REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

SONDAŻ NBPDeweloperzy nie widzą dobrych perspektyw w 2023 roku

2023-03-29 10:48
publikacja
2023-03-29 10:48

Deweloperzy badani przez NBP nie widzieli dobrych perspektyw dla rynku mieszkaniowego w 2023 roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez NBP w grudniu 2022 roku.

Deweloperzy nie widzą dobrych perspektyw w 2023 roku
Deweloperzy nie widzą dobrych perspektyw w 2023 roku
/ Shutterstock

Deweloperzy, którzy wzięli udział w „Badaniu poziomu podaży z elementami popytu na rynku pierwotnym mieszkań w budownictwie wielorodzinnym„ przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski w listopadzie i na początku grudnia 2022 r., stanowili szacunkowo około 25 proc. firm deweloperskich inwestujących w projekty budownictwa wielorodzinnego w kraju.

48 proc. badanych oczekiwała spadku swojej rentowności sprzedaży w 2023 r. Możliwość utrzymania rentowności na poziomie z 2022 r. prognozowało 37 proc. ankietowanych, a 15 proc. oczekiwało jej poprawy.

"Utrzymywanie się przez kilka lat wysokiej koniunktury wpłynęło na pojawienie się wielu nowych podmiotów w branży, które nie wypracowały jeszcze silnej pozycji na rynku, a w okresie trudnej sytuacji mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku" - napisał NBP w komentarzu.

NBP pisze, że po dwóch latach historycznie wysokich wyników sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym rok 2022 odznaczył się istotnym spadkiem kontraktacji oraz zakończył się znaczącą nadpodażą ofert, w tym wysokim udziałem niesprzedanej produkcji w toku i ostrożnym podejściem w rozpoczynaniu nowych inwestycji lub kolejnych etapów realizowanych projektów.

NBP podał, że na koniec 2022 r. na nadpodaż lokali na rynku pierwotnym wskazało 76 proc. ankietowanych, w tym 48 proc. respondentów na znaczną przewagę podaży nad popytem.

NBP podaje, że sytuacja ekonomiczna zdecydowanej większości deweloperów mieszkaniowych na koniec 2022 r. utrzymała się na dobrym i stabilnym poziomie, głównie w grupie jednostek o dużym potencjale produkcyjnym z widoczną tendencją osłabienia się kondycji bardzo licznych mniejszych podmiotów.

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (4)

dodaj komentarz
luckyrich
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.…regulacje dla deweloperów, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.…regulacje dla deweloperów, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
simonsoft8
raport jak inne podobne, miał NBP królować już
1a2b
niech się powieszą będą mieli spokój
1a2b
https://www.rp.pl/nieruchomosci/art36517251-marze-deweloperow-najwyzsze-od-lat

Powiązane: Kryzys w budowlance

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki