Domy z prefabrykatów stają się w Polsce coraz popularniejsze. Do klientów przemawia przede wszystkim czas budowy, który - jak przyjęło się sądzić - jest kilkakrotnie krótszy niż przy budowie tradycyjnej. Wykonawcy ostrzegają jednak, że technologia ta wymaga starannego przemyślenia i nie jest dobra dla każdego.
Dla kogo dom z prefabrykatów?
O domach z prefabrykatów krąży wiele mitów, jak ten, że powstają już w miesiąc i umożliwiają wprowadzenie się od zaraz. W rzeczywistości czas oczekiwania na gotowy dom wynosi minimum 3-4 miesiące. Jeżeli klient liczy na niższą cenę, to tu także może spotkać go niespodzianka – Dom prefabrykowany jest zwykle droższy od domu o identycznej architekturze, ale wybudowanego w tradycyjny sposób – mówi Grażyna Błażejewska, właścicielka firmy Eurodomy.
Niemniej jednak, dom tak powstały ma wiele zalet. Poza skróconym czasem powstawania domu, dodatkową zaletą jest jego ekologiczność. Tak powstały dom jest zdrowszy i stanowi doskonałą izolację przed zimnem, a dzięki znacznie cieńszym ścianom, domownik może cieszyć się większą powierzchnią użytkową.
Dom powstaje 3-4 razy szybciej
- Najszybciej buduje się domy w technologiach suchych, np. w konstrukcji drewnianej, tam można prefabrykować całe ściany, łącznie ze wstawieniem okien. Taki dom buduje się najszybciej. Natomiast między bajki proszę włożyć opowieści, że domy prefabrykowane można wybudować w miesiąc i od razu się do nich wprowadzać - mówi Grażyna Błażejewska.
Zobacz też:
Szybkość powstawania budynku jest 3-4 krotnie większa niż przy budownictwie tradycyjnym, ktore wymusza koniecznie przerwy technologiczne, związane np. z dojrzewaniem betonu (beton musi dojrzewać ok. 28 dni) - mówi Hanna Badowska z formy Damir. Wykorzystanie programów komputerowych umożliwia dokonanie szybkich zmian w projekcie i dostosowanie się do potrzeb klienta. Nie mamy więc ograniczonej liczby typowych modeli, w których zamykamy swoją ofertę. Oferta jest w zasadzie nieograniczona i zależy od odporności kieszeni klienta.
Technologia dla zdecydowanych i mających pieniądze
Żeby zdecydować się na dom prefabrykowany, należy mieć zapewnione finansowanie. Przy prefabrykowanych technologiach płatności następują częściej jedna po drugiej, bo też budowa przebiega szybciej. Trzeba więc na początek wyłożyć pieniądze na prefabrykowane elementy. Jest to dla inwestora moment trudny, bo pieniądze są już wydane, a na budowie jeszcze nie widać efektów. Wprawdzie kiedy przyjeżdża dźwig i zaczyna się montaż domu, który powstaje w ciągu kilku dni (do stanu surowego), efekt jest bardzo spektakularny - mówi Grażyna Błażejewska.
Co zmieni nowe prawo?
Jeśli chodzi o prawo, które ma skrócić czas oczekiwania na uzyskanie zgody na budowę, obawiamy się, że może poskutkować większą liczbą odrzuconych wniosków - mówi Hanna Badowska z firmy Damir.
Planowana nowelizacja prawa dotyczy jednakowo budownictwa jednorodzinnego czy mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy jest to dom prefabrykowany, czy murowany. Plany są takie, że będzie zgłoszenie zamiast uzyskania pozwolenia na budowę. Tak naprawdę chodzi tu o praktyki administracyjne. Prawo prawem, ale najważniejsze, aby urzędnicy podeszli do tego tak, jaka jest intencja ustawodawcy, czyli przyspieszyli całą procedurę.
Aleksandra Jaros