REKLAMA

Deweloperzy budują coraz większe mieszkania. Domy kurczą się od dekady

Marcin Kaźmierczak2021-06-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-15 06:00
Deweloperzy budują coraz większe mieszkania. Domy kurczą się od dekady
Deweloperzy budują coraz większe mieszkania. Domy kurczą się od dekady
fot. Bilanol /

Pierwszy kwartał 2021 r. przyniósł wzrost powierzchni mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć nieznacznie wzrosła także powierzchnia statystycznego domu jednorodzinnego, to w ostatniej dekadzie domy budowane przez Polaków skurczyły się o 12 mkw.

Statystyczne mieszkanie oddane do użytku przez deweloperów w I kw. 2021 r. miało 63,7 mkw. powierzchni i było o ponad 2 mkw. większe niż w analogicznym okresie 2020 r. W porównaniu z całym 2020 r. średnia powierzchnia wzrosła o 2,3 mkw.

Kurczące się domy

Nieznacznie względem I kw. 2020 r. wzrosła także średnia powierzchnia oddanego do użytku domu jednorodzinnego. W I kw. 2021 r. wyniosła ona 133,9 mkw. (+0,8 mkw. r/r). Względem 2010 r. statystyczny dom jednorodzinny skurczył się o blisko 12 mkw.

Jeszcze w latach 2005–2010 przeciętna powierzchnia nowo wybudowanego domu jednorodzinnego stale rosła, by właśnie na przełomie dekad osiągnąć rekordowe 145,7 mkw. Wówczas przyszła moda na budowę coraz mniejszych domów. Już po dwóch latach, w 2012 r. średnia powierzchnia spadła poniżej 140 mkw., by w 2017 r. zejść do najniższego zanotowanego poziomu – 132,7 mkw.

Po chwilowym wzroście, jaki miał miejsce w 2018 r. (średnio 136 mkw.), średnia powierzchnia oddawanych do użytku domów jednorodzinnych ponownie zaczęła spadać.

Zgodnie z informacjami GUS w niedalekiej przyszłości średnia powierzchnia domów jednorodzinnych budowanych w Polsce może ponownie spadać. Wynika z nich bowiem, że prognozowana średnia powierzchnia domu, na którego budowę zostało wydane pozwolenie w I kw. 2021 r., wyniosła 129,9 mkw.

Co drugie mieszkanie z gazem z sieci, co trzecie z centralnym ogrzewaniem

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za I kw. 2021 r., wodociąg z sieci posiadało 91,3 proc. nowych mieszkań oddanych do użytkowania, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci 77,5 proc. W gaz z sieci wyposażonych było 41,5 proc. mieszkań, natomiast w ciepłą wodę dostarczaną z elektrociepłowni, ciepłowni lub osiedlowej kotłowni 33,2 proc. Do sieci centralnego ogrzewania podłączonych było 33,7 proc. mieszkań, a pozostałe posiadały indywidualne centralne ogrzewanie. Spośród nich 42,5 proc. wyposażone było w kotły lub piece na gaz, 17,5 proc. w kotły lub piece na paliwo stałe, a 6,3 proc. posiadało inne źródła ogrzewania.

W I kw. 2021 r. 97,4 proc. oddanych do użytku budynków stanowiły domy jednorodzinne. To jednak w pozostałej części, którą stanowiły budynki wielorodzinne, oddano do użytkowania blisko połowę (47,4 proc.) wszystkich mieszkań.

Wielka płyta nie wyginęła

W budownictwie mieszkaniowym dominowała tradycyjna udoskonalona technologia wznoszenia, którą zastosowano przy budowie 98,3 proc. nowych budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania oraz 86,3 proc. wszystkich mieszkań. Wciąż stosowana jest technologia wielkopłytowa. W I kw. 2021 r. w ten sposób wybudowano 4 budynki i łącznie 126 mieszkań (0,3 proc.). W tym samym czasie oddano do użytkowania 289 budynków o konstrukcji drewnianej.

Biorąc pod uwagę liczbę kondygnacji, najwięcej oddanych do użytku budynków posiadało dwie kondygnacje (65,3 proc.). Niemal co trzeci budynek (29 proc.) był jednokondygnacyjny. Znalazło się w nich odpowiednio 35,9 proc. oraz 14,8 proc. wszystkich oddanych do użytku lokali mieszkalnych. W budynkach posiadających co najmniej trzy kondygnacje oddano do użytku niemal połowę (49,3 proc.) wszystkich mieszkań.

Budowa nowego budynku przekazanego do użytkowania w I kw. 2021 r. trwała przeciętnie 41,4 miesiąca – średnio o blisko 2 miesiące dłużej niż w analogicznym okresie 2020 r. Budynki wielorodzinne przekazane do eksploatacji w analizowanym okresie wznoszono w czasie ponad dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
pinkpanther
Dla mnie optymalny rozmiar domu jednorodzinnego to 100-120 metrów powierzchni użytkowej.
Większe powierzchnie typowo nie zwiększają wartości użytkowej domu, a bez wątpienia generują dodatkowe koszty (np bardzo duży udział kosztu ogrzewania).
Inwestorzy decydujący się na duże powierzchnie i duże kubatury często
Dla mnie optymalny rozmiar domu jednorodzinnego to 100-120 metrów powierzchni użytkowej.
Większe powierzchnie typowo nie zwiększają wartości użytkowej domu, a bez wątpienia generują dodatkowe koszty (np bardzo duży udział kosztu ogrzewania).
Inwestorzy decydujący się na duże powierzchnie i duże kubatury często muszą iść później w tańsze rozwiązania (np wykańczanie w niskim standardzie),
aby zmieścić się w budżecie.
Gdybym budował teraz dom jednorodzinny, to decydował bym się na stosunkowo niewielką powierzchnię użytkową ewentualnie szukając projektu domu dającego możliwości późniejszej rozbudowy.
analizy
Obecnie to dla lokaty kapitału wieś staje się teraz najbardziej atrakcyjnym miejscem. Tania wiejska działka zrekompensuje drożyznę materiałów budowlanych i ma czyste powietrze i wodę. Ja teraz podpisałem umowę przedwstępną na zakup w samych Kozienicach, a dziś przeszukując ogłoszenia na Gumtree.pl żeby się upewnić,Obecnie to dla lokaty kapitału wieś staje się teraz najbardziej atrakcyjnym miejscem. Tania wiejska działka zrekompensuje drożyznę materiałów budowlanych i ma czyste powietrze i wodę. Ja teraz podpisałem umowę przedwstępną na zakup w samych Kozienicach, a dziś przeszukując ogłoszenia na Gumtree.pl żeby się upewnić, czy dobry interes zrobiłem, natrafiłem na trzy tańsze i większe działki na wsiach w powiecie. Np. znacznie tańsza i piękna działka 67 arów we wsi Brzóza gm. Głowaczów z rzadko rosnącymi pięknymi brzozami. I przyznam, że trochę mi szkoda, ale zapłaciłem zadatek i straciłbym 10 tys. zł (10%) jakbym odstąpił od umowy. Właściciel chce za tę działkę gdzieś ok. 90-80 tys. zł, ale sądzę że za 77 tysiaków by się utargowało. Jednak brakuje mi już kasy i myślę, czy nie nie znaleźć jeszcze trzech chętnych i podzielić ją na 4 działki po 15 arów, jedną dla siebie a trzy dla tych pozostałych. Jest może ktoś chętny dołączyć do spółki w tym zakupie?

https://www.gumtree.pl/a-dzialki/kozienice/sprzedam-atrakcyjna-dzialke-w-cenie-13+12zl-mkw+-taki-nowy-konstancin-bis/1005431982220910474559909
jpelerj
80 tys za 60 arów na wygwizdowie? Za tyle to w mieście dostaniesz. Uzbrojoną. Przykładowo 40 arów łąki (media na działce) w miejscowości uzdrowiskowej na G na Śląsku właściciel życzy sobie 50 tys do negocjacji. Słabo.
jpelerj
Szkoda, że nie ma bezwzględnych liczb, żeby odnieść się do tych danych procentowych. Dziwi mnie zwłaszcza to: "W I kw. 2021 r. 97,4 proc. oddanych do użytku budynków stanowiły domy jednorodzinne. To jednak w pozostałej części, którą stanowiły budynki wielorodzinne, oddano do użytkowania blisko połowę (47,Szkoda, że nie ma bezwzględnych liczb, żeby odnieść się do tych danych procentowych. Dziwi mnie zwłaszcza to: "W I kw. 2021 r. 97,4 proc. oddanych do użytku budynków stanowiły domy jednorodzinne. To jednak w pozostałej części, którą stanowiły budynki wielorodzinne, oddano do użytkowania blisko połowę (47,4 proc.) wszystkich mieszkań." Połowa mieszkań w 2,6% oddanych budynków wielorodzinnych, w tym bliźniaków i szeregowców? To jakie to kolosy? Albo tak mało oddano do użytku, że dane procentowe tak wyglądają?
samsza
1-2 kondygnacje 95% i mieszka 50%, a 5% wiele kondygnacji i też 50% mieszka.
Myślę, że wszystkie przyłączone media mają te wielokondygnacyjne.
demeryt_69
Sasza, tak jest w Moskwie?
znawca_wszystkiego
Zbudowlaiście kiedyś cokolwiek? To ciężka harówa, żeby zrobić 1m2 posadzki cementowej w domu trzeba przywieźć ok. 5-8 25kg worków zaprawy z castoramy wnieść je na piętro (200kg), wymieszać z wodą w kastrach, wylać i wyrównać co do 1mm. A poźniej przez godzinę czyścić sprzęt. Chciałoby się wam to zrobić Zbudowlaiście kiedyś cokolwiek? To ciężka harówa, żeby zrobić 1m2 posadzki cementowej w domu trzeba przywieźć ok. 5-8 25kg worków zaprawy z castoramy wnieść je na piętro (200kg), wymieszać z wodą w kastrach, wylać i wyrównać co do 1mm. A poźniej przez godzinę czyścić sprzęt. Chciałoby się wam to zrobić za 50zł razem z kosztem materiału? Bo tyle to kosztuje.
hfjdj
Niektórzy noszą całe życie 25kg ekstra tłuszczu na swoim kręgosłupie i żyją. Zrób sobie żuraw i wciągnij te worki na piętro i już. A nie pasuje bo trzeba żurawia dłubać tak? Dyskomfort psychiczny że żurawia się dłubie pół dnia a w 2h by worki wniósł? A no takie życie. Jesteś jak baran w stadzie poganiany,Niektórzy noszą całe życie 25kg ekstra tłuszczu na swoim kręgosłupie i żyją. Zrób sobie żuraw i wciągnij te worki na piętro i już. A nie pasuje bo trzeba żurawia dłubać tak? Dyskomfort psychiczny że żurawia się dłubie pół dnia a w 2h by worki wniósł? A no takie życie. Jesteś jak baran w stadzie poganiany, otumaniony to nie masz czasu, łapiesz za worki i nosisz.
pagodzik odpowiada hfjdj
Inni w mlodosci nosili ksiazki do szkoly i korzystali z nich i teraz nie musza nosic workow cementu.
demeryt_69
Ktoś to musi robić, Znafco :)

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki