Deweloperzy wstrzymują, a spółdzielnie budują

U zbiegu ul. Prądzyńskiego i ul. Rocznicowej, na terenach Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie”, oraz przy skrzyżowaniu ul. Florecistów i ul. Przełajowej, gdzie swoją działkę ma SM „Zagrodniki”, praca już wre.

W lipcu SM „Śródmieście” zamierza rozpocząć budowę budynku mieszkalnego o nazwie Villa Muza przy ul. Piotrkowskiej 193. Łódzkie spółdzielnie budują, wbrew nie najlepszej koniunkturze na rynku nieruchomości i docierającym co i rusz od deweloperów informacjom o wstrzymaniu planowanych wcześniej inwestycji, jak również mimo częstych głosów sprzeciwu... obecnych lokatorów.

– Tylko nieliczne spółdzielnie podejmują teraz decyzje o budowie nowych mieszkań – mówi Włodzimierz Winiarski, prezes SM „Ustronie”. – Po pierwsze muszą mieć działkę pod inwestycję, a z tym jest zawsze krucho, bo zazwyczaj tereny spółdzielni są wykorzystane do maksimum. A nawet jeśli ją mają, to muszą się liczyć z tym, że część obecnych mieszkańców nie będzie przychylnie nastawiona do budowy. Nowa inwestycja oznacza ograniczenie funduszy na inne potrzeby spółdzielni. Wiąże się poza tym z ryzykiem, bo na rynku trzeba konkurować z licznymi deweloperami. Co więcej, inwestycja nie zwróci się za miesiąc.

Dlaczego więc spółdzielnie decydują się mimo wszystko na budowę nowych domów?

– Mieliśmy wiele zapytań o budowę bloków na naszym terenie – wyjaśnia Wojciech Lasota, prezes SM „Zagrodniki”. – Przede wszystkim pytali o nie ci, którzy spędzili tutaj dzieciństwo i lata młodzieńcze, a teraz zamierzają wyprowadzić się od rodziców. Chcą mieszkać na swoim, ale właśnie tutaj.

SM Zagrodniki buduje trzy bloki: dwa 6-piętrowe (po 24 mieszkania) oraz jeden 7-piętrowy (28 mieszkań). Jeden z niższych zostanie oddany do użytku w lipcu, a pozostałe w połowie przyszłego roku. Cena mkw. waha się od 4,3 do 4,6 tys. zł (powierzchnia lokali od 51 do 84 mkw.).

SM „Ustronie” rozpoczęła właśnie budowę 30 mieszkań w szeregowych budynkach jednopiętrowych z poddaszem (od 47 do 66 mkw. powierzchni) oraz trzech domów w zabudowie również szeregowej. Staną na osiedlu Baśniowa, obok powstałych wcześniej 100 podobnych mieszkań oraz 38 domów, które zostaną oddane do użytku jesienią br. Mkw. kosztuje w nich 4,1 tys. zł. Wprowadzać się będzie można w grudniu 2010 r.

W 4-piętrowym budynku Villa Muza będzie z kolei 36 mieszkań o podwyższonym standardzie (od 41 do 75 mkw.). Mkw. kosztuje 5,5 tys. zł. Lokatorzy mają dostać klucze w drugiej połowie przyszłego roku.

Express Ilustrowany
(izj)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~piotr

Czy faktycznie p.prezes Winiarski z Lodzi ma sie czym chwalic? mysle ze tej spoldzielni powinien sie przyjrzec prokurator,inwestycja osiedle Basniowa to jedno wielkie nieporozumienie!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~spóldzielca

Spóldzielnie budują za pieniądze swoich członków,którzy nic z tego nie maja poza powyższonym czynszem.Prezesi zarabiają 10 % z kosztów budowy do włanej kiesy.

! Odpowiedz
0 0 ~Xx

Niech budują - Łódź i tak prędzej czy później zostanie zaorana.

!
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl