"Die Welt": Przez reparacje Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech

Niemiecki "Die Welt" ostrzega we wtorek, że spory o reparacje wojenne mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników z Polski w RFN. Z podobnymi konsekwencjami muszą liczyć się też Grecy. Gazeta przekonuje, że nawet dyskusje na ten temat są szkodliwe.

(fot. Sinan Çakmak / FORUM)

"Przez gwałtowne zaostrzenie konfliktów, grecka branża turystyczna poniosłaby ciężkie straty - Niemcy należą przecież do najważniejszych klientów. Również eksport z Grecji do Niemiec zostałby znacząco ograniczony" - przestrzega "Die Welt".

"Pracownicy z Polski nie byliby już mile widziani w RFN i straciliby lukratywne możliwości zarobkowania. Wszystko to mogłoby się zdarzyć nawet, gdyby żądania reparacji nie zostały w najmniejszym stopniu zrealizowane" - dodaje prawicowy dziennik z Berlina.

Zdaniem "Die Welt", zasada polegająca na tym, że ten kto wyrządza szkody, powinien je również naprawić jest rozsądna. "Jednak z jednym wyjątkiem - ponieważ ślepa wierność pryncypiom może łatwo prowadzić na manowce. Kiedy zadośćuczynienie wyrządzi więcej szkód niż korzyści, wówczas rozsądniej jest poszukać innych możliwości wyrównania (szkód)" - postuluje dziennik.

Gazeta jest przekonana, że wypłata "fantastycznych sum" zaszkodziłaby nie tylko Niemcom, ale również krajom, które reparacji się domagają. Jako dowód przywołuje wojnę prusko-francuską z 1871 roku, po której Otto von Bismarck zażądał od Paryża odszkodowania w wysokości 5 mld franków w złocie. W krótkiej perspektywie doprowadziło to do przegrzania koniunktury w zjednoczonych Niemczech, a w dłuższej - do pogłębienia nienawiści między dwoma narodami i wybuchu wojny światowej w 1914 roku.

Autor komentarza przyznaje, że Prusy nie miały prawa do odszkodowań, bo działania wojenne toczyły się na terytorium Francji. Jego zdaniem, w reparacjach nigdy nie chodzi tylko o wyrównanie szkód materialnych, ale też o poniżenie przeciwnika.

"Nowa wojna najprawdopodobniej Europie nie grozi. Również nie z powodu aktualnych żądań ze strony Polski i Grecji. Z pewnością jednak strefa euro i Unia rozpadłyby się, gdyby oba kraje zablokowały prace Brukseli do momentu aż Niemcy uznałyby rzekome zobowiązania do reparacji" - prognozuje "Die Welt".

Według należącego do koncernu Axel Springer dziennika, istnieje niebezpieczeństwo, że ewentualny lewicowy rząd w Niemczech mógłby się przed tymi żądaniami ugiąć, ponieważ hitlerowskie Niemcy rzeczywiście napadły, okupowały i brutalnie eksploatowały Polskę i Grecję. Gazeta ubolewa, że zwłaszcza Zieloni nie rozumieją, że "moralność nie ma w polityce nic do szukania". Gdyby Niemcy ustąpiły raz, to natychmiast w kolejce ustawiłoby się kilkanaście istniejących obecnie państw, których terytoria Niemcy okupowali - argumentuje.

W kwietniu grecki parlament zobowiązał rząd do podjęcia działań dyplomatycznych i prawnych zmierzających do uzyskania od RFN reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu II wojny światowej. Według komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 mld euro.

Według przewodniczącego zespołu ds. reparacji Arkadiusza Mularczyka (PiS) odszkodowanie od Niemiec dla Polski za II wojnę światową mogłoby wynieść ok. 850 mld USD.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mobr/ mal/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 14 lelo1949

Dlatego powstała KE,żeby odrzucić roszczenia i sprowadzić imigrantów ,zubożyć nasz kraj maksymalnie

! Odpowiedz
1 9 specjalnie_zarejstrowany1

"Jako dowód przywołuje wojnę prusko-francuską z 1871 roku, po której Otto von Bismarck zażądał od Paryża odszkodowania w wysokości 5 mld franków w złocie. W krótkiej perspektywie doprowadziło to do przegrzania koniunktury w zjednoczonych Niemczech"

No wielka tragedia sie wtedy przytrafila doprawdy Niemcom przez te reperacje. Teraz biedaki maja przez to najwieksze zaglebia przemyslowe w europie i problemy z emisja CO2. Wszystkie te fabryki ktore pozniej powstaly no i Francuzi ich przestali lubic bo wczesniej przeciez tach sie kochali podczas kampanii Napoleona zwlaszcza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 4 znawca_inwestor

Forum opanowane przez płatnych Pistrolli. Pojawiające się sensowne komentarze są hejtowane lub minusowane w astronomicznych wielkościach.

! Odpowiedz
0 12 bamboocza2

yhy a już piszę że Polacy nie chcą jechać do Niemiec zbierać szparagów........

! Odpowiedz
5 21 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 22 andrzej_warszawski

newsman - jak nam oddadzą wywiezione zaraz po najechaniu wermachtu - rezerwy i lokaty z banków prywatnych i państwowych to sami sobie zbudujemy fabryki produkujące samochody

! Odpowiedz
13 8 glos_rozsadku

albo przejemy tę kasę na kapmapnię wyuborczą z cyklu 500+

! Odpowiedz
5 8 lelo1949 odpowiada glos_rozsadku

Puk..puk... w czółko

! Odpowiedz
4 29 grzechu_comeback

BUTA I AROGANCJA! typowe.... Bardzo dbają by było tak ZAWSZE, że jeżeli na roboty to do Niemiec, że turystami to są tylko Niemcy a nie Grecy czy Polacy. Ludzie książki czytajcie! Sam Remarque (Niemiec!) bardzo dokładnie to opisał i już wtedy widział tendencje przypisywania zbrodni Marsjanom!

! Odpowiedz
3 39 kerad_

Przez reparacje Niemcy zyskają możliwość zarobkowania w Polsce :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.