Dług sektora gg w '22 spadnie do 43,4 proc. PKB z 49,2 proc. w '18

Rząd przyjął we wtorek "Strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2019-2022", zgodnie z którą dług sektora general government w 2022 r. spadnie do 43,4 proc. PKB wobec 49,2 proc. w 2018 r. - poinformowało CIR.

(NBP)

Założenia makroekonomiczne i fiskalne przyjęte w dokumencie są zgodne z założeniami projektu ustawy budżetowej na 2019 r.

"Pod koniec 2018 r. relacja państwowego długu publicznego do PKB obniży się do 47,0 proc., a pod koniec 2019 r. wyniesie 46,6 proc. W kolejnych latach utrzyma się trend spadkowy i pod koniec 2022 r. relacja państwowego długu do PKB wyniesie 40,7 proc." - napisano w komunikacie.

"Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (długu publicznego wg definicji unijnej) do PKB będzie się obniżała do 49,2 proc. w 2018 r. i 48,9 proc. w 2019 r., a w 2022 r. osiągnie poziom 43,4 proc." - dodano.

Przyjęty w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. limit kosztów obsługi długu Skarbu Państwa w ujęciu nominalnym będzie niższy od poziomu w 2018 r. (w 2018 r. wyniesie 30,7 mld zł, a w 2019 r. osiągnie 29,2 mld zł).

W relacji do PKB koszty obsługi długu obniżą się z 1,46 proc. w 2018 r. do 1,31 proc. w 2019 r. Relacja kosztów obsługi długu do PKB w 2022 r. obniży się do poziomu 1,27-1,30 proc.

Do realizacji strategii w latach 2019-2022 przyjęto, że:

- utrzymane zostanie elastyczne podejście do kształtowania struktury finansowania pod względem wyboru rynku, waluty i instrumentów, w stopniu przyczyniającym się do minimalizacji kosztów obsługi długu i przy ograniczeniach wynikających z przyjętych poziomów ryzyka oraz możliwego wpływu na politykę pieniężną,

- głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy,

- udział długu nominowanego w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie obniżany do poziomu poniżej 30 proc. i w horyzoncie strategii będzie kontynuowane jego stopniowe obniżanie,

- priorytetem polityki emisyjnej będzie budowanie dużych i płynnych emisji o oprocentowaniu stałym, zarówno na rynku krajowym, jak i rynku euro,

- średnia zapadalność długu krajowego Skarbu Państwa utrzymywana ma być na poziomie zbliżonym do 4,5 roku, o ile będzie to możliwe z punktu widzenia warunków rynkowych,

- średnia zapadalność długu Skarbu Państwa utrzymywana będzie na poziomie zbliżonym do 5 lat.

"Tegoroczny dokument stanowi kontynuację strategii przygotowanej rok temu. Nie zmienił się cel strategii, nadal jest nim minimalizacja kosztów obsługi długu Skarbu Państwa w długim horyzoncie czasowym, przy przyjętych ograniczeniach związanych z pewnymi ryzykami. Utrzymano także zadania służące wykonaniu celu strategii związane z rozwojem rynku finansowego, tj. zapewnienie płynności, efektywności i przejrzystości rynku skarbowych papierów wartościowych oraz efektywne zarządzanie płynnością budżetu państwa" - napisano w komunikacie CIR.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 tigerbonzo

Założenia założeniami, a rzeczywistość rzeczywistością. Ojjj Morawiecki nalata się po świecie z obligacjami w zębach, bo 140 mld na potrzeby pożyczkowe brutto jakie założyli z dupy się nie weźmie, fakt że też jest spadkobiercą niezłego zadłużenia, które trzeba obsługiwać, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo, tylko po co te bajki dla ubogich intelektualnie, że teoretycznie jest fantastycznie... Tak czy siak życzę im spełnienia założeń nawet z nawiązką i każdemu innemu rządowi w Polsce chcącemu redukować zadłużenie, bo tutaj w grę wchodzi przyszłość całego narodu i przyszłych pokoleń, które też będą tyrały za jałmużnę. Tak z czystej ciekawości, czy można gdzieś znaleźć wiarygodne dane (nawet szacunkowe, ale też nie z powietrza na chybił trafił) na temat tzw. renty neokolonialnej, jaka co roku zamiast zasilać budżet kraju lub naszych przedsiębiorców wypływa poza granice kraju? Najlepiej z wyszczególnionymi liderami drenażu z podziałem na kraje ich pochodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 6 niepelnosprawny_org

bedzie leiej i to szybciej, nowe technologie i chęci i bedzie...

! Odpowiedz
6 2 _jasko

Ambitne plany jak liderowanie w elektromobilności....

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil