REKLAMA

Prezes: Dla KGHM energia jądrowa to niższe koszty

2021-09-27 11:36
publikacja
2021-09-27 11:36
Prezes: Dla KGHM energia jądrowa to niższe koszty
Prezes: Dla KGHM energia jądrowa to niższe koszty
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Poprzez inwestycję w energetykę jądrową, KGHM zapewni sobie samowystarczalność energetyczną, ograniczy koszty z tytułu opłat za CO2 oraz utrzyma konkurencyjność na rynkach światowych – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, oceniając podpisanie listu intencyjnego o współpracy KGHM z amerykańskim producentem małych reaktorów jądrowych, firmą NuScale Power.

„Dostęp do taniej energii elektrycznej to element polskiej i biznesowej racji stanu” – podkreślił Marcin Chludziński. Według niego, dla KGHM ograniczanie kosztów energii i opłat za CO2 jest priorytetem, ponieważ pozwoli to zachować spółce przewagi biznesowe w skali globalnej.

KGHM chce wraz z NuScale doprowadzić do wybudowania w Polsce czterech małych reaktorów jądrowych (każdy o mocy 77 MWe) do roku 2029. „Zamierzamy mieć je w użyciu za 8 lat, co w energetyce jądrowej nie jest długim okresem” – powiedział prezes KGHM. W tym czasie reaktory NuScale, posiadające już certyfikat dopuszczający na rynek amerykański, będą musiały uzyskać jeszcze certyfikację europejską.

„Porozumienie KGHM z NuScale to jest moment przełomowy dla całej polskiej gospodarki, ponieważ wprowadza do Polski innowacyjną technologię energetyki jądrowej, opartą na małych modułach” – powiedział Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. Wskazał na deklarację KGHM, że nadwyżka energii z reaktorów będzie udostępniania całej polskiej energetyce.

Według wiceministra, polski rząd liczy na to, że rozwój technologiczny w tej dziedzinie pozwoli uzyskać pierwsze efekty nawet wcześniej niż za osiem lat.

„Umowa z KGHM będzie okazją do udowodnienia, w jaki sposób nasz projekt przyczyni się do realizacji międzynarodowych dyrektyw, których celem jest stworzenie zeroemisyjnej gospodarki oraz poprawy jakości życia ludzi” – mówił prezes NuScale Power John Hopkins.

„Podpisane porozumienie oznacza również, że KGHM włącza się w realizację celów klimatycznych zakładanych przez polski rząd” – potwierdził Marcin Chludziński.

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
1984
Tak samo kilkanaście lat temu myśleli Finowie i zaczęli budowę elektrowni która do tej pory istniała wyłącznie na papierze (tak samo jak SMR dla KGHM):

https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/finlandia-atom-energia-atomowa-elektrownia-jadrowa-olkiluoto/

Co ciekawe gdy powstawał Program Polskiej Energetyki
Tak samo kilkanaście lat temu myśleli Finowie i zaczęli budowę elektrowni która do tej pory istniała wyłącznie na papierze (tak samo jak SMR dla KGHM):

https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/finlandia-atom-energia-atomowa-elektrownia-jadrowa-olkiluoto/

Co ciekawe gdy powstawał Program Polskiej Energetyki Jądrowej planowano budowę właśnie tego typu reaktora, francuskiego EPR. Czasami nicnierobienie jest lepsze od "inwestycji" w napompowane PR-em wielkie g... Parząc na to ile wydali Finowie na coś co ciągle nie daje prądu (jak polski atom) i nie wiadomo kiedy będzie uruchomiona 1 mld zł jaki wydaliśmy na bicie piany o atomie można uznać za zaoszczędzone pieniądze.

Jak do opinii publicznej przebiją się informacje z rynku uranu (wydbycie pokrywa 74% zużycia, Cameco oraz USA wstrzymują kopanie bo im się nie oplaca, w Namibii wydobywają rudę dającą z 1 tony tyle energii ile z tony węgla...) to po polskim atomie nawet ślad nie zostanie. Pytanie kto odpowie za roztrwonienie pieniedzy na projekt który w świetle OD DAWNA ZNANYCH (choć w Polsce utajanych) FAKTÓW nigdy nie powinien byc brany pod uwagę uznaję za retoryczne.
the_mind_renewed
"Prezes: Dla KGHM energia jądrowa to niższe koszty" Tak ale dla nich, my zapłacimy więcej.
Tak jak za eksploatację samochodzików na baterie nas przekręcą. Nas łudzą nadzieją a ona umiera ostania.
darius19
ooo! jest "ajwaj_". Znaczy temat bolesny dla pryncypala z wzorcowej demokracji Rosji.
wtomek
"Dla KGHM energia jądrowa to niższe koszty"- dzisiaj niższe, jutro wyższe. Kiedy ci decydenci czegokolwiek się nauczą?. Więcej chętnych na uran to cena będzie wyższa. Ważna jest tak jak wszędzie dywersyfikacja, musimy mieć wszystkiego po trochu, wtedy będzie ok nie tylko u nas.
1984
Czas teraźniejszy: cena na uran już dziś jest wyższa. Zaczęła rosnąć po publikacji danych w/g których wydobycie uranu zaspokaja 74% popytu. Reszta pochodzi z magazynów, a najwiecej uranu ma... Rosja. Dlatego ajwaj tak lobbuje za "wejsciem w atom" chociaż Polska nigdy nie kupi rosyjskich reaktorów. Ale uran jak najbardziej Czas teraźniejszy: cena na uran już dziś jest wyższa. Zaczęła rosnąć po publikacji danych w/g których wydobycie uranu zaspokaja 74% popytu. Reszta pochodzi z magazynów, a najwiecej uranu ma... Rosja. Dlatego ajwaj tak lobbuje za "wejsciem w atom" chociaż Polska nigdy nie kupi rosyjskich reaktorów. Ale uran jak najbardziej bo zanim powstanie polski atom innego paliwa nie będzie.
ajwaj_
""czterech małych reaktorów jądrowych (każdy o mocy 77 MWe) do roku 2029"""

- jesli mini esperymentalny reaktor powstanie, jak Dyrekcja Atomówki > bez atomówki od 30 lat obiecuje, nie bedzie to mialo zadnego znaczenia dla kraju

A koszty atomówek sa nizsze u Korejców, Rosjan, Chinczyków itd
""czterech małych reaktorów jądrowych (każdy o mocy 77 MWe) do roku 2029"""

- jesli mini esperymentalny reaktor powstanie, jak Dyrekcja Atomówki > bez atomówki od 30 lat obiecuje, nie bedzie to mialo zadnego znaczenia dla kraju

A koszty atomówek sa nizsze u Korejców, Rosjan, Chinczyków itd nie u Jankesów
""Kal-boj to krew wysysa i nawet dziurki jak wampir nie robi"" > Konfucjusz
ajwaj_
Co to jest 77 MW ?
Elektrownia jądrowa Dukovany jedna z DWÓCH czeskich

Łączna moc:
- elektr. netto 1884 MW
- elektryczna brutto 2020 MW
koba2020 odpowiada ajwaj_
bo wiesz to idzie tak,
my mamy morze, a Czesi rybi salat, my mówimy o energetyce atomowej, a oni elektrownie atomowe, po 30 latach zastanawiam się co z nami jest "nie tak"
koba2020 odpowiada ajwaj_
i tak dochodzę do wniosku, że my chyba za dużo mielimy ozorem, a za mało robimy, no bo innego wytłumaczenia nie znajduję
jas2 odpowiada koba2020
Polska ma węgiel, więc inne źródła energii nie były tak istotne. Niestety UE załatwiła nas nagonką na CO2. Przybywa nam szybko paneli słonecznych bo to można zrobić szybko. Mamy ich prawie 6 GW. Ale to wszystko mało.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki