Dlaczego firmy nie chcą inwestować

Pomimo rosnącego wykorzystania mocy produkcyjnych, firmy są niechętne do rozpoczynania nowych projektów inwestycyjnych. Tak przynajmniej wynika z badań NBP. Optymistyczna interpretacja jest taka, że skłonność do inwestycji wkrótce zareaguje na dobrą koniunkturę. Pesymistyczna - że firmy boją się niepewności regulacyjnej, a szczególnie podatkowej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych i inwestycje zwykle idą ze sobą w parze. Im bardziej firmy dochodzą do granic możliwości wykorzystania swojego majątku do produkcji towarów i świadczenia usług, tym bardziej skłonne są do rozbudowy majątku produkcyjnego.

Ale w ostatnich kwartałach w Polsce ta zależność nie działa, a przynajmniej w sferze deklaratywnej. Z badań NBP, opartych na ankietach wśród firm, wynika, że w tym roku znacząco wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych, ale w ogóle nie wzrosła skłonność do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych. Wykorzystanie mocy produkcyjnych tylko w 2007 roku było większe niż dziś, a wtedy gospodarka była rozgrzana do czerwoności - wręcz przegrzana. Jednocześnie wskaźnik nowych inwestycji (udział przedsiębiorstw planujących rozpoczęcie inwestycji w ciągu kwartału) niemal w ogóle się nie zmienia i jest na poziomie niższym niż średnia z ostatnich trzech lat.

Kliknij, aby przejść do wykresu
Kliknij, aby przejść do wykresu (SpotData)

Jak to wyjaśnić? Jedno wyjaśnienie może być takie, że firmy dopiero szykują nowe projekty inwestycyjne i nie deklarują jeszcze rozpoczęcia ich w perspektywie kwartału. Taka sytuacja miała miejsce np. w 2006 roku, kiedy wskaźnik nowych inwestycji długo nie rósł mimo rosnących mocy produkcyjnych, aż w końcu wystrzelił.

Inne wyjaśnienie to duża niepewność regulacyjna, związana m.in. ze zmianami w polityce podatkowej. Nieoficjalne sygnały płynące od wielu firm są takie, że dużo ostrzejsza polityka ściągania podatków zaburza płynność firm i utrudnia planowanie finansowe. Co ciekawe, sam NBP przyznaje, że taki może być powód relatywnie niskiej skłonności do inwestycji. W swoim raporcie bank centralny napisał tak: "Wśród powodów powstrzymywania się od inwestowania najczęściej podawane są te same trudności, które blokują również działalność bieżącą, tj. zmieniające się i niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorstw otoczenie fiskalno-legislacyjne".

Jeżeli firmy będą się bały inwestować, to ponad 4-procentowy wzrost gospodarczy będzie trudny do utrzymania.

IM

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 pluto85md

W pewnym momencie na inwestycje bedzie za pozno i gospodarka sie zatrzyma. Tak po prostu. Wykorzystanie mocy w okolicach 88-90% jest graniczne ze wzgledu na niedostosowanie produktow do potrzrba. Tzn. Czesc firm sobie nie radzi, inne beda na max mocach przerobowych. Problemem jest duza ilosc zmiennych. Prawo, rynek pracy, widmo duzej inflacji. Do tego ograniczanie inwestycji infrastrukturalnych i nierynkowa konkurencja ze strony spolek Panstwowych. Oczywisty i razacy lobbing panstwowych molochow. Patrz lex Energa - ustawowe uniewaznianie umow, czy lex PGNiG -ustawowe wprowadzenie monopolu na import gazu. Nie wiadomo kiedy Ty staniesz na drodze Panstwu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 niepelnosprawny_org

jak dla mnie bardziej warto napisać artykuł "Dlaczego firmy CHCA inwestować"...

! Odpowiedz
4 1 arfeneusz

bo kasa trafiła na rynek, gdyż pracodawca, który nie skonsumuje wszystkiego co ma, wydaje ograniczoną ilość, a rynek był do tej pory w czasie postu, a teraz odżywa

! Odpowiedz
14 14 silvio_gesell

Firmy nie chcą inwestować bo przy ujemnych realnych stopach wszystkie zyski kapitałowe zżera podatek Belki, gdyż jest nakładany przed uwzględnieniem inflacji. Panaceum: zlikwidować podatek Belki.

Poniżej lista krajów gdzie nie ma opodatkowania zysków kapitałowych, bieda aż piszczy :)

http://nomadcapitalist. com/2014/04/06/top-5-expat-friendly-countries-with-no-capital-gains-taxes/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 arfeneusz

ja inwestuje, płacę podatek Belki, stać mnie :D
A podatek Belki został wprowadzony, bo firmy zamiast inwestować w rozwój firm, kupowały obligacje, bo tam nie było podatku i był pewny zysk.

! Odpowiedz
5 32 karbinadel

Przyczyny braku inwestycji są zupełnie inne - przedsiębiorcy po prostu nie widzą sensu inwestowania w kraju, w którym systematycznie pogarszają się warunki prowadzenia biznesu - i nie wiadomo, jakie nowe podatki i ograniczenia władza ludowa wprowadzi za rok lub dwa (a inwestycje raczej nie zwracają się w miesiąc). Lepiej schować kasę do walizki, by było ją łatwiej wywieźć, gdy zrobi się naprawdę gorąco :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 silvio_gesell odpowiada arfeneusz

Na giełdzie, która z dywidendami po uwzględnieniu inflacji i belki przynosi sumarycznie straty od 2002r gdy wprowadzono ten podatek. To że inwestujesz w spółki nie znaczy że one inwestują te środki w czynniki produkcji. Firmy przeznaczają te środki na skup własnych akcji! Inwestycje leżą, bo Belka nie ma racji bytu przy ujemnych realnych stopach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 silvio_gesell odpowiada karbinadel

„pogarszają się warunki prowadzenia biznesu”

To jest tak niekonkretne i ogólnikowe, że nic z tego nie wynika. Wiesz czemu „pogarszają się warunki prowadzenia biznesu”. Bo gdy spada populacja to realne stopy są ujemne, a więc stopa opodatkowania zysków kapitałowych podatkiem Belki, po odliczeniu amortyzacji, rośnie powyżej 100%. Opłaca się „inwestować” tylko w najbardziej trwałe dobra, czyli nieruchomości i oprogramowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 arfeneusz odpowiada silvio_gesell

nie wiem gdzie widzisz spadki od 2002 chyba na swoich spółkach. Wig na szczytach historycznych...

@karbinadel nie przedsiębiorcy tylko cwaniaki, mają rację, że się boją, bo do tej pory łupili naród polski, a teraz się Polacy upomnieli o swoje. Jestem programistą, nie jestem w stanie dostać pracy za sensowne pieniądze, widzę jak gorsi ode mnie po znajomości zarabiają lepiej. dobrze, że się boją, cieszę się z tego, w końcu się skończy ucisk Polaków przez cwaniaków.
Jakby tak zwani przedsiębiorcy byli w porządku, nikt by ich nie ścigał

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 karbinadel odpowiada silvio_gesell

Miałem raczej na myśli wprowadzanie przez obecną władzę coraz liczniejszych przepisów, regulacji (a właściwie nadregulacji), nakładanie na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków oraz nowych podatków - oraz tworzenie negatywnej atmosfery wokół biznesu.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.