
Dynamiczne wzrosty we wszystkich kategoriach – tak wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego w III kw. 2020 r. podsumowują autorzy najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Liczba lokali oddanych do użytkowania wzrosła o 24 proc. w porównaniu z naznaczonymi pandemicznym zamrożeniem drugim kwartałem.
Przeczytaj także
Budownictwo mieszkaniowe odżyło po krótkim okresie spowolnienia aktywności. Odnotowane dynamiki wzrostów są znacznie wyższe niż na rynku kredytów hipotecznych, gdzie bankom nie udało się zbliżyć do wyników sprzed roku. W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN podsumowano III kwartał trwającego roku.
W porównaniu z kwietniem, majem i czerwcem liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 24,01 proc. i wyniosła 59,1 tys. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła o 10,43 proc. i osiągnęła poziom 62,9 tys. mieszkań. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w przypadku lokali, których budowę rozpoczęto. Liczba mieszkań wzrosła aż o 42,09 proc. do 67,3 tys.
W przypadku dwóch wskaźników osiągnięte rezultaty oznaczają także wzrost rok do roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była wyższa o 15,49 proc., a rozpoczętych budów – o 6,87 proc. Wyjątek stanowiły lokale, na których budowę wydano pozwolenia – liczba spadła o 2,98 proc. w porównaniu z III kwartałem 2019 r.

Kwartalny rekord na budowach deweloperów
Dynamiczne odbicie wskaźników aktywności odnotowali także deweloperzy, którzy odpowiadali w minionym kwartale za 57,95 proc. wszystkich pozwoleń na budowę, 59,78 proc. rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych i 64,97 proc. lokali oddanych do użytkowania.
Deweloperzy rozpoczęli budowę 40,2 tys. mieszkań, o 85,76 proc. więcej niż w kwartał wcześniej. Liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali w tym okresie pozwolenie, wyniosła 40,2 tys. (wzrost 8,60 proc. kdk). Wzrost odnotowano również w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania. W okresie lipiec-wrzesień było ich 38,4 tys., czyli o 18,65 proc. więcej niż w okresie poprzednim.

„Warto podkreślić, że sektor deweloperski w III kwartale bieżącego roku ustanowił kwartalny rekord liczby nowo budowanych mieszkań, przekraczając liczbę 39 743 mieszkań odnotowaną w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wynik osiągnięty przez deweloperów we wrześniu – 17 007 – to z kolei największa miesięczna liczba nowo budowanych mieszkań w historii polskiego rynku deweloperskiego” – podkreślają eksperci AMRON-SARFiN.
Ceny transakcyjne pod znakiem wzrostów
Z danych o cenach transakcyjnych nieruchomości gromadzonych w bazach AMRON wynika, że w trzecim kwartale roku ceny mieszkań nadal rosły we wszystkich badanych lokalizacjach. W aglomeracji katowickiej średnia cena 1 metra kwadratowego lokalu mieszkalnego była wyższa o 3,53 proc. w porównaniu do wartości notowanej w poprzednim kwartale. Wzrosty średnich cen przekraczające 3 procent odnotowano również w Krakowie (3,29 proc.) oraz Wrocławiu (3,14 proc.). Najniższą dynamikę wzrostu ceny średniej odnotowano natomiast w Białymstoku – 1,65 proc.

„W relacji do analogicznego okresu 2019 roku, największe wzrosty przeciętnej ceny mieszkań zarejestrowano w aglomeracji katowickiej i Białymstoku – odpowiednio o 22,73 proc. ( 798 zł/m kw.) i 15,31 proc. ( 752 zł/m kw.). W Warszawie różnica ta wyniosła 8,86 proc. (778 zł/m kw.)” – czytamy w raporcie.

„Sytuację nadal kształtuje przede wszystkim niski poziom stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, ograniczone zaufanie do wartości pieniądza, zwłaszcza w świetle deklaracji dotyczących ich dodruku i przyszłego poziomu deficytu budżetowego, tani kredyt hipoteczny i utrzymująca się wysoka dostępność cenowa mieszkań, a co a tym idzie duża atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych, w tym przede wszystkim jako przedmiotu inwestowania. O ile nie nastąpi zatem gwałtowna zmiana któregoś z powyższych czynników, trudno spodziewać się w najbliższym czasie przełamania wzrostowego trendu cen mieszkań” – podsumowują perspektywy przemian na rynku mieszkaniowym analitycy w raporcie.
Co naprawdę mówią dane o rynku nieruchomości? Tłumaczymy
Cena ofertowa, cena transakcyjna, indeks hedoniczny i wartość mieszkania – choć wszystkie te terminy obrazują sytuację na rynku nieruchomości, nie są tożsame i pokazują inny jego wycinek. Jak nie pogubić się w tych pojęciach, skąd biorą się różnice, ile wynoszą oraz jak odczytywać kolejne publikacje danych na temat rynku nieruchomości? Tłumaczymy.
