Deweloperzy bankrutują, a to dopiero początek kryzysu

W sądach znajduje się ponad sto wniosków o otwarcie postępowań upadłościowych firm deweloperskich - dowiedział się dziennik "Polska". Jeszcze we wrześniu było ich tylko 30.

To dopiero początek nadciągającego kryzysu w branży budowlanej - przestrzegają eksperci z Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości.

Łańcuszek upadłościowy dopiero się rozkręca - czytamy w dzienniku "Polska". Klienci nie kupują mieszkań. Deweloperzy, nie mając gotówki, ubiegają się o kredyty z banków na dokończenie inwestycji. Te zaś odmawiają pożyczek. Deweloperzy nie płacą więc w terminie podwykonawcom, ci zaś, by otrzymać pieniądze za usługi i postraszyć deweloperów, kierują wnioski do sądów o ich upadłość.

W najgorszej sytuacji są firmy deweloperskie, które budują głównie z wpłat klientów. Może im zabraknąć środków własnych na dokończenie inwestycji.

Nic dziwnego więc, że Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska prosi rząd o pomoc. Branża domaga się obniżenia stawki VAT od materiałów i usług budowlanych z 22 do 18 procent i wprowadzenia specjalnej niższej stawki podatku dochodowego. Te działania - zdaniem branży - mogą powstrzymać falę bankructw.

Więcej na ten temat - w dzienniku "Polska".

"Polska"/IAR/dabr
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Karmen

Nadeszly ciezki czasy na rynku dopadly i deweloperow, ktorych nie stac na rozsadna ofaerte dla klienta... niektorzy jednak i teraz sobie radza i to calkiem niezle

! Odpowiedz
0 0 ~Gutek

Dyskusja całkowicie bez sensu.

! Odpowiedz
0 0 ~Bilioner

jestesmy na dorobku-do CZECH nam daleko , a do EUROLANDU JESZCZE DŁUZSZA -wiekszosc sprzeda ze strata i budowac beda dalej, recesja sprowadzi ceny mieszkan i wynagrodzenia deweloperów na normalne tory, i nie bedzie juz tak, ze wartosc mieszkan przekracza parokrotnie wartosc domu jednorodzinnego-czytaj WILLI

! Odpowiedz
0 0 ~ZREETZ

Mieszkania były wybitnie za drogie....t6o co dzisiaj kosztuje 300 tyś jeszcze 5 lat temu mozna było kupic za 100 tyś.....tak to się kończy jak się sztucznie napędza ceny....cierpliwie czekam jak kupię mieszkanko po komorniczej licytacji.....

! Odpowiedz
0 0 arturixx

Mieszkanie jest tyle warte ile jest dobrej pracy w pobliżu, po co mieszkać jak nie ma roboty w mieścinie ? Moze byc i super mieszkanko ale kto go utrzyma?

! Odpowiedz
0 0 ~centurion z Galicji

Zgadzam się, ale z jednym zastrzeżeniem...Nawet dobrze płatna praca, czyli wielokrotnie powyżej przeciętnego wynagrodzenia, tj. około 6.000 zeta na rękę i więcej... nie wystarczy na
zapłacenie za mieszkanie o wartości 8.000-10.000 zeta za metr kwadratowy. O pałacach
w apartamentowcach z ochroną w cenie po 15.00 - 25.000 zeta za metr nie wspominam.
Niezależnie od statusu mieszkania oprócz spłaty kredytu i odsetek to nabywca ponosi koszty jego eksploatacji więc wydatki rosną...

Po prostu zarobki i cena wykonywanej przez nas nie są adekwatne do cen podstawowych dóbr takich jak :
- samochód,
- mieszkanie,
- paliwa i energia...
Zaczyna być utrudniony dostęp do leków (ceny !) i opieki medycznej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~nemo

jak ktos ma 1500 to nie kupuje mieszkania tylko komorke wynajmuje ,
to raz
dwa :NIKT nie zmuszal ludzi d kupowania po 8-9-15 tys m2 , jak barany
mozna strzyc to sie strzyze !!!
rozumiem tych ktorzy swoje zale wylewaja , ale jak was nie bylo stac na
mieszkanie za 9 tys to i za 6 nie bedzie stac !!! wiec nie ma powodu do
radosci , a jeszcze jedno ! i tak czesc was na bruk teraz pojdzie - KRYZYS !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Robin

Skoro to deficytowe to nie bedzie podatku od straty podatku sie nie placi:D
Ściemniają żeby się tylko bardziej obłowić:D
Przyzwyczajeni do 300% marż sa zaskoczeni jak mozna dzialac na 30% mzrzy:D

! Odpowiedz
0 0 ~raper

Ja powiem ze nie wszycy deweloperzy bankrutuja.Dom dewelopment wyszedł z dobra propozycja kredytu.Rozwiązanie tego typu, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na rynku, maksymalnie zwiększa zdolność kredytową klientów starających się o przyznanie kredytu.

! Odpowiedz
0 0 ~dewiant

Autor artykułu zapomniał dodać , że tutaj chodzi o setki deweloperów (czytaj:różnej maści pokracznych firm, które jak grzyby po deszczu rosły napolskim rynku.) Żaden deweloper ulokowany na GPW nie jest zagrożony jakimkolwiek bankructwem. Wielu z nich ( np. Polnord) rozwija się i dalej będzie rozwijał. Zapowiadane wyniki finansowe osiągnie w 2008r. w 100% a na przyszły rok dalsze wzrosty! Podobnie jest z innymi dużymi giełdowymi spółkami deweloperskimi (choć nie ze wszystkimi).Zawsze tak było , jest i będzie, że małe karły i bękarty marnie kończyły. Tak będzie z pokrakami deweloperskimi. Dla ozdrowienia polskiej deweloperki tak będzie, że różnej maści śmiecie poupadają. Ci którzy zostaną dadzą sobie radę. Nawewt jest dobra pora w inwestowanie w mocne fundamentalnie spółki deweloperskie. Zwłaszcza te ulokowane na GPW>ale nie wszystkie!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WARIMPEX 0,00% 5,80
2020-05-22 12:27:45

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil