"Die Welt": ZDF stosuje podwójną miarę wobec Turcji i Polski

Nawiązując do sporu w Niemczech o satyrę na prezydenta Turcji - Recepa Tayyipa Erdogana, publicysta dziennika "Die Welt" Henryk M. Broder zarzucił w sobotę telewizji publicznej ZDF stosowanie podwójnej miary w ocenie kpin z polityków tureckich i polskich.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Osman Orsal / FORUM)

W swoim komentarzu Broder podkreśla, że przeciwko autorowi satyrycznego programu o Erdoganie, Janowi Boehmermannowi, toczy się śledztwo, a dyrektor ZDF Thomas Bellut usunął krytykowaną audycję z internetowego archiwum i - co więcej - przeprosił stronę turecką.

Broder przypomina też, że kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z premierem Turcji Ahmetem Davutoglu uznała wiersz odczytany przez Boehmermanna podczas programu "Neo Magazin Royal" za "świadomie obraźliwy". Część niemieckim mediów też uznała audycję za "paszkwil" obrażający Erdogana.

Człowieka, który "jest despotą, gnębi własny naród, zamyka do więzień dziennikarzy i grozi swoim przeciwnikom odebraniem obywatelstwa" mielibyśmy nie obrażać tylko dlatego, że właśnie on "załatwia za nas czarną robotę na południowej flance UE?" - pyta Broder.

Zdaniem publicysty potraktowanie Boehmermanna przez władze i telewizję jest "bezprecedensowe". "Pani kanclerz prowadzi nas prosto do nowej NRD" - pisze Broder.

Publicysta "Die Welt" krytykuje szefa ZDF, który w rozmowie z ambasadorem Turcji wyraził ubolewanie z powodu "zranienia uczuć tureckich telewidzów". W rzeczywistości Bellut przepraszał za zranienie uczuć "człowieka, który uważa, że stoi ponad krytyką" - pisze Broder.

Publicysta zarzuca dyrektorowi ZDF, że nie zareagował, gdy w podobnym przypadku kilka miesięcy temu w audycji ZDF "Śpiewająca i roześmiana Moguncja" niewybrednie kpiono z PiS i Jarosława Kaczyńskiego w kontekście śmierci w katastrofie w Smoleńsku jego brata Lecha Kaczyńskiego.

"Podczas występu (satyryka) Larsa Reichowa, Thomas Bellut siedział w pierwszym rzędzie na sali, miał na głowie błazeńską czapeczkę i doskonale się bawił" - pisze Broder.

"Die Welt" zaznacza, że znieważanie pamięci zmarłych jest w Niemczech karalne. "Ponieważ jednak ani polski prezydent, ani polski ambasador nie interweniowali w ZDF, Thomas Bellut nie widział powodu, by wyrazić ubolewanie z powodu zranionych uczuć. Skargi telewidzów Bellut zbył krótkim listem" - zauważył publicysta "Die Welt".

Między Turcją a Niemcami trwa od kilku tygodni ostry spór wywołany wyemitowaną w połowie marca przez ZDF satyryczną audycją "Extra 3" będącą krytyką polityki prezydenta Turcji, w szczególności represji wobec dziennikarzy oraz korupcji władz.

Protesty władz tureckich sprowokowały niemieckich satyryków do dalszych, jeszcze ostrzejszych kpin z Erdogana. Audycja Boehmermanna, w szczególności jego wiersz o prezydencie Turcji, był jednym z elementów tej kampanii.

W spór włączyła się Merkel przyznając w rozmowie telefonicznej z premierem Turcji, że wiersz satyryka miał na celu obrazę prezydenta. Ankara odgrywa kluczową rolę w polityce migracyjnej niemieckiej kanclerz. Niemieckie media uważają, że szefowa rządu zdecydowała się na publiczną krytykę utworu satyrycznego, aby "udobruchać" tureckie władze.

Boehmermann otrzymał w piątek prestiżową nagrodę telewizyjną Grimme-Preis. Satyryk nie wziął udziału w uroczystości rozdania nagród, która odbyła się w Marl w Nadrenii Północnej-Westfalii. Na Twitterze napisał, że jest "wstrząśnięty" reakcjami na swój krytyczny materiał o Erdoganie i prosił o zrozumienie dla decyzji o odmowie przyjazdu na galę.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/ ala/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~antyPOwiec

Niemcy plują w twarz Polakom ponieważ 8 lat rządzili w PO-lsce antypolacy sługusy UE( Targowiczanie ), którzy nie mieli honoru i poczucia POlskości...cyt: "POlisz sfajne" to ich określenie, przez szanujących się Niemców...

! Odpowiedz
1 3 ~Grzechu_comeback

jak widać, każde państwo, ma swojego POWIATOWEGO. Problem jednak w tym, że Niemcy, którzy pouczają innych co mają i jak robić, rzeźbią historię innych narodów wg swojej melodii, sterują UE jak TV..... otóż ci sami Niemcy przywołują pamięć poczucia humoru GESTAPOWCÓW.

! Odpowiedz
10 28 ~R1

a tak nieco odbiegając od meritum, ostatnio widziałem wyniki sprzedaży motocykli BMW w Polsce...aż zdziwiony jestem, że tylu rodaków wybiera szwabski produkt, mając do wyboru zazwyczaj jakościowo lepsze japońskie w często bardziej atrakcyjnych cenach. Osobiście sumienie by mnie dręczyło podczas jazdy motocyklem tej marki, tfu...

! Odpowiedz
4 31 ~Dżejms

A wieśwageny? Kiedy państwo nałoży miliardowe kary za oszukiwanie z czystością spalin? Podaję marki - Skoda, Seat, Volkswagen. Walić ile wlezie. Niech bankrutują. Zakładać własne fabryki - tak postępuje suwerenny kraj i naród. Amen.

! Odpowiedz
3 19 ~StanRS odpowiada ~Dżejms

Własne fabryki samochodów, to potrzeba oprócz pieniędzy doświadczenia, żeby coś sensownego sklecić. A Polsce jednego i drugiego brakuje. O to zadbały styropianowe kanalie polskojęzyczne.

! Odpowiedz
1 9 ~rgr odpowiada ~StanRS

to sie kupuje licencje - jak niedawno Turcy kupili licencje na Saaba.

! Odpowiedz
0 7 ~sorry odpowiada ~rgr

@ rgr Albo się kupuje bankrutującą firmę jak Chińczycy Volvo.

Albo się praktykuje wiele lat jako wykonawca podzespołów, gromadząc know-how, patenty i szkoląc inżynierów.

! Odpowiedz
0 1 ~Polak

Powinieneś kupować rosyjskie, idealnie by ci pasowały do twojego kałmuckiego ryja.

! Odpowiedz
4 29 ~Ron2000

Niemcy nie walczą o demokrację w Turcji ?? Tam przecież rządzi mafia i despotyzm, do tego jeszcze kupa islamskich fundamentalistów. Powinniśmy popierać Ormian, jak Rosja, to chrześcijanie i nienawidzą Turków bo wymordowali połowę narodu.

! Odpowiedz
3 9 ~Zenek

normalni zwykli ludzie maja to gdzies, niech politycy sie żrą miedzy sobą reszta sobie poradzi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil