Dlaczego Islandia stała się bogatym krajem?

główny analityk Bankier.pl

W jaki sposób niewielka i obdarzona nieprzyjaznym dla człowieka klimatem wyspa w ciągu stu lat stała się jednym z najbogatszych krajów świata? A skoro udało się Islandczykom, to może się udać każdemu innemu narodowi.

Islandia to piękny, ale też surowy kraj. Zima trwa przez większość roku, a lato – oględnie rzecz ujmując – bywa niegorące. I krótkie.  A do tego ciągle pada na to miejsce na północnym Atlantyku. To kraj, gdzie poza szklarniami rośnie trawa, mech i karłowate drzewka. Z rolnictwa pozostaje wypas owiec i kucyków.

Kraina Lodu i Ognia to najpóźniej zasiedlony i do dziś najrzadziej zaludniony skrawek Europy. Pomijając irlandzkich mnichów pierwsze stałe osadnictwo zaczęło się w IX wieku. Przez dziewięć stuleci mieszkańcy Islandii żyli w ciągłym strachu o przeżycie. Umierali z zimna, głodu i na skutek erupcji wulkanicznych. Jedna z nich w roku 1783 doprowadziła do śmierci prawie ¼ populacji! Od XII wieku wyspa była rządzona przez królów Norwegii, a od XIX w. przez władców Danii. Aż do wybuchu II wojny światowej Islandia mało kogo obchodziła.

A jednak się dało…

Wulkaniczną wyspę zamieszkuje 332 tys. ludzi. W 2014 roku wytworzyli oni produkt krajowy brutto szacowany na równowartość 16,7 mld dolarów, co daje 50,2 tys. USD na osobę. Po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej (PPP) PKB per capita wyniósł 43.600 USD (PPP ma niwelować wpływ w poziomie cen, które na Islandii należą do najwyższych na świecie), co plasuje kraj na 35. miejscu wśród 230 państw i terytoriów zależnych w bazie CIA World Factbook. Licząc w PPP to wynik prawie dwukrotnie wyższy niż w Polsce i 3,5-krotnie wyższy w ujęciu nominalnym.

(fot. K.Kolany / )

Jeszcze na początku XX wieku Islandia była jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Pierwszego impulsu rozwojowego dostarczył boom wielorybniczy. Polowanie na wieloryby było XIX-wiecznym odpowiednikiem poszukiwań ropy naftowej. Olej wielorybi na początku epoki przemysłowej był surowcem strategicznym: wytwarzano z niego smary do maszyn, świecie, paliwo do lamp i masę innych przydatnych rzeczy. Tak jak współcześnie z ropy naftowej, z której pozyskujemy to wszystko, dzięki czemu istnieje nasza cywilizacja.

Drugim kołem zamachowym islandzkiej gospodarki stało się rybołówstwo, które rozkwitło ponad sto lat temu. Po odzyskaniu niepodległości w roku 1944 Islandia stoczyła kilka „wojen dorszowych” (ang. „Cod Wars”) z Wielką Brytanią, dzięki którym kilkukrotnie powiększyła swoje łowiska. Współcześnie wartość eksportu ryb i ich przetworów przekracza dwa miliardy dolarów rocznie, co stanowi drugą pozycję na liście islandzkich towarów eksportowych i generuje 12% PKB.

Znajdź i wykorzystaj swoje atuty

Mimo ekspansji rybołówstwa Islandia wchodziła w wiek XX jako jeden z najbiedniejszych regionów zachodniej Europy. Ominęły ją nieszczęścia obu wojen światowych, choć w latach 1940-44 znalazła się pod okupacją najpierw Wielkiej Brytanii, a później Stanów Zjednoczonych. US Army stacjonowała aż do 2006 roku, zabezpieczając strategiczną atlantycką wyspę najpierw przed zakusami III Rzeszy, a potem ZSRR. I generując istotny w skali kraju popyt na miejscowe towary i usługi.

PKB na mieszkańca (w USD)
PKB na mieszkańca (w USD) (Bank Światowy)

Rozwój gospodarczy Islandii przyspieszył po II wojnie światowej. Na początku lat 60. XX wieku PKB przypadający na Islandczyka wynosił ok. 1,4 tys. USD i był zbliżony do średniej dla rozwiniętych gospodarek. Ale prawdziwa różnica w poziomie dobrobytu pomiędzy Islandią a resztą świata pojawiła się na początku lat 70-tych. W roku 1980 PKB przypadający na Islandczyka był o niemal 80% wyższy od średniej dla krajów rozwiniętych.

(fot. K.Kolany / )

Islandia wykorzystała swoje przewagi konkurencyjne. Aktywność wulkaniczna, która przez stulecia stanowiła śmiertelne zagrożenie, została zaprzęgnięta do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania domów. Dzięki energii geotermalnej i elektrowniom wodnym Islandia ma najtańszą elektryczność w Europie i jedne z niższych cen prądu na świecie. Bazując na taniej energii rozwinęło się hutnictwo aluminium i serwerownie – przedsięwzięcia, gdzie głównym kosztem jest energia. Sprzedaż aluminium i produktów z tego metalu generuje ponad 4 mld USD rocznie, czyli ponad 40% islandzkiego eksportu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 ~tom

UE robi odwrotnie niż chcą obywatele, Islandia zrobila odwrotnie niż radzila UE i dzieki temu 3 do 5 pokoleń nie będzie musiało spłacać unii jak w przypadku Irlandii, Grecji czy już prawdopodobne Włoch. Upadek UE przybiera tempa, socjalizm się kładzie i taką mamy demokracje na całym świecie, twu korupcji...

! Odpowiedz
37 29 ~Waldek

To jakieś brednie. To niemożliwe jest. Jak taki mały kraj, który nie jest w Unii Europejskiej może się tak dobrze rozwijać. Do tego jakaś śmieszna waluta, a nie jednolite Euro. Obawiam się, że ten artykuł to stek bzdur pisany na PiS-owskie zamówienie.

! Odpowiedz
0 36 ~pa

Niektórzy chyba nie rozumieją sarkazmu, patrząc po ocenach. ;-)

! Odpowiedz
2 30 ~RobG56

Podstawowym elementem determinującym rozwój są elity. Polacy nie są rządzeni przez elity lecz przez bagno etyczne

! Odpowiedz
3 27 ~pan_norunki

Islandczycy to potomkowie Wikingów, przywiezionych przez nich słowiańskich niewolników i częściowo Eskimosów, z dominacją elementu skandynawskiego i protestantyzmu w wydaniu ewangelicko-augsburskim (luterańskim). Rzeczywiście wiek temu była tam bieda i pełzająca epidemia trądu. Ale się odkuli i postawili swój kraj na nogi, a zwłaszcza po uzyskaniu niepodległości w 1944 roku i po kryzysie w 2008 roku. Ale najbardziej mi się podoba, że w lutym 2014 roku Parlament Republiki Islandzkiej wycofał akces do Unii Europejskiej, ogłaszając, że Republika Islandzka jest niepodległym krajem, który nie będzie niemieckim sługą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 39 ~Marek

Bardzo dobry artykuł.

! Odpowiedz
26 10 ~Zenek

Byłem na Islandii. Dobrobyt zawdzięcza ona turystyce, wspaniałe plaże, liczne hotele tuż przy samym morzu, słonecznie 300 dni w roku

! Odpowiedz
1 26 ~Jamusz

Słonecznie 300 dni w roku ? O czym ty piszesz człowieku ???????
W miesiącach zimowych pomiędzy wschodem a zachodem słońca jest zaledwie 3 godziny różnicy.
Wspaniałe Plaże ???
Woda w oceanie w okresie letnim nie przekracza +7 st. C. Piasek na plaży jest koloru czarnego poza jedną "Złotą plażą " w Reykjaviku.

Turystyka obecnie rozwija się rzeczywiście w tempie zawrotnym , ale nie z powodów o których piszesz.


Pozdrawiam - mieszkaniec Reykjaviku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 4 ~seta

"ekologiczny terroryzm"
Srsly?

"Hojny socjał nie zdemoralizował Islandczyków – wskaźnik aktywności zawodowej sięga 83% przy stopie bezrobocie wynoszącej 4%."
Paczpan.

! Odpowiedz
61 8 ~gREG

Okradli obywateli innych krajów i na tym budują swoją zamożność. no faktycznie, tylko naśladować.

! Odpowiedz
1 23 ~zaqu

Nie okradli obywateli innych krajów lecz banksterów z innych krajów!

! Odpowiedz
2 12 ~Janusz odpowiada ~zaqu

I nie oni (Islandczycy) stworzyli tą bańkę finansową, tylko bankierzy.
Jeśli ktoś chce zarabiać na oprocentowaniu swoich oszczędności , lokując je w bankach gwarantujących podejrzanie wysoką stopę procentową , to musi się również liczyć z ryzykiem upadku takiego banku. Ot i cała filozofia.

! Odpowiedz
5 36 ~gus

no to coś jest na rzeczy... tyle lat cicho o Islandii dziś 1 dzien nowego rządu a tu BACH o rozprawie islandii z banksterką na Bankierze, czyżby koniec z tematem TABU?

! Odpowiedz
2 19 ~hm

@KK: ciekawy pomysł na wycieczkę i niezłe fotki

Może i Islandczycy zbiednieli o blisko połowę, ale w dłuższym terminie na pewno wyjdą na swoje.

! Odpowiedz
4 32 ~AleJaja

W 2008 r.padł system finansowy Islandii.Poprosili wtedy o pożyczkę 4 mld euro ale nie od Europy czy USA tylko od Rosji.Rosjanie pożyczyli forsę bez zobowiązań.Z tego co wiem Islandia oddała dług przed terminem.Nie została wasalem USA

! Odpowiedz
23 17 ~zaciekawiony

Islandia przywłaszczyła sobie oszczędności tysięcy ludzi. Główna oś sporu z Unią to oszczędności jakie mieli obcokrajowcy w islandzkich bankach, gdy banki upadły, referendum zdecydowało o tym że Islandia tych pieniędzy nikomu nie oddała. 200 tysięcy brytyjczyków straciło oszczędności życia.

! Odpowiedz
5 40 ~Al

200 000 brytyjskich spekulantów nie mogło trzymać tych 'życiowych ooszczędnościna swoim podwórku? Jak upadł angielski Barcleys to Angole oddały oszczędności całego życia Islandczyków Francuzów i Holendrów zdeponowane w ty banku?

Gadanie.

Po prostu zakończyli banksterskie wypasanie i nie dali się okraść.

! Odpowiedz
8 11 ~takitam800 odpowiada ~Al

Myślę że więcej angoli trzymało kasę w islandzkich bankach niż odwrotnie. Jak już wreszcie coś uciułasz na zmywaku i ci bank zabierze to będziesz inaczej gadał.

! Odpowiedz
3 15 ~baileAthiaCliath

takie powinny byc prawa rynku!podejmujesz decyzje i powinienes brac za nie odpowiedzialnosc( w kapitalizmie,bo w socjalizmie przeciez panstwo uratuje,prawda?).wplacasz pieniadze do banku,ktory spekuluje i bankrutuje,wiec powinienes poniesc kosekwencje i je stracic.Proste i logiczne w normalnym srodowisku,ale juz nie w socjalistycznym bagnie,ktorym stal sie swiat zniewolony przez banksterow i ich polityczne marionetki.Najlepszym przykladem jest irlandia,ktora pieknie prosperowla jako kraj kapitalistyczny.Male bezrobocie,wysokie zarobki,a teraz dogorywa wyduszajac kazdego centa z mieszkancow zeby splacic pieniadze pozyczone od banksterow na ratowanie PRYWATNYCH bankow.Zyski i bonusy banksterow sa prywatne,ale straty publiczne,ai glupki niech placza i placa!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pa odpowiada ~takitam800

Jak podejmujesz decyzję trzymania oszczędności u malwersanta, to Twoja odpowiedzialność. Co najwyżej powinineś się wściekać, że malwersantów już nie można wieszać.

! Odpowiedz
5 10 ~plazowicz

Na Islandii głównym czynnikiem prowzrostowym jest decentralizacja i liberalizm gospodarczy. Mała, światła społeczność jest żywotnie zainteresowana losem wspólnoty, zupełnie odwrotnie niż w PL. Dość powiedzieć, że do referendum z JOW poszło parę procent... Brak wojen też miał dużą wagę przy zbudowaniu państwa dobrobytu.

https://www.youtube.com/watch?v=MLC9uzPjn0M

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 21 ~Kelly

Islandia pogonila zlodziejskich banksterow ale i Rosja miala niemaly wklad
w zaistniala obecna sytuacje.Bylam tam wiec wiem.

! Odpowiedz
32 21 ~Mat

A w cebulowej Polsce najważniejszym przedmiotem szkolnym stała się religia ;)
Nigdy nie dogonimy zachodu a nawet wschodu ;)

! Odpowiedz
11 16 ~Pat

kiedy ty dziecko ostatni raz w szkole byłeś, że takie brednie głosisz? za dużo telewizji oglądasz i z tego co widzę bezrefleksyjnie łykasz każdą głupotę jaką tam ci powiedzą. Ziemia też jest płaska?

! Odpowiedz
2 32 ~lorneta

Odrzucili bratnią pomoc UE, zamknęli za przekręty (czy też za brak właściwego nadzoru) bankowców, premiera i innych polityków - patriotów i wyszli na prostą drogę. U nas nie do pomyślenia, przecież to Wybrańcy Narodu!

! Odpowiedz
9 13 ~miro

U nas do głosu dochodzą , lewactwo i tęczowi ludzie, którzy będą do siebie przyjmować islamskich uchodźców, reszta Polaków będzie zaiwaniać za 2000 pln-ów na miesiąc , taka jest przyszość w tym kraju.

! Odpowiedz
4 23 ~bandit

islandczycy chwycili za mordę banksterów i urzędasów. Przestali pozwalać rządzić w swoim kraju urzędasom z unii europejskiej. Na efekty długo nie czekali. A my nadal w sssssssssyyyyyyyyyyyyyyyyyyfffffffffffffffffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

! Odpowiedz
12 13 ~takitam800

Zapożyczyli się a potem jak przyszło oddać to wypięli dupy. Są małym państewkiem i nikomu się nie chciało z nimi szarpać. Gdyby tak zrobiła Polska to zaraz kary, sankcje i odpływ kapitału.

! Odpowiedz
0 5 ~pol124 odpowiada ~takitam800

Wszystko spłacili lub spłacają,a kasa odpłynęła do BSI

na konta na kajmanach i utopiona w bańce nieruchomości USA -sukces ISLANDII to technologia ,praca i TANIA energia +brak biurokracji i barier .POLSKA ma wszystkiego więcej i bogatsi jesteśmy tylko mamy głupie społeczeństwo l złodziejskie /obce/elity

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 17 ~suisse

Panie Krzysztofie, ruszył się Pan zza biurka i od razu zaczął Pan sensowniej pisać. No ale jednak ciągle są tu niedoróby. To nie Islandia odmówiła Unii. To Unia żądała zwrotu pożyczonej kasy. Ci odmówili, więc do Unii ich nie wpuszczono. Potem się dumnie wycofali ze starań. Coś jak UK, upadek funta i rzekoma rezygnacja z euro. To prowadzi do drugiej sprawy. Łatwo było zbankrutować islandzkie banki, bo ucierpieli na tym Brytyjczycy, a nie Islandczycy. A wolność gospodarcza nie sprowadza się do niskich podatków. W zasadzie nie ma z nimi wiele wspólnego. Ciągle Pan tego nie ogarnia. Ale robi postępy. Tak trzymać. Niech Pan jeszcze trochę pojeździ po świecie, to wyjdzie Pan z zaścianka. Czego Panu szczerze życzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~olo

LOL

! Odpowiedz
2 7 ~Adi

Islandzki sektor bankowy był czymś wyjątkowym i warto tu nie uogólniać, bo to nie ma sensu, a problemy Islandii to nie Grecji. W stosunkowo małym kraju 330 tysięcy mieszkańców, powstały silne instytucje finansowe, które zaczęły podbijać UK, Holandię, grając bardzo agresywnie, oczywiście Islandczycy postąpili racjonalnie nie przejmując długów banków, ale widać tu błąd regulatorów EFTA otwartego paszportu, bo te banki były po za kontrolą, a racja Holandii, czy UK jest też po części słuszna, było dobrze, to Islandczycy zarabiali na ekspansji sektora do UE, jest źle to adieu. Nigdzie też banki komercyjne nie mają wpływu na emisję i kreację pieniądze, a prowadzenie akcji kredytowej i kreacja kredytu to nie to samo. Tak wysokie stopy procentowe zabiłyby większość gospodarek, Islandia jest względnie zamkniętą, lokalną gospodarką, gdzie wielkość rynku wewnętrznego nie zachęcą wielkich firm do ekspansji, bo można osiągnąć w skali 330 tysięcznego kraju ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~pa

Kredyt bankowy w systemie rezerwy częściowej to jest kreacja pieniądza. W odróżnieniu od np. pożyczki.

! Odpowiedz
6 14 ~qqqq

Artykuł ciekawy, ale odniesienia do Polski to straszna demagogia. Jak można porównywać kraj o liczbie ludności trochę tylko większej niż Białystok z takim, w którym mieszka prawie 40 mln ludzi.

! Odpowiedz
0 20 ~Bell

"Zarządzanie jednostakami jest takie samo jak zarządzanie milionami, to tylko kwestia organizacji" - Sun Tzu

! Odpowiedz
3 5 ~miro

Otóż ma kolego, nasz rynek to 40 mln ludzi, więc tym bardziej są większe możliwości. Wg twojej metodologii wynika, że im więcej ludzi w kraju tym większa bieda..?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 9 ~Fakelaki

Odp. do bbb
Dużo , dużo racji ma bbbb ! A właściwie 100% racji.
Wiecie co ? Byłem kiedyś daleko, daleko u źródeł Amazonki, mieszkający tam krewniak robił zakupy w sporym markecie w pobliskim miasteczku. Słyszy tam nagle rozmowę po polsku - rodzinka z dzieckiem robiła też zakupy ... Od lat pierwsze takie spotkanie. Ogromnie ucieszony podszedł i zagaił ich po polsku ... Odwrócili się i zaczęli rozmawiać z sobą po angielsku ...
Co to jest ? Jacy są ci ludzie z Polski ? Co w tym narodzie siedzi ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~suisse

Ja tam się nie dziwię.
Poza tym: zagaił do nich, a nie ich. Rodzinka (dlaczego nie: rodzina?) to nie zagajnik! Nauczcie się, ludzie, pisać we własnym języku!

! Odpowiedz
2 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~Biedak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~reptilia666

A u nas co? Mamy ciepło odpadowe z elektrowni, wartę wg cen rynkowych mld zł rocznie, mamy czyste rzeki, które mogły by zasilać stawy hodowlane, mamy dobre warunki do rolnictwa, mamy dużo płynącej wody która mogła by poruszać turbiny ( jedna mała elektrownia wodna o mocy ok 50 kW, mogła by wytworzyć prąd za ok 4 000 zł + staw rybny i jedna rodzina wiejska żyje na bardzo wysokim poziomie) itd itd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 20 ~Fakelaki

Wszystko jest możliwe, tylko co z tego będą miały dziesiątki tysięcy NIEROBÓW w urzędach ?
Może się też okazać,że poseł półanalfabeta nie będzie potrzebny ...
I co wtedy ? A co będzie z tysiącami spasionych generałów i zarządców na plebaniach ???
Ta zorganizowana klika cwanych gołodupców ględzących o patriotyzmie, o wrogach w Moskwie i Berlinie myśli tylko o jednym : o własnej kieszeni o następnym SKOKU !!!
Tak ja to widzę i z tego też powodu tak mało wiadomo co tam na Islandii się działo ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~stin

Fajne zdjęcia Panie Krzysztofie.

! Odpowiedz
0 2 ~Marcin

Dokładnie oszczędność.
Czyli jak macie do wyboru LPG i benzynę to wiecie co wybierać. Nie wyprowadzajcie kasy z kraju :)

! Odpowiedz
1 5 ~kuba

Panie Kolany mial pan szczescie z ta szybka jazda po ich bezdrozach. Ja dostalem w zeszlym roku 1800 zl mandatu w terenie niezabudowanym w okolicy miasteczka Vik na poludniu kraju

! Odpowiedz
21 31 ~bbbb

Jest jedna sprawa, która uniemożliwi Polsce rozwój na wzór Islandi... mentalność Polaków. Każdy Polak wysysa z mlekiem matki skrajny egoizm i zawiść wobec innych. Przeciętny Polak to krętacz, którego obchodzi tylko własna doopa a najgorsze co go może spotkać to sytuacja gdy sąsiad ma lepiej... W Polsce nie sprawdza się żaden system gospodarczy, bo w warunkach kapitalizmu kradną i oszukują kapitaliści a w warunkach socjalizmu robią to politycy i urzędnicy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 17 ~polak

A skąd piszesz. Z izraela czy innych arabów. A może jesteś tylko prymitywnym mundurowym tęskniącym za UBekami.

! Odpowiedz
9 14 ~bbbb odpowiada ~polak

Z księżyca... ty za to widać, że jesteś rdzennym Polakiem, bo masz tak typowo Polską cechę: nawet jeśli w Polsce czy Polakach jest coś złego, to pod żadnym pozorem nie można tego powiedzieć (a nawet pomyśleć), bo to objaw braku patriotyzmu!

! Odpowiedz
2 7 ~myślący

nie kazdy - mowisz o sobie a uzywasz slowa KAZDY aby uzyc argumentu ,,wtopienia sie" w jakis wyimaginowany tłum

! Odpowiedz
3 3 ~Fakelaki

Dużo , dużo racji ma bbbb ! A właściwie 100% racji.
Wiecie co ? Byłem kiedyś daleko, daleko u źródeł Amazonki, mieszkający tam krewniak robił zakupy w sporym markecie w pobliskim miasteczku. Słyszy tam nagle rozmowę po polsku - rodzinka z dzieckiem robiła też zakupy ... Od lat pierwsze takie spotkanie. Ogromnie ucieszony podszedł i zagaił ich po polsku ... Odwrócili się i zaczęli rozmawiać z sobą po angielsku ...
Co to jest ? Jacy są ci ludzie z Polski ? Co w tym narodzie siedzi ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~pa

Zapopmniałeś dodać jeszcze jedną cechę, czyli plucie na własny naród i deptanie własnej flagi, to też charakterystyczne. A właściwie nie zapomniałeś, bo cały Twój wpis jest właśnie przykładem tej mentalności.

W każdym narodzie są szuje, reszta to kwestia narracji. Ty uprawiasz klasyczny przykład pedagogiki wstydu.

! Odpowiedz
4 2 ~obserw

od czasu do czasu PB popiera jednak stanowisko PIS-u

! Odpowiedz
10 24 ~bury675

Podstawa tego dobrobytu jest pracowitość i dobra organizacaj Islandczyków. Gdyby w Polsce pracwało 80% ludzi zawodowo czynnych to też było by lepiej a tak jeden pracujący utrzymuje drugiego darmozjaca. A jeszcze darmozjady chcą pracowac krócej.

! Odpowiedz
3 34 ~xxx

Bo nie maja armii ludzi na emeryturach po 15 20 czy 25 latach pracy. u nas sie patrzy jak okrasc rodakow niestety

! Odpowiedz
7 38 ~bogacz

Zamknęli żydowskich bankierów w wiezieniach-oto dlaczego maja dobrobyt

! Odpowiedz
15 8 ~tropicieltrolli

Iwan, skoro to takie proste, to zróbcie to u siebie.
A z polskiego forum spadaj i nie dorabiaj Polakom gęby antysemitów.

! Odpowiedz
4 11 ~MacGawer

Energia pozyskiwana z własnych źródeł w ekonomicznie uzasadniony sposób to podstawa dobrobytu. W Islandii atutem stały się wulkany na ktore wczesniej zapewne ciągle narzekano, że smrodzą. My narzekamy na pogodę ale to może być naszym atutem. Klimat WYMUSZA ogrzewanie domów przez ponad pół roku, co wyraźnie wskazuje na to, że musimy postawić na kogenerację. Ponieważ mamy dużo węgla, a na północy dużo lasów to wybór paliwa jest oczywisty. Niestety elektrociepłownie stanowią zagrożenie dla interesów wielkiej energetyki i to chyba jest najpowazniejsza bariera rozwoju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~spoko

Okupacja Amerykańska, to zupełnie taka sama jak w Niemczech i Japonii. Takiej okupacji to należy oczekiwać i takiej okupacji bogate Niemcy nie chcą Nam oddać, niestety.

! Odpowiedz
3 10 ~yG

Tak a propos - jutro Polska - Islandia w Warszawie - wygramy ?

! Odpowiedz
3 17 ~olo

Ciekawe podejście do ekologii. U siebie jesteśmy eko, ale inne kraje mamy w d.. Dorsza łowimy ile wlezie. Jakby tak wszyscy postąpili to już by nie było czego łowić! Jak zwykle im ktoś głośniej krzyczy, że jest eko (patrz Niemcy) tym więcej ma za uszami.

! Odpowiedz
4 29 ~DJCat

A tak na poważnie. Różnica między Islandią a Polską jest taka, że kraj ten ma 300 tys mieszkańców, więc wszystko robi w mniejszej skali a kontrola obywatelska jest realna. Zawsze państwa mniejsze mogą łatwiej się dostosowywać ponieważ łatwiej o konsensus społeczny patrz przykład państw bałtyckich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~anonim

"Strefa euro – a także będąca 7 lat temu w podobnej sytuacji Irlandia – uratowała banki obciążając europejskie społeczeństwa niespłacalnym długiem. I dlatego euroland wciąż tkwi w stagnacji.". Jak państwo za dużo daje to prędzej czy później kończy się to rosnącym długiem, a jak pojawia się dług to ktoś go potem musi spłacać, a jak spłaca się dług to ma się mniej pieniędzy przez co mniej pieniędzy pozostaje w obrocie między obywatelem a firmami przykładem jest polska gdzie różnica po między pensją netto a kosztem pracodawcy wynosi ok drugie tyle co dostajemy na rękę po odliczeniu wszystkich składek. Czyli potencjał konsumpcyjny każdego Polaka maleje z każdym rokiem, a potrzeby z każdym rosną. Z tego co się orientuję średni dług Krajów UE to ok 83% PKB i rośnie w zastraszającym tempie a przecież w odróżnieniu od stanów nie jesteśmy potęgą w żadnej innej dziedzinie jak socjale. Ani potęgi militarnej zdolnej zagrozić całej planecie, ani lotów w kosmos, ani też nie jesteśmy wielkimi potentatami technologicznymi czy przemysłowymi, więc dług u nas jest przejadany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~obywatelski

dobra robota Krzysztof !

btw, mozsz napisac jak sie dostales na Islandie ? bo malo nietety polaczen z PL a te ktore istnieja to banksterka czyli wyciaganie kasy od chcacych poleciec tam.

A odpowiadajac merytorycznie na Twoje pytanie czy Polska moze ? Owszem moze. Jesli najwieksze obciazenia i patologie zostana zlikwidowane. Kiedy kazdy obywatel bedzie sie mogl starac o prace a ARMIRze i nie bedzie szykanowany i przesladowany dlatego ze nie jest czlonkiem PSLU ani citkom Pawlaka czy Piechocinskiego. Otworzyc zawody odpolityczniec spolki ktore sa okupowane przez uklad PO - PSL wtedy Polska zacznie sie rozwijac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 ~spoko

PISZCIE O TYM CO SIE STAŁO W ISLANDII BO MEDIA O TYM MILCZĄ Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie "przerabianym" przez Grecję podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii. Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii? Oto krótka chronologia faktów: Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii,Glitnir Banku, w wyniku czego giełd zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju. Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu,a następnie przedterminowe wybory. Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent. W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji. Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie. Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu. W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii. W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co "przerobionej lekcji". W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej "25%u2033 - poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej - była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią "Magna Carty". Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście - NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi. Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego "legendę" przekazywaną z ust do ust. Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. kopiuj wklej gdzie sie da ! niech ludzie sie dowiedza !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~student_bez_pracy odpowiada ~spoko

sugerujesz ze w ARMiRach nie pracuja rodziny ludzi PSL ?
Sugerujesz ze po studiach mozesz aplikowac tam i masz takie same szanse jak ciotka piechcinskiego i pawlaka ?

! Odpowiedz
1 6 ~Flex odpowiada ~spoko

Zgrabnie ubrałeś w słowa historię która nie tak dawno działa się obok nas. Warto by wszyscy w Polsce ją poznali, bo niechybnie przyjdzie i u nas czas, że trzeba nam będzie wybrać los dumnych Islandczyków, albo upodlonych Greków.

! Odpowiedz
24 13 ~polakzniemiec

Proste. Nie mają żydów i islamistów. Polska była podzielona na 3 okupowane części. Bieda było wprost proporcjonalna do ilości żydów na tym terytorium. Największa bieda i najwięcej żydów to zabór rosyjski. Najmniej żydów i największy dobrobyt to zabór niemiecki. Pomiędzy żydami a islamistami nie ma różnicy. Oboje są wybrani do rządzenia galaktyką i rzezają sobie kutasy z tego powodu oraz piszą od prawej do lewej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~Gucio

no właśnie m.in. dlatego drugą Islandią nie będziemy - bo takich mądrych inaczej jak pan światły wyżej mamy na pęczki

! Odpowiedz
7 4 ~pldlawszystkich

ekspert od siedmiu boleści się znalazł. "nie znam, nie czytam, nie wiem i... dlatego się wypowiem na forum". Bez tych islamistów i żydów jak to nazywasz Polska zawsze bedzie zapleczem zmywaczy i sprzątaczy...

! Odpowiedz
0 0 ~antihejt

masz g__no zamiast mózgu.

! Odpowiedz
2 18 ~vfv

dlaczego islandia jest bogata ... to proste ... nie mają polskich polityków - ci nie znają się generalnie na niczym i potrafią zepsuć i roztrwonić wszystko

! Odpowiedz
5 6 ~No

ale na szczęście wygrał PiS.... i teraz wszystko się zmieni.

! Odpowiedz
3 18 ~vfv odpowiada ~No

nic się nie zmieni - politycy pis są tacy sami jak ci z po, psl i sld

! Odpowiedz
0 14 ~dlaczego

Dlaczego Islandia nie ma polskich polityków ? Bo nie ma ćwierć-inteligentnych polskich wyborców. Tacy politycy jacy wyborcy ...

! Odpowiedz
2 0 ~krysia odpowiada ~No

obyś się nie zdziwił!

! Odpowiedz
2 11 ~zuzel

Kto przejal dlugi bankierow islandzkich? Czy angielskim i holenderskim klientom oddano pieniadze?
Przez kilka lat niezle z tego zyli.

! Odpowiedz
0 25 ~ww

Wydaje mi się, że jest taka prawidłowość, że kraje małe takie jak Luksenburg czy Islandia działają lepiej. Podobnie kraje bardzo zdecentralizowane jak np. Szwajcaria gdzie każdy knaton ma swoje podatki.. Niestety u nas idzie to w przeciwnym kierunku centralizowania wszystkiego co się da.

! Odpowiedz
9 3 ~Skleroza

nie mamy mozliwosci transportu droga morska. droga ladowa jest drozej

to oznacza, ze rozwijac sie bedziemy jesli zajmiemy krolewiec, rus czerwona i białą i polaczymy rzekami i kanałami morze czarne z bałtykiem przeprawa na miare k. panamskiego.

Tylko z taka armia jak teraz to trudne.

! Odpowiedz
3 56 ~JKM

Panie Kolany, wielki szacun za wiele wniosków z tego artykułu jak np. "Mieszkańcy Islandii nie pozwolili zniewolić się jarzmem długu": te rewolucyjne stwierdzenia w poważnym portalu finansowym, przez poważnego analityka, dają nadzieję że nie wszystko stracone i że ktoś ma jeszcze odwagę krzyknąć że król jest nagi

! Odpowiedz
0 41 ~stukacz

wyciąć bankowego i biurokratycznego raka i kraj zaczyna kwitnąć

! Odpowiedz
1 1 ~Rooo

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Islandia-odbierze-bankom-wladze-nad-pieniadzem-7244367.html
A tu miał Pan trochę odmienne stanowisko

! Odpowiedz
3 17 ~Q-tas

Przecież w Polsce pozwala się upadać 'bankom' w identyczny sposób. Np Amber Gold.

Czy Kolany już widzi gdzie leży problem? Banki Islandii miały pieniądze zagraniczne, nie sztuka nie oddać obcym i się śmiać. Sztuka co zrobić jak upada bank trzymający nasze poeniądze i tu pozwolenie by upadł już niekoniecznie takie proste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~stukacz

amber gold to nigdy nie byl bank

! Odpowiedz
0 2 ~slo odpowiada ~stukacz

SKOKi to też nie były i nie są Banki

! Odpowiedz
3 12 ~zerro

"to kraj, .... Z rolnictwa pozostaje wypas owiec i kucyków." Polska zaś hoduje PeOwce i kacyki wraz z pielęgnacją aferałów wszelakich;) To wyższy stopień rozwoju kapitalizmu...

! Odpowiedz
2 5 ~Flex

Byli na tyle zdeterminowani, że w porę i zdecydowanie pozbyli się ropiejących wrzodów na swoim organizmie gospodarczym. Ni stać było na to Greków i coraz bardziej pogrążają się w bagnie serwowanym przez UEm BŚ i MFW. Na licwę jest jedna skuteczna metoda - siekiera Roskolnikowa ( "Zbrodnia i kara" F. Dostojewski).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 ~smok

no i najważniejsze nie ma tam PO PIS i SLD praz PSL

! Odpowiedz
1 10 ~zerro

oraz reszty "smoków";)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~Alan

Fajne foty panie Krzysztofie :) Wyspa piękna, a jaki udział w dochodach wyspy ma turystyka?

Mnie troche niepokoi te flirt kapitalizm ze skandynawskim państwem opiekuńczym. Bo to może być dobry argument dla niektórych, że "państwo opiekuńcze działa". A przecież rozwiązania socjalistyczne są właśnie równoważone tymi kapitalistycznymi.

Kiedyś to był też prawdziwy kraj wolności. David Freidman (syn Miltona Feidmana) wskazuje i analizuje, że w średniwieczu był tam system który można nazwać anarchokapitalizmem - bez państwa i bez władcy (anarchizm to nie brak ładu, tylko anarchizm to właśnie "bez władcy")

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~gonczor

Faktycznie, ten "flirt" jak to zgrabnie ująłeś może być argumentem. Warto byłoby się zastanowić, jaki odsetek osób z tego socjalu korzysta (według artykułu niewielu). Po prostu jak się wprowadzi stawkę minimalną w wysokości 10$/h w kraju, gdzie ulotkarze zarabiają 12$/h to będzie to miało mniejszy skutek niż w kraju gdzie zarbiają oni 1$/h o czym zapominają zwolennicy państwa opiekuńczego szafujący statystykami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~lel

moim zdaniem poziom elit politycznych i ich zaplecza urzędniczego ma tu znaczenie. Piszecie "Olej wielorybi na początku epoki przemysłowej był surowcem strategicznym: wytwarzano z niego smary do maszyn, świecie, paliwo do lamp i masę innych przydatnych rzeczy. Później znaleziono i wykorzystano inne atuty". No to w Polska olej wielorybi byłby do dziś oczkiem w głowie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~ola

Po pierwsze spłacili długów tj. rąbnęli bankom pieniądze, po drugie nie należą do UE.

! Odpowiedz
6 25 ~polskigupek

...bogata Islandia = brak żydostwa !!!!!!!!!!!.......a , te co było (do 2008 ) , zostało wyrypane do zera przez Nową Konstytucję !

! Odpowiedz
2 28 ~ola

Zapomnieliście dodać że banksterów powsadzali do więzień i to nawet na 8 lat, u nas też za pseudo kredyty w wirtualnych frankach powinno się powsadzać za kraty za ten przekręt.

! Odpowiedz
0 7 ~berg

Jest jeszcze taki szczegół, że w UE oprócz samych banków były też zadłużone budżety państw. Niektóre miały (i nadal mają) gigantyczne zadłużenie, powyżej dozwolonego limitu 60% PKB. Nawet Niemcy ten limit przekraczały, bo nikt tego nie pilnował. W 2007 zadłużenie strefy euro wynosiło 65% PKB, islandzki dług - niecałe 29% PKB. Różnica ponad dwukrotna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Gbur

no a w 2010 Islandczycy doszli w długu do 100% PKB - potrafią ?, potrafią ! A jak, też im się należy :D

! Odpowiedz
3 23 ~Wielka_Polska

jest bogata bo nie mieli mają: tuska, kopacz, rostowskiego, sikorskiego, tuska, millera, buzka, kaczyńskiego i innych. Wystarczy, że masz mądrego gospodarza, innaczej nawet na pustyni piachu zabraknie.

! Odpowiedz
1 10 ~eva

a jak to było z polska pożyczka dla Islandii, z tego co pamiętam zrzutkę zrobiła część Europy, zdaje się że coś jakby im brakowało na bieżącą obsługę budżetu (to jak brakowało na emerytury i pensje budżetowe czy nie) bo czas ma tą właściwość że działa wybiorczo na naszą pamięć, także społeczną

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gugi

Islandia przed terminem spłaci 210 milionów złotych pożyczone od Polski w 2009 roku - poinformował minister finansów Mateusz Szczurek. Przewiduje to podpisany w Reykjaviku aneks do umowy kredytowej zawartej między Polską a Islandią. Chodzi o trzeci aneks do umowy kredytowej, dotyczący spłaty pierwszej i jedynej uruchomionej transzy kredytu w wysokości 630 mln zł udzielonego Islandii przez Polskę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 ~RICO

Islandia nie dała zasyfić kraju zwyrodniałą polityką systemu finansowego ! Dość tego bankierskiego goovna w obecnej formie pieniądza kredytowego !

! Odpowiedz
6 2 ~takitam800

Ło tam bogactwo... Alasca też jest bogata i też nikt nie chce tam mieszkać.

! Odpowiedz
0 18 ~beza

sa tacy co chetnie mieszkają w takich miejscach :) to w gruncie rzeczy spokojne , bezpieczne miejscowości gdzie życie toczy się powoli, bez większych ekscesów co czyni te miejsca dla jednych nudnymi dla innych urokliwymi ale najważniejsze ze skala przestępczości jest niemal znikoma.

! Odpowiedz
13 6 ~miki

Zbudowali dobrobyt na pożyczonych pieniądzach, których ostatecznie nie oddali. Rzeczywiście przykład do naśladowania:/

! Odpowiedz
1 13 ~CDrom

A kto odda te długi co są teraz? Każdy wie, że sa one juz niespłacalne i co u nas za nie zbudowano? Rynek usług i taniej siły roboczej

! Odpowiedz
7 3 ~trollWładymira

Przetwarzanie aluminium? Czy Kolany pamięta jakiego syfu narobił tzw czerwony szlam na Węgrzech? Czy Kolany wie że była taka huta w Skawinie pod Krakowem i jakiego syfu w środowisku narobiła? W dup..e mamy taki przykład. Zasyfić sobie kraj chemikaliami...

! Odpowiedz
0 4 ~MacGawer

Powiedział trollWladymira pociągając słuszny łyk piwa z aluminiowej puszki...

! Odpowiedz
3 18 ~Gnida

"W referendum Islandczycy przytłaczającą większością odrzucili pomysł ratowanie banków za pieniądze przyszłych pokoleń" - sęk w tym że jak Kolany sam napisał te banki zajmowały się gotówką obcych państw a nie swoich obywateli.

Łatwiej jest powiedzieć "spierd...laj, nie mam i nie oddam" brytyjczykom niż islandczykom, ciekae co by islandczycy powiedzieli w referendum gdyby to oznaczało że ich lokaty i oszczędności życia (np na mieszkanie) pójdą się yebać. Kwiczeli by jak nasi frankowcy że mamy im pomóc pieniędzmi rządowymi! A tak wyglądałoby zbankrutowanie banków ue. Po prostu to inna sytuacja jest.

A przywilej kreacji pieniądza dawno należało odebrać ale to przyniesie drastyczne skutki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~sslo

Dokładnie. Ciekawe jak by zareagowali Polacy, gdyby bankrutujące SKOKi wessały ponad 5 miliardów złotych, które zostały zwrócone przez fundusz bankowy?
Jestem pewny, że dzisiaj nie mielibyśmy inne spojrzenie na działania Islandii.

! Odpowiedz
1 49 ~zeflik

Heee, tez mi potęga! 332 tys. obywateli?! Koń by się uśmiał! MY mamy 700tys. urzędników!!! To jest MOC!

! Odpowiedz
1 11 ~Skywalker

Niech ta moc będzie z Tobą.Ja jej nie chcę.

! Odpowiedz
3 9 ~zeflik odpowiada ~Skywalker

Nic z tego! Ta MOC jest z każdym!

! Odpowiedz
1 6 ~joł

Wysłać ich na Islandie, to zniszczą im dobrobyt.

! Odpowiedz
8 22 ~miro

każdemu krajowi uda sie jeżeli tylko pogoni kaste pejsatych robali tak jak zrobiła Islandia

! Odpowiedz
1 16 ~aaaa

i w konstytucji maja zakaz deficytu w budżecie

! Odpowiedz
2 1 ~slo odpowiada ~aaaa

Nie mają.

! Odpowiedz
2 38 ~krzewgorejacy

islandia ma 332 tys mieszkańców wielkie zasoby ryb i przemysł aluminiowy , za to my mamy 38,5 mln obywatel,i nieograniczone pokłady kast uprzywilejowanych których utrzymują pracujący obywatel.e Politykierzy i rządy rządza rozdają przywileje ale odcinają się od odpowiedzialności za podejmowane przez siebie decyzje . Obywatele zarabiają grosze i płacą od tego 70% podatki. Jesteśmy światowymi mistrzami nie do pokonania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~Orientalista

Islandia ma energie praktycznie za darmo. Nie posiadaja przemysłu wydobywczego ale chińczykom opłaca się transport aluminium i przetwazania go tam bo ten przemysl jest energo chlonny. Polska jak i wiele innych krajów nie mają co się porównywać do Islandii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil