REKLAMA

Zarzuty oszustwa dla dewelopera, który nie wybudował mieszkań dla 42 rodzin

2020-01-02 15:46
publikacja
2020-01-02 15:46

43-letni deweloper usłyszał trzy zarzuty dotyczące oszustwa na szkodę 42 rodzin, którym miał wybudować mieszkania na osiedlu Dębowym w Kaliszu – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Mieszkania miały być oddane do użytkowania w 2018 r., tymczasem trzy budynki u zbiegu ulic Raciborskiego i Dybowskiego w Kaliszu nadal są w stanie surowym. 42 rodziny na poczet inwestycji wpłaciły w 2017 r. 9 mln zł. Niektóre zaciągnęły kredyty na 30 lat.

W budynkach miały powstać trzy i czteropokojowe mieszkania liczące od 59 do 74 m kwadratowych. Lokale na parterze miały mieć przydomowe ogródki. Prace budowlane stanęły w 2019 r. Początkowo deweloper tłumaczył klientom, że opóźnienia są spowodowane problemami z pracownikami i materiałami. Później kontakt z nim się urwał.

Umowy z mieszkańcami są tak skonstruowane, że prawo własności lokali mogą uzyskać dopiero po ukończenia budowy. Tymczasem deweloper stracił płynność finansową. Z dokumentów w KRS wynika, że spółka jest bardzo obciążona, a komornik wszczął postępowanie egzekucyjne wobec nieruchomości.

Przyszli lokatorzy zawiadomili Prokuraturę Rejonową w Kaliszu, która 43-letniemu kaliszaninowi postawiła trzy zarzuty dotyczące nieprawidłowości w budowie mieszkań.

"W okresie między lipcem 2017 r. a listopadem 2019 r. mężczyzna, jako prezes zarządu jednej ze spółek, wprowadził pokrzywdzonych w błąd co do możliwości finansowych w zakresie przyjętego przez siebie zobowiązania do wybudowania mieszkań. Zataił swoją rzeczywistą sytuację finansową, w wyniku czego nie doszło do wyodrębniania lokali i przeniesienia prawa własności na nabywców, co skutkowało powstaniem szkody w wysokości 9 mln zł" – poinformował PAP prokurator Meler.

Prezes usłyszał też zarzut, niezłożenia, wbrew uregulowaniom kodeksu spółek handlowych, do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości firmy.

"Trzeci zarzut dotyczy działania na szkodę firmy poprzez obciążanie nieruchomości pozornymi umowami" – wyjaśnił prok. Meler.

Wobec 43-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, wpłaty poręczenia majątkowego w wysokości 35 tys. zł i zakazu opuszczania kraju.

Prokuratura podjęła czynności w celu zabezpieczenia mienia w postaci dokonania wpisu w księdze wieczystej w wysokości 1 mln zł. Za zarzucane podejrzanemu czyny grozi do 10 lat więzienia.

Poszkodowani chcą dokończyć budowę na własny koszt.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
gromekk
moja przyjaciolke wlasnie oszukali…tez wtedy przymierzałam się do kupna mieszkania tyle ze w Warszawie i poważnie się przestraszyłam. Dlatego zacząlem szukac deweloperow po znajomych, żeby byli sprawdzeni. I tak znalazłam dom marzen piekut. Teraz mieszkam już na swoim bez zadnych zmartwien ???? gdyby ktoś szukal w okolicy moja przyjaciolke wlasnie oszukali…tez wtedy przymierzałam się do kupna mieszkania tyle ze w Warszawie i poważnie się przestraszyłam. Dlatego zacząlem szukac deweloperow po znajomych, żeby byli sprawdzeni. I tak znalazłam dom marzen piekut. Teraz mieszkam już na swoim bez zadnych zmartwien ???? gdyby ktoś szukal w okolicy wwy mieszkan to polecam te inwestycje
jurnydziadek
Ale pewnie dostali atrakcyjna znizke ;)
carlito1
Oj... 2008 rok się zaczyna kłaniać :) trzeba nadstawić koszyczek na shorty....
kozey
Chop dostanie 10lat, a ludki będą cykać kredyt przez 30lat. Przycięte od linijki.
silvio_gesell
Należy opodatkować ziemię od wartości. Budynki powstaną zanim klient weźmie kredyt.
knl111
A kto sfinansuje ich powstanie?
degrengolada
trzeba surowo karać tylko to może pomóc
detektorjusia
Jakim trzeba być idiotą aby zapożyczać się na resztę życia w celu kupienia czegoś co nie istnieje...? Jabłek za 5zł nikt w ciemno nie kupi ale mieszkanie za 500000zł patrząc na ładny prospekt już bardzo chętnie.
kzabor
Możesz jak nie masz wyboru, bo wkoło Ciebie wszyscy właśnie kupują marzenia o inwestycji, a Ty potrzebujesz mieszkania do mieszkania.
eresan
Obiecał że zbuduje mieszkania i nie zbudował, a teraz stawiają mu zarzuty? To premier nie ma immunitetu?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki