"Die Welt" proponuje nazwę dla autostrady A2

Niemiecki dziennik "Die Welt" proponuje w sobotę, by łączącą Berlin z Warszawą autostradę A2 w Polsce nazwać imieniem króla Jana Sobieskiego, który w 1683 r. zatrzymał tureckie wojska pod Wiedniem i "uratował Zachód".

"Odległość w głowach jest zawsze większa niż ta wynikająca z geografii Europy Środkowej. Od niedawna autostrada łączy Warszawę z Berlinem i - po przejechaniu berlińskiej obwodnicy - także z Zachodem. Kilka dni wcześniej uruchomiono trasę kolejową Berlin-Gdańsk. (...) Ponad 500-kilometrowa podróż daje czas, by zastanowić się nad zmienną historią polsko-niemiecką" - pisze publicysta dziennika Michael Stuermer w artykule zatytułowanym "Go East".

Strefa specjalna:
Euro 2012 w Bankier.pl

Gazeta przypomina słowa byłego prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, który stwierdził kilka lat temu, że dziś "także islam należy do Niemiec". "Islam należy do Niemiec? Bez Polaków dziś mówiono by: +Niemcy należą do islamu+" - pisze "Welt".

"W 1683 r. Turcy ze swą wojskową potęgą dotarli aż pod mury Wiednia, cesarz uciekł, a trwoga ogarnęła Niemców. Półksiężyc zatryumfowałby, gdyby nie polski król Jan Sobieski, który uderzył jak grom ze swymi pancernymi rycerzami, sprzymierzony z margrabią Baden-Baden Ludwikiem Wilhelmem i bawarskim księciem Maksem Emanuelem" - pisze "Welt".

"Jednak - dodaje - przez położenie geograficzne i wewnętrzne spory Polska stała się szachownicą i polem bitwy dla mocarstw, w XVIII wieku została podzielona, w XIX wieku była tylko pojęciem geograficznym, a Warszawa rezydencją rosyjskiego gubernatora".

Również po 1918 r., gdy Polska powstała na gruzach trzech mocarstw, "nikt nie pogodził się z nową sytuacją, także sama Polska, która dotarła daleko na wschód i dopiero +cud nad Wisłą+ uratował ją przed rosyjską zemstą - na dwa krótkie dziesięciolecia". Dziennik dodaje, że w 1944 i 1945 r. zachodni alianci "mieli ważniejsze sprawy, niż bronienie wolności Polski przed Stalinem".

"Jednak u schyłku imperium sowieckiego to Polacy, od papieża po bojowników Solidarności, powstali, by walczyć o wolność - także wolność swoich sąsiadów. Autostrady nie mają nazw. Mimo to nazwa i znak na tej nowej trasie powinny przypominać o Janie Sobieskim, który uratował Zachód" - ocenia Michael Stuermer. (PAP)

awi/ ksaj/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jan

Odsiecz Wiedenska miala katastrofalne skutki dla Rzeczypospolitej. Na ironie losu z wygranej bitwy Jan Sobieskiego najbardziej zyskali - Prusy, Rosja i Austria -Przysli Zaborcy Rzeczypospolitej, a pokonana Turcja nigdy nie uznala Rozbioru Polski. W przeciwienstwie do Francji w Rzeczypospolitej Jana Sobieskiego jest brak dalekowzrocznej polityki i niepilnowanie fundamentalnych interesow Krolestwa Polskiego.
Obecnie jest podobnie /delikatnie powiedziane/.
Do Autostrady A2 pasuje bardziej nazwa : CEDESOWKA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~SaxPole

Niemcy jako naród zawsze byli przyjaciółmi Polaków od czasów rzymskich. Tylko Prusacy od początku XIII wieku nawróceni przez Zakon Kawalerów Mieczowych przekabacili ich na swoją stronę po wyniszczeniu języka Bałtów, który był podobny do Litewskiego i języka Jadzwingów. W Zakonie Krzyżackim służyli rycerze z rożnych krajów europejskich i w tym także Polacy. Kto sprowadził Krzyżaków, gdyż nie chiał walkczyć z Prusami narodem wyznającym gusła a nie chrześcijaństwo?
My Polacy nie mamy czego narzekać na Niemców, bo zawiść braterska i wredność książąt mazowieckich nadała przebieg dalszej historii wieków prowadzących do rozbiorów. Polacy zawsze sobie gotują zupę, którą muszą sami zjadać. Tak jest i w nowoczesnych czasach. U Polaków wszyscy naokoło są winni za ich niedole, ale nie oni sami. Paskudny i głupi naród i to wszystko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wafelek

Mniemam, że nazwa pisana oczywiście po niemiecku...

! Odpowiedz
0 0 ~Johannes der Dritte

Oj polska zawziętość. Nawet, jak ktoś rękę wyciągnie, to trzeba ugryźć. A to podobno taki chrześcijański kraj. Ciekawe, co o by na to nasz Papież powiedział?

! Odpowiedz
0 0 ~ed

pomimo Enigmy, lotników z Dywizjonu 303 i nie tylko , cały czas nas ośmieszają ,wyszydzają .......dlaczego??? żeby ocenić naród trzeba przejechać go wzdłuż i wszerz , pogadać ze zwykłymi ludżmi.

! Odpowiedz
0 0 ~emereyt

Ważne, że autostrada jest.
Poprzednicy tylko dużo gadali o dobrobycie, patryjotyzmie, o przyjazni Polska - USA.
A za rządówm Millera i Kwaśniewskiego weszliśmy do UE a za rzadów Premiera TUSKA wybudowane zostały autostrady.
A "konstruktywna "opozycja oddaje kolejne hołdy każdego dziesiątego dnia miesiaca!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Kazik

Dnia 2012-06-10 o godz. 09:31 ~emereyt napisał(a):
> Ważne, że autostrada jest.
Poprzednicy tylko dużo gadali o
> dobrobycie, patryjotyzmie, o przyjazni Polska - USA.
A za
> rządówm Millera i Kwaśniewskiego weszliśmy do UE a za
> rzadów Premiera TUSKA wybudowane zostały autostrady.
A
> "konstruktywna "opozycja oddaje kolejne
> hołdy każdego dziesiątego dnia miesiaca!

UE się sypie, przynajmniej strefa Euro.

Autostrady się sypią, a kosztowały każdego z nas krocie.

Wyłazi brak patriotyzmu u rządzących, którzy lecą na t.zw. czarnym pijarze jak za Jaruzelskiego, który o wszystko obwiniał Gierka i Jaroszewicza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Gość odpowiada ~Kazik

Niemcy po 1szej wojnie były bardzo słabe. Zachód został drugi raz uratowany wiele lat póżniej - przez Piłsudskiego, który zatrzymał pochód Armii Czerwonej, i to nie był 'cud' tylko poprostu lepsza armia pokonała gorszą.

! Odpowiedz
0 0 ~normalny

Jak byłem we Frankfurcie na d Menem to rodowici Niemcy patrząc z pogardą na Turków zawsze powtarzali że ich narodowym bohaterem jest Jan III Sobieski. Szkoda tylko jak mawiali, ze nie pogonił ich dalej...

! Odpowiedz
0 0 ~andy

Jestem przekonany, że za pare lat część tych dróg ludzie będą nazywali tuskówkami jak Warszawa Katowice na zawsze zostanie gierkówką.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil