Deweloper krytykował Xi. Jest śledztwo

Pekińska komisja antykorupcyjna ogłosiła we wtorek, że toczy się dochodzenie przeciwko byłemu deweloperowi Ren Zhiqiangowi, który zniknął w ubiegłym miesiącu po publikacji eseju krytykującego przywódcę ChRL Xi Jinpinga za reakcję na epidemię koronawirusa.

(fot. Xie Huanchi / ZUMA Press)

69-letni Ren, były prezes grupy deweloperskiej Huayuan oraz były wysoko postawiony członek Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie, podejrzewany jest o „poważne naruszenia dyscypliny” - poinformowała komisja. Chińskie władze często określają w ten sposób dochodzenia korupcyjne.

Kontakt z Renem urwał się marcu, wkrótce po opublikowaniu przez niego w mediach społecznościowych eseju, w którym zarzucił KPCh, że w niewłaściwy sposób zareagowała na epidemię koronawirusa – informowała wówczas agencja Reutera, powołując się na znajomych Rena.

W swoim artykule Ren nazwał chińskiego przywódcę „błaznem” i nie tylko zarzucił władzom próby zatuszowania epidemii na jej początkowym etapie, ale również skrytykował późniejsze zabiegi mające na celu promowanie sukcesu partii w zwalczaniu wirusa – przekazał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, który również informował o zniknięciu mężczyzny.

Gazeta przypomniała, że Ren wielokrotnie krytykował wcześniej chińskie władze. W 2016 roku otwarcie sprzeciwił się głoszonemu przez Xi poglądowi, że państwowe media powinny być podporządkowane linii partii. Uznano wówczas, że naruszył dyscyplinę polityczną i usunięto jego konto z sieci Weibo – chińskiego odpowiednika Twittera, który jest tam zablokowany.

Zanim to nastąpiło, profil Rena obserwowało 37 mln użytkowników – podał „SCMP”, oceniając, że do jego popularności przyczyniło się również pochodzenie autora. Ojciec Rena należał do pierwszego pokolenia rewolucjonistów, którzy zakładali Chińską Republikę Ludową. 

anb/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 2 itsofunny

Te wiadomości są inspirowane przez USA żeby zniechęcić do Chin

! Odpowiedz
1 5 itsofunny

To się nie może dobrze skończyć dla Chin jak ktoś nie potrafi znieść tak błahej i pożytecznej sprawy jak krytyka.

! Odpowiedz
2 5 eqilibrium

W Chinach pod karą śmierci zabronione jest raportowanie śmierci od wirusa

! Odpowiedz
5 12 tindala

Niech sobie to przeczytają Ci wszyscy "celebryci" zaszczuci w Polsce przez "kaczofaszyzm" , w przerwie pomiędzy występami w TVN.

! Odpowiedz
2 29 gregzacha

Krytykowanie reżimu w Rosji i Chinach może się być złe dla zdrowotności tamtejszego obywatela. Może np. całkiem przypadkiem przejechać człowieka ciężarówka.

! Odpowiedz
0 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil