REKLAMA

Dłuższe życie kopciuchów w Warszawie? Jest pomysł

2022-10-04 16:35
publikacja
2022-10-04 16:35

We wtorek podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego na Targówku prezydent Warszawy odniósł się do propozycji wydłużenia terminu potrzebnego na wymianę kopciuchów w Warszawie.

Dłuższe życie kopciuchów w Warszawie? Jest pomysł
Dłuższe życie kopciuchów w Warszawie? Jest pomysł
fot. Slawomir Olzacki / / FORUM

W Warszawie, termin wymiany pieców węglowych ustalony jest do końca 2022 r. Warszawiacy muszą w tym terminie wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno. Wymianą objęte są urządzenia opałowe, które nie spełniają wymogów klasy 3, 4 lub 5. Za terminową wymianę otrzymają do 70% dotacji refundującej koszt instalacji nowego urządzenia.

Szacuje się, że na terenie Warszawy pozostaje wciąż ok. 7 tys. pieców starego typu. Do pomysłu przedłużenia terminu wymiany "kopciuchów" odniósł się we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Myślimy o tym. Dzisiaj mamy bardzo trudną sytuację. Rządzący nie wywiązują się ze swoich obietnic. Z jednej strony obiecują nam walkę z ociepleniem klimatycznym, a z drugiej strony muszą reagować w tej trudnej sytuacji w taki, a nie inny sposób. Myśmy się domagali, żeby dopłaty były nie tylko na węgiel. Dobrze, że w tej chwili rząd, po tylu latach nierobienia niczego chce pomóc obywatelom. My też, to będziemy robić. Mam nadzieję, że premier Sasin wywiąże się ze swoich obietnic i rząd dokona tych wszystkich działań, o których mówił sam, a nie będzie zrzucał odpowiedzialności na barki samorządów".

Do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, a do końca 2022 r. prawie 11 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla.

Minister Sasin zwrócił się ponadto do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, co miałoby też ograniczyć jego koszt dla klientów końcowych. "Zwróciliśmy się do samorządów (...), aby zaangażowały się w dystrybucję węgla; dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia (...) oraz transportu do miejsca docelowego" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.(PAP)

Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:

Autor: Maciej Marcinek i Wojciech Kamiński

mam/ wnk/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trader2137
podczas gdy europa i stany redukuja emisje CO2, to indie i chiny, cala afryka robia zupelnie odwrotnie ;)
peluquero
wystraczy podnieśc dwie rzeczy:

1) palenie od góry, ten sam efekt 30% mniejsze zuzycie paliwa stałego, podobnie mniejsza emisja, a przy montażu wkładu kominowego znaczne ograniczenie niskiej emisji

2) dopłaty czyli stymulacja strony popytowej bez zapewnienia wzrostu podaży towaru produktu (a jak widzielismy nawet redukcji)
wystraczy podnieśc dwie rzeczy:

1) palenie od góry, ten sam efekt 30% mniejsze zuzycie paliwa stałego, podobnie mniejsza emisja, a przy montażu wkładu kominowego znaczne ograniczenie niskiej emisji

2) dopłaty czyli stymulacja strony popytowej bez zapewnienia wzrostu podaży towaru produktu (a jak widzielismy nawet redukcji) zawsze spowoduje wzrost cen, pytanie więc o co chodziło autorowi xD
baibina
Własnie tak jak na zdjeciu wygladam dokladajac do swojego kopciuszka. Oprocz tego butelki, papiery, nawet obierki po ziemniakach czy jakies resztki. PCV ma bardzo duzą energię utleniania! Oczywiscie dominuje drewno (mokre) zeby nie bylo dlozej sie pali. Ile kosztuje sezon grzewczy? no to zalezy od zimy i ilosci spalanych odpadków Własnie tak jak na zdjeciu wygladam dokladajac do swojego kopciuszka. Oprocz tego butelki, papiery, nawet obierki po ziemniakach czy jakies resztki. PCV ma bardzo duzą energię utleniania! Oczywiscie dominuje drewno (mokre) zeby nie bylo dlozej sie pali. Ile kosztuje sezon grzewczy? no to zalezy od zimy i ilosci spalanych odpadków w 1.5 tys idzie się zamknąć drzewa mam na 2 lata wprzód tak wiec pozrawiam wszystkich tych ktorzy wymienili swoje kopciuchy na super ekstra eko kotły. Moze jak zima bedzie lekka to sie w 15 tys zamkniecie :)

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki