Di Maio: Żadnej wojny z UE na tle budżetu

Włoski wicepremier Luigi Di Maio zapewnił w piątek, że nie chce "wojny" z Komisją Europejską o budżet, który został przez nią odrzucony. Dziennikowi "La Repubblica" powiedział, że należy prowadzić dialog z UE, ale wykluczył wprowadzenie zmian do projektu.

(fot. Fabio Frustaci / FORUM)

W rozmowie z rzymską gazetą lider Ruchu Pięciu Gwiazd oświadczył: "Dzielenie się i dialog to wartości, które leżą u podstaw naszej obecności w Unii Europejskiej, a ponieważ chcemy w niej zostać, słuszne jest prowadzenie dialogu".

"Z naszej strony wyrażamy pełną gotowość dialogu, ale nie mogą prosić nas o to, byśmy zdradzili Włochów" - stwierdził Di Maio.

Zapytany, czy to znaczy, że nie będzie żadnych korekt w projekcie budżetu, odparł: "Tu nie chodzi o to, by prowadzić wojnę z Unią, ale by szanować obietnice".

"Nie robimy wszystkiego natychmiast, bo mamy takie polityczne potrzeby. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tym częściom społeczeństwa, ktore nie mogą czekać" - wyjaśnił Di Maio, odnosząc się między innymi do zaplanowanego przez rząd tzw. dochodu obywatelskiego, czyli podstawowego dla najuboższych. Ma go otrzymać około 5-6 milionów osób.

Wicepremier oświadczył, że konieczne są rozmowy z KE i dogłębne wyjaśnienie założeń budżetu. Dodał, że można uzyskać dalsze środki finansowe, walcząc z marnowaniem pieniędzy i sprzedając nieruchomości będące własnością państwa.

"Nie chcę kontynuować codziennej wymiany zdań" - zaznaczył, odnosząc się do polemik między rządem Giuseppe Contego a przedstawicielami Komisji w ostatnich tygodniach.

Zdaniem Di Maio należy oczekiwać w najbliższym czasie uspokojenia na rynkach finansowych, które obecnie nerwowo reagują na spór Rzymu z UE.

Dziennik "Corriere della Sera" pisze w piątek, że niewykluczone jest złożenie dymisji przez ministra do spraw europejskich ekonomistę Paolo Savonę, który - jak się przypomina - uważany był dotąd za największego eurosceptyka w rządzie. Gazeta cytuje jego słowa, że "zmienić należy rząd, nie tylko projekt budżetu".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ajwaj

Przyjaciele z pieknej Italii to mistrzowie sciemy dla UE :)

I juz urzedasy w Bruskseli sie ciesza z sukcesu-wygranej, a Wlosi i tak zrobia swoje.
Tak jak chca ich wyborcy

! Odpowiedz
1 1 niepelnosprawny_org

wszystko sie miesza, jedni mowia, ze sa konserwatysci, ale w praktyce wychodza na lewicowcow, inni mowia, ze sa lewicowcy, a w praktyce wychodza na konserwatystow, niedobre rozmazanie przekonań... niby we Włoszech wybrała prawica, lepsze zmiany poglady na wiele spraw imigracje, finanse itp, prawicowe a'la trumpowe, ale w konsekwencji nic sie nie zmieniło, idą po tiptopach zamiast natychmiastowo, z całych sił uratowac co sie da, szczegolnie w sprawie imigracji, to sie bawią w przepychanki, polityke jak trzeba siłą ratować kraj, zdecydowanie, po mesku, zolniersku...są jak fala, trzcina na wietrze, lepiej cicho siedzieć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 histeryk

Rząd w Polsce płacze. Jak to żadnej wojny? To znowu będziemy musieli w TVP mówić o protestach we Francji? Kolejny dzień?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil