"Die Welt": Europa Środkowo-Wschodnia to arena rywalizacji USA i Chin

Dziennik "Die Welt" analizuje w piątek walkę o wpływy, jaka toczy się na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej między Waszyngtonem a Pekinem. W Polsce rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna - ocenia niemiecka gazeta.

Donald Trump podczas wizyty w Polsce
Donald Trump podczas wizyty w Polsce (fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Berliński dziennik, analizując sytuację w regionie, porównuje ją do czasów Zimnej Wojny. Z tą różnicą, że przeciwnikiem USA nie jest Związek Sowiecki, tylko Chiny.

"W Polsce i Europie Wschodniej starcie interesów dwóch mocarstw jest szczególnie widoczne. Dzieje się to na peryferiach UE i pod nosem Berlina, który jeszcze nie zdecydował, jak ma się zachować w tym nowym świecie zagmatwanych konfliktów. Inni są szybsi" - podkreśla "Die Welt" i przypomina, że Chiny mają strategiczny plan dla Europy Środkowo-Wschodniej, który jest częścią projektu Nowego Jedwabnego Szlaku, z którego pomocą Państwo Środka chce wreszcie stać się światową potęgą.

Pekin - jak pisze dziennik - wykazuje zainteresowanie regionem od 2012 r. Szesnaście krajów Europy Wschodniej, w tym jedenaście w UE, zaczęło wówczas negocjować z Pekinem współpracę gospodarczą (tzw. format "16+1"). W kwietniu doszła do tego jeszcze Grecja, tworząc "17+1".

"W chińskim planie Europejczycy ze Wschodu odgrywają inną rolę niż Niemcy czy Francja, gdzie dalekowschodnie mocarstwo chce zdobywać rozpoznawalne marki i know-how. W krajach objętych formatem "17+1" Chiny chcą zbudować trwałe wpływy polityczne i wyprzeć stąd Waszyngton, Paryż i Berlin. Zaczynają od inwestycji w infrastrukturę" - tłumaczy gazeta.

Zwraca uwagę, że Chiny wpompowały w region miliardy dolarów i zapowiedziały realizację dużych projektów infrastrukturalnych: szybkiego połączenia kolejowego między Budapesztem a Belgradem, budowę elektrowni atomowej w Rumunii, sieci telekomunikacyjnych, dróg, mostów.

"Chińczycy przychodzą z dużymi pieniędzmi i są je gotowi wydawać tam, gdzie inwestorom z UE się to nie opłaca. Polska, jako największy kraj w regionie, otrzymała dotychczas najwięcej bezpośrednich inwestycji chińskich [faktycznie jest to jednak kwota relatywnie niewielka, mniejsza niż w przypadku Węgier - red.]. Władze w Warszawie przyjmują je z radością, ponieważ polska gospodarka kwitnie. W ubiegłym roku urosła o oszałamiające pięć procent" - zaznacza dziennik z Berlina.

Z drugiej strony, w czerwcu br. prezydent USA Donald Trump ogłosił podczas wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, że wyśle dodatkowych 1000 żołnierzy do Polski. W zamian prezydent Andrzej Duda obiecał kupić nowoczesne amerykańskie myśliwce F-35.

"USA jako protektor i dostawca najnowocześniejszego sprzętu wojskowego z jednej strony. Współpraca gospodarcza z Chinami - z drugiej. Przez długi czas wydawało się, że Polska może mieć obie rzeczy" - analizuje "Die Welt". "Jednak pod rządami Donalda Trumpa USA próbują ograniczać wpływy Chin na całym świecie i stawiają swoich sojuszników - również w Europie Środkowo-Wschodniej - przed wyborem: my albo oni. Inne kraje mniej odczuwają konsekwencje rywalizacji mocarstw: Węgrzy z premierem Viktorem Orbanem na czele albo Czesi, choć są członkami NATO, to nie widzą (w odróżnieniu od Polski) w Moskwie zagrożenia, dlatego nie przywiązują się do USA. Chiny stają się zatem dla nich coraz ważniejsze" - wnioskuje dziennik. Jako dowód przytacza fakt, że węgierski rząd nie podpisał w ubiegłym roku dokumentu, w którym UE piętnowała Chiny za łamanie praw człowieka.

Zdaniem gazety Chinom zależy na relacjach z Polską, ale nie jest ona dla Pekinu niezastąpiona. W niektórych branżach inwestycje chińskie na Węgrzech są już większe niż nad Wisłą [Węgry od lat wyprzedzają Polskę pod względem skumulowanych BIZ ze względu na przejęcie jednej spółki - BorsodChemu - w latach 2010-11 za potężną jak na warunki regionu kwotę ponad 1,5 mld dol. - red.]. Wycofanie kapitału z Polski może być bolesne przede wszystkim dla niej - konstatuje "Die Welt". Faktycznie chińskie inwestycje w Polsce stanowią niewielki odsetek (poniżej 1 proc.) bezpośrednich inwestycji zagranicznych nad Wisłą.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ndz/ mal/ mam/BPL/MKa

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 tomitomi

...mania wielkości w najlepsze - p-oLSKA pępkiem świata !!!!

! Odpowiedz
10 9 grab

No świetna rywalizacja teraz kiedy chińska firma oszukiwała Bioton a inne chińskie firmy wysyłają do Polski szmelc ...

! Odpowiedz
16 34 ajwaj

Chiczycy to realisci i niczego od Magdalenka - PL nie potrzebuja..

Wiedza, ze od 30 lat "politycy" Magdalenki POPIS & co., to skorumpowana tluszcza kompradorów, marionetek za paciorki w róznych, podobnych konfiguracjach. Inteligentnych mocno inaczej. Sprzedadza Polske i zadluza do ostatniego drzewa w lesie, hektara, czy jeziora itd. :)

Na swiecie jest ca 200 panstw, gdzie mozne ChRL robic naprawde dobry business i robia z pozytkiem dla 2 stron.

A jesli "rywalizacja" to tylko miedzy aktualnie korytowymi sektami z USA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 34 talmud

szabesgoje na pewno "bardzo duzo ugraja".....najpierw splaca dlugi z act447 ....a potem beda dalej grac......na flecie.....miedzyczasie nakupia roznego rodzaju zlomu wojskowego......"zdywersyfikuja" na lata surowce energetyczne ....a na koniec beda nagwałt uczyc sie mandarynskiego..... a propos niemcy & francja juz wybraly z kim teraz trzymaja .....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 12 silvio_gesell

Da się na tym sporo ugrać.

! Odpowiedz
8 44 karbinadel

" Polska, jako największy kraj w regionie, otrzymała dotychczas najwięcej bezpośrednich inwestycji chińskich" - no, jeśli Niemcy mają takich ekspertów od gospodarki, to powoli przestaję się dziwić, że coś im się sypie

! Odpowiedz
3 9 jes

Przecież to artykuł na zamówienie Rosji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil