Dla kogo dom z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów stają się w Polsce coraz popularniejsze. Do klientów przemawia przede wszystkim czas budowy, który - jak przyjęło się sądzić - jest kilkakrotnie krótszy niż przy budowie tradycyjnej. Wykonawcy ostrzegają jednak, że technologia ta wymaga starannego przemyślenia i nie jest dobra dla każdego.

Dla kogo dom z prefabrykatów?

Start odtwarzacza ...

O domach z prefabrykatów krąży wiele mitów, jak ten, że powstają już w miesiąc i umożliwiają wprowadzenie się od zaraz. W rzeczywistości czas oczekiwania na gotowy dom wynosi minimum 3-4 miesiące. Jeżeli klient liczy na niższą cenę, to tu także może spotkać go niespodzianka – Dom prefabrykowany jest zwykle droższy od domu o identycznej architekturze, ale wybudowanego w tradycyjny sposób – mówi Grażyna Błażejewska, właścicielka firmy Eurodomy.

Niemniej jednak, dom tak powstały ma wiele zalet. Poza skróconym czasem powstawania domu, dodatkową zaletą jest jego ekologiczność. Tak powstały dom jest zdrowszy i stanowi doskonałą izolację przed zimnem, a dzięki znacznie cieńszym ścianom, domownik może cieszyć się większą powierzchnią użytkową.

Dom powstaje 3-4 razy szybciej

- Najszybciej buduje się domy w technologiach suchych, np. w konstrukcji drewnianej, tam można prefabrykować całe ściany, łącznie ze wstawieniem okien. Taki dom buduje się najszybciej. Natomiast między bajki proszę włożyć opowieści, że domy prefabrykowane można wybudować w miesiąc i od razu się do nich wprowadzać - mówi Grażyna Błażejewska.Szybkość powstawania budynku jest 3-4 krotnie większa niż przy budownictwie tradycyjnym, ktore wymusza koniecznie przerwy technologiczne, związane np. z dojrzewaniem betonu (beton musi dojrzewać ok. 28 dni) - mówi Hanna Badowska z formy Damir. Wykorzystanie programów komputerowych umożliwia dokonanie szybkich zmian w projekcie i dostosowanie się do potrzeb klienta. Nie mamy więc ograniczonej liczby typowych modeli, w których zamykamy swoją ofertę. Oferta jest w zasadzie nieograniczona i zależy od odporności kieszeni klienta.

Technologia dla zdecydowanych i mających pieniądze

Technologie, które są oferowane przez naszą firmę, są przystosowane do wybudowania domu według każdego projektu - dodaje Grażyna Błażejewska. Inwestor musi wiedzieć, że budując dom prefabrykowany, musi podjąć wiele ważnych decyzji już na etapie projektu. Chodzi np. o rozkład pomieszczeń, rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, wszelkiego rodzaju przejść instalacyjnych. Tego już nie robi się na budowie, to wszystko jest już prefabrykowane. Pracuje się więc dłużej z projektem, w związku z tym są to technologie przeznaczone dla osób potrafiących podjąć decyzję odpowiednio wcześniej.


Ile kosztuje budowa domu?Ile kosztuje budowa domu?

Żeby zdecydować się na dom prefabrykowany, należy mieć zapewnione finansowanie. Przy prefabrykowanych technologiach płatności następują częściej jedna po drugiej, bo też budowa przebiega szybciej. Trzeba więc na początek wyłożyć pieniądze na prefabrykowane elementy. Jest to dla inwestora moment trudny, bo pieniądze są już wydane, a na budowie jeszcze nie widać efektów. Wprawdzie kiedy przyjeżdża dźwig i zaczyna się montaż domu, który powstaje w ciągu kilku dni (do stanu surowego), efekt jest bardzo spektakularny - mówi Grażyna Błażejewska.

Dom prefabrykowany buduje się nieco szybciej bądź znacznie szybciej, w zależności od rozwiązań technologicznych, od domu murowanego, jednak jest to inwestycyjnie rozwiązanie droższe. Dom prefabrykowany jest zwykle droższy od domu o identycznej architekturze i podobnych rozwiązaniach, ale wymurowanego w tradycyjny sposób. Różnica w cenie wynosi od kilku, kilkunastu a nawet dwudziestukilku tysięcy złotych- mówi Grażyna Błażejewska.

Co zmieni nowe prawo?

Jeśli chodzi o prawo, które ma skrócić czas oczekiwania na uzyskanie zgody na budowę, obawiamy się, że może poskutkować większą liczbą odrzuconych wniosków - mówi Hanna Badowska z firmy Damir.

Planowana nowelizacja prawa dotyczy jednakowo budownictwa jednorodzinnego czy mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy jest to dom prefabrykowany, czy murowany. Plany są takie, że będzie zgłoszenie zamiast uzyskania pozwolenia na budowę. Tak naprawdę chodzi tu o praktyki administracyjne. Prawo prawem, ale najważniejsze, aby urzędnicy podeszli do tego tak, jaka jest intencja ustawodawcy, czyli przyspieszyli całą procedurę.

Aleksandra Jaros

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Maciej

Proszę poprawić literówki: budonictwa jednorodzinnego czy mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy jest todom

! Odpowiedz
10 6 ~ppp

Kumpel postawił taki dom i wydał ok 200tys. Osobiscie wolalbym doplacic te 70-100 tys i postawic tradycyjny, murowany. Przynajmniej ktos sie z niego jeszcze nacieszy. A taki drewniany moze byc za 50-60 lat do rozbiorki...

! Odpowiedz
1 6 ~ed

Człowieku, prefabrykat to nie niekoniecznie drewno... Taki dom pewnie przeżyje twój tradycyjny.

! Odpowiedz
1 2 ~ererererer

dom drewniany to można postawić za 100 000zł :)rzeczywiście za 50-60 lat będzie wyglądał dośc kiepsko i przyszłe pokolenia sie nim nie nacieszą ale za tą cene opłaca sie na jedno pokolenie stawiać

! Odpowiedz
4 2 ~macc

Ja wole dopłacić i nie mieć karaluchów za kilka lat

! Odpowiedz
2 3 ~Rockers

No przy murowanym nie będzie robaka i P. Macc - nie dopłacisz bo podobno wychodzi taniej. A przy prefabrykatach powiino być 2 razy taniej, żeby stanowiło rozsądną alternatywę. Jak widać technologia przylazła z USA chyba. Ma być czyli tanio i "na razie".

! Odpowiedz
2 0 ~bob_budowniczy

A jak wygląda sprawa późniejszych ewentualnych zmian remontowo / budowlanych w takim domu? Czy te prefabrykaty też dają takie możliwości jak przy metodzie tradycyjnej, czyli ścianki działowe można przestawiać, usuwać itp. ?

! Odpowiedz
4 5 ~mały

Ciekawe jaka trwałość takiego domu? Nikt o tym nie pisze. Na samą myśl o zalaniu takiego domu z powodu awarii to dopiero ambaras :-)

! Odpowiedz
2 6 ~jerry

Wielkie mi osiągnięcie. Mój dom został wybudowany w ciągu 3 miesięcy .I nie z prefabrykatów tylko z tradycyjnych materiałów dobrej jakości.Podstawą jest zatrudnienie dobrych fachowców,perfekcyjna organizacja pracy ,uczciwe wynagrodzenie dla wykonawcy oraz osobisty nadzór nad budową.Bez liczenia na obecność inspektora czy kierownika budowy,którzy zwykle mają na głowie kilka jeśli nie kilkanaście takich robót i zwykle je olewają.Zjawiają się przeważnie wtedy kiedy potrzebny im szmal.I jeszcze jedno: zanim zacząłem budowę ,przez trzy lata wertowałem literaturę fachową a szczegółowy harmonogram zajął mi trzy miesiące. Dom stoi już 12 lat i nie pokazały się żadne poważniejsze usterki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Robert

Mieszkam w takim domu drewnianym od 4 lat. Wydaję mniej na ogrzewanie niż sąsiedzi. W zimę przy słonecznym dniu wyłączam wszystko co grzeje +23 wewnątrz na termometrze. Ogrzewanie odpalam dopiero wieczorem. Robactwa - brak! Z zewnątrz i wewnątrz nikt nie jest w stanie domyślić się, że cała konstrukcja jest drewniana.
Na placu budowy nie musiałem być - mam 25 lat gwarancji na konstrukcję. Na wprowadzenie się z robotami wykończeniowymi czekałem 4 miesiące. Możliwości rozbudowy takiego domu są praktycznie nieograniczone. Budowałem dom dla siebie i Rodziny. Nie myślę co będzie za 40-50 lat. Pewnie niewiele będzie mnie to już obchodziło tam gdzie będę :) A dzieciakom zapewnię takie wykształcenie i przyszłość aby mogły mieszkać gdzie im będzie się podobać. Jedynym mankamentem są u mnie okna dachowe - skrapla się woda w zimie.
Jeżeli kiedykolwiek jeszcze będę budował dom, to tylko i wyłącznie taki sam z tą samą firmą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne