REKLAMA

Długi alimentacyjne wynoszą 11,5 mld zł

2019-12-20 06:00
publikacja
2019-12-20 06:00

Prawie 289 tys. rodziców nie płaci swoim dzieciom alimentów; ich zaległości sięgają 11,5 mld zł - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Średni dług alimentacyjny na osobę to 39 689 zł; rekordzista mieszka na Lubelszczyźnie, gdzie nieopłacona kwota alimentów na osobę to 44 625 zł.

/ Pexels
"Alimentów nie płaci swoim dzieciom prawie 289 tys. rodziców. Zgromadzili oni w sumie 11,5 mld zł długów wobec dzieci i państwa" - wynika z najnowszego raportu badania BIG InfoMonitor.

Jak podaje BIG InfoMonitor, w ciągu ostatniego roku samorządy, które wyręczają niesolidnych rodziców, wypłacając świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, wpisały do BIG InfoMonitor 24 779 osób.

"Średni dług alimentacyjny przypadający na osobę wynosi 39 689 zł" - czytamy.

BIG InfoMonitor przekazał, że w sumie na koniec listopada odnotował w swojej bazie prawie 289 tys. dłużników alimentacyjnych, z których większość nie płaci od lat.

"W największym stopniu problem ten dotyka Śląska, który zamieszkuje 37 494 alimenciarzy, Mazowsza – 30 767, Dolnego Śląska – 28 663 oraz Wielkopolski, gdzie adres ma 22 184 niezainteresowanych płaceniem rodziców" - czytamy. Jak dodano, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku długi alimentacyjne przekraczają miliard złotych. Jeśli chodzi o rekord na rodzica, to padł na Lubelszczyźnie, gdzie nieopłacona kwota alimentów na osobę wynosi 44 625 zł" - napisano.

Według BIG InfoMonitor, organizacje kobiece i komornicze szacują, że świadczeń od rodziców nie otrzymuje ok. 1 miliona dzieci.

"Coraz mniej dzieci może też liczyć na pomoc państwa. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że w I kw. br. gminy wypłacały miesięcznie z Funduszu Alimentacyjnego 241 tys. świadczeń. W 2008 r., po uruchomieniu FA, było to 288 tys. i liczba ta przez cztery lata rosła. Rekord - 339,5 tys. dofinansowanych osób, padł w 2013 r., później liczby zaczęły maleć. W 2018 r. świadczenia otrzymywało 260 tys. dzieci, na początku tego roku już 19 tys. mniej" - czytamy.

Zdaniem ekspertki BIG InfoMonitor Haliny Kochalskiej, przyczyną zmniejszenia liczby świadczeń jest przede wszystkim brak podwyżki kryterium dochodowego, w sytuacji gdy wynagrodzenia, również te najniższe rosły.

"Pozwalający skorzystać z pomocy Funduszu próg dochodowy od października tego roku po raz pierwszy w historii działania FA poszedł w górę o 75 zł. Obecnie, gdy nie udaje się wyegzekwować alimentów od rodzica, o świadczenia od państwa może się ubiegać opiekun, którego zarobki po podzieleniu na liczbę domowników nie dają więcej niż 800 zł netto na osobę. Kryterium jest wymagające, bo jeśli matka wychowuje samodzielnie jedno dziecko, to przy planowej na przyszły rok minimalnej płacy, nie będzie miała szans na uzyskanie pomocy Funduszu" - powiedziała cytowana w komunikacie Kochalska.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
1as
"Mówi coś panu nazwisko Kwaśniewski"?
- "Alimenty płacicie"?!
- "Płacimy"!!
- "To bardzo dobrze, płaćcie dalej"!
wyrwin666
Ja mam genialny pomysł na alimenciarzy . Żeby zach ować się w sposób cywilizowany zadajemy pytanie "Czy szanowny alimenciarz będzie pójdzie do pracy i zacznie płacić na swoje dzieci ?" . Jeżeli odpowie tak problem z głowy. Jeżeli odpowie nie to takiego delikwenta wkładamy do beczki 3 metrowej. Dajemy ręczną Ja mam genialny pomysł na alimenciarzy . Żeby zach ować się w sposób cywilizowany zadajemy pytanie "Czy szanowny alimenciarz będzie pójdzie do pracy i zacznie płacić na swoje dzieci ?" . Jeżeli odpowie tak problem z głowy. Jeżeli odpowie nie to takiego delikwenta wkładamy do beczki 3 metrowej. Dajemy ręczną pompę do wody. Od góry wlewamy wodę i przez 8 godzin kolega pompuje :) Pompować będzie musiał bo się utopi. Myślę,że po tygodniu zobaczy bezsens swojej syzyfowej pracy i pójdzie po rozum do głowy.
zenonn
Mądrzy zakazują aborcji. Niech płacą, a nie szukają kasy u innych
a-zet
"Alimentów nie płaci swoim dzieciom"

Nie dzieciom tylko cwanej pijawce udającej pokrzywdzoną
bt5
A trudno wpaść na to że nie ma gdzie zarobić pieniędzy na te alimenty. Mitologia głosi że ludki dostają minimalną i 2-3 razy tyle w kopercie, albo że pracują w szarej strefie , albo za granicą. Tylko jesli fakty polegające na tym że rosną niepłacone zaległości Polaków, nie zgadzają się z mitologią , to tym gorzej A trudno wpaść na to że nie ma gdzie zarobić pieniędzy na te alimenty. Mitologia głosi że ludki dostają minimalną i 2-3 razy tyle w kopercie, albo że pracują w szarej strefie , albo za granicą. Tylko jesli fakty polegające na tym że rosną niepłacone zaległości Polaków, nie zgadzają się z mitologią , to tym gorzej dla faktów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki