Do 15 lat za fikcyjne umowy kredytowe i pranie pieniędzy

14 grudnia 2017 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżyła Dariusza P. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

(fot. JanPietruszka / YAY Foto)

Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności

W toku śledztwa prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie ogłosił 56-letniemu Dariuszowi P. zarzuty zawarcia 943 umów kredytowych na zakup różnego rodzaju artykułów przemysłowych na łączną kwotę 5 milionów 376 tysięcy 113 złotych. Umowy te były zawierane na podstawie nieprawdziwych oświadczeń lub podrobionych dokumentów. Dochodziło do tego od lutego 2012 roku do końca 2014 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na skutek przestępczych działań oskarżonego instytucje finansowe udzielające kredytów i pożyczek poniosły realną szkodę w wysokości 3 milionów 692 tysięcy 380 złotych.

Dariuszowi P. prokurator zarzucił również popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy w kwocie 5 milionów 376 tysięcy 113 złotych. Polegało ono na przyjmowaniu przez oskarżonego na swoje rachunki bankowe za pośrednictwem innych współdziałających osób pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Dariusz P. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia.

Oskarżonemu za przestępstwa te, przy uwzględnieniu, iż uczynił sobie z oszustwa stałe źródło dochodów, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia objął współsprawcę i pomocników

Zarzut współdziałania przy zawarciu 36 fikcyjnych umów i oszustwie na kwotę 150 tysięcy 200 złotych oraz prania brudnych pieniędzy usłyszał Tomasz K. Nie przyznał się on do dokonania zarzuconych mu przestępstw.

Ponadto prokurator oskarżył trzech mężczyzn: Zbigniewa S., Przemysława A. i Pawła G. prowadzących różnego rodzaju działalność gospodarczą. Odpowiedzą oni za pomocnictwo Dariuszowi P. w popełnianiu przestępstw oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

kom/ mgost/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 abz

Oto państwo prawa. Jeżeli klient zawrze umowę kredytową z bankiem podając nieprawdziwe dane to pójdzie do więzienia na 15 lat. Natomiast jeżeli bank ( a było wielu takich "przedsiębiorców") przy pomocy oszustwa "na franka" wyłudzi od 700 tyś. kredytobiorców miliardy PLN to.... - nic nie można zrobić, bo zawali się system bankowy w Polsce. To przykład państwa prawa. Oszuści.. oszuści ... po trzykroć.. oszuści.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil