PILNE

Deutsche Welle: Grecja i Polska mogą wspólnie domagać się od Niemiec reparacji

2018-10-12 11:58
publikacja
2018-10-12 11:58

Niemcom grożą kolejne żądania odszkodowań wojennych - napisał portal Deutsche Welle, podając, że przedstawiciele parlamentarnych komisji Grecji i Polski ds. reparacji spotkali się i nie wykluczają wspólnego wywierania presji w tej sprawie na rząd w Berlinie.

/ fot. marcoscisetti / YAY Foto

Jak wskazuje DW, Berlinowi chodzi o to, by nie ustanawiać precedensu. "Gdyby Grecja wygrała sprawę (o odszkodowania wojenne - PAP), żądania reparacji mogłyby wysunąć dziesiątki innych dawnych wrogów wojennych (III Rzeszy - PAP) i okupowanych wówczas państw. Rząd Niemiec powinien zainteresować się faktem, że także w Polsce czynione są "starania" w tej sprawie - podkreślił portal w czwartek w wersji niemieckojęzycznej.

Pisze, że parlamentarne komisje ds. reparacji w Polsce i Grecji podjęły współpracę, by wspólnie wywierać presję na niemieckie władze. "Tak, odbyło się spotkanie w ścisłym gronie" - potwierdził w wypowiedzi dla DW przewodniczący greckiej komisji Triantafylos Mitafides, podobnie jak jego polski odpowiednik Arkadiusz Mularczyk.

Poseł PiS odniósł się do raportu w sprawie odszkodowań wojennych za zbrodnie hitlerowskie z czasów okupacji, który parlament Grecji ma wkrótce zatwierdzić w głosowaniu. O dokumencie tym i planowanej przez Ateny kampanii w tej sprawie informował niedawno "Der Spiegel"; według tygodnika wysokość żądanych w raporcie reparacji to ok. 280 mld euro.

"Kilka punktów z greckiego raportu będzie nam bardzo pomocnych. Nasz raport będzie jednak o wiele dokładniejszy" - zaznaczył Mularczyk.

Jak pisze DW, przedstawiciele polskiej komisji na spotkaniu w Atenach rozmawiali z greckimi prawnikami, reprezentującymi ofiary masakry we wsi Distomo, urządzonej w czerwcu 1944 roku przez hitlerowską armię; zamordowanych zostało wówczas 218 ludzi. W 1997 roku grecki sąd w pierwszej instancji skazał RFN na wypłatę blisko 40 mln euro, Niemcy wzbraniały się jednak przed wykonaniem tego wyroku. Wniosek ofiar w tej sprawie został później oddalony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

"W Polsce mamy tysiące takich wsi" - podkreślił Mularczyk.

DW zauważa, że polskie żądania są odpowiednio wyższe oraz że sejmowa komisja ds. reparacji oszacowała je na 740 mld euro. Jak dodaje portal, Mularczyk chce przedstawić raport w tej sprawie na początku 2019 roku i "dopiero wtedy okaże się, czy także Polska oficjalnie przedstawi swoje żądania".

Zarówno Ateny, jak i Warszawa liczą na to, że pod wpływem zwiększonych nacisków Niemcy okażą się bardziej otwarte na dialog w sprawie reparacji. "Zakładamy, że Berlin będzie próbował załatwić nasze postulaty indywidualnie. W przeciwnym razie istnieje też możliwość współpracy w celu +umiędzynarodowienia tematu+" - powiedział Mularczyk.

Niemiecki portal zwraca uwagę, że polsko-grecka współpraca w sprawie reperacji jest "politycznie wrażliwa" z uwagi na to, że niewiele łączy narodowo-konserwatywny rząd PiS z rządzącą w Atenach lewicową Syrizą. Mimo to obie strony jednoczy temat wojennych odszkodowań, który z uwagi na planowane w obu krajach wybory w przyszłym roku nabiera też znaczenia wewnątrzpolitycznego.

Na pytanie DW, czy rząd RFN jest świadomy "ewentualnego porozumienia między Polską a Grecją w sprawie reparacji", rzecznik Steffen Seibert odparł: "Szczerze mówiąc, nie mam na ten temat żadnych informacji i byłoby zdumiewające, gdybym dysponował informacjami na temat możliwych porozumień". (PAP)

akl/ mal/ ewes/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jkendy
Widac posłom pis odpowiada rola europejskiego żebraka i pieniacza. Pwinni tez wystapić o reparację do Watykanu bo okradają wszystkich od 1000 lat.
and00
Powinni wystąpić do sądu gdzieś poza Europą, najlepiej w USA, biorąc jako współkształtowanego Światowy Kongres Żydów, i oddać im, nawet sporo, ale wygrana wtedy nasza, a USA potrafi wyegzekwować wyroki swoich sądów i żadne EUropejskie trybunały nie mają nic do gadania
open_mind
Dokładnie ciągle o tym piszę, wspólnie domagać się od Niemiec reparacji. I Dodatkowo: Posiadanie Armii przez Niemcy powinno być zabronione. Bo oni ciągle jak najgorsi bandyci rozpoczynają cykliczne wyniszczenia i morderstwa narodów – obecnie nawet na płaszczyźnie ekonomicznej to przeprowadzają. Z państw poszkodowanych Dokładnie ciągle o tym piszę, wspólnie domagać się od Niemiec reparacji. I Dodatkowo: Posiadanie Armii przez Niemcy powinno być zabronione. Bo oni ciągle jak najgorsi bandyci rozpoczynają cykliczne wyniszczenia i morderstwa narodów – obecnie nawet na płaszczyźnie ekonomicznej to przeprowadzają. Z państw poszkodowanych w przeszłości powinien być stworzony międzynarodowy komitet kontrolujący ich działania. Niemcy w obliczu mordów pod płaszczykiem wojennym nie zasługują na samodzielną egzystencję w Europie.
antybolszewik
A kto Ciebie będzie bronił jak Niemcy nie będą mieli armii. Nasza husaria z T-72 i przestarzałymi helikopterami, czy ONR biegający po lasach z chorągiewkami?
Trump dał jasno do zrozumienia, że Europa go mało interesuje a z naszymi Dudusiami to nawet rozmawiać nie chciał. Dopiero jak Izrael przeprosiliśmy to prezydenta
A kto Ciebie będzie bronił jak Niemcy nie będą mieli armii. Nasza husaria z T-72 i przestarzałymi helikopterami, czy ONR biegający po lasach z chorągiewkami?
Trump dał jasno do zrozumienia, że Europa go mało interesuje a z naszymi Dudusiami to nawet rozmawiać nie chciał. Dopiero jak Izrael przeprosiliśmy to prezydenta do salonu zaprosił aby sobie postał.
Raffmo odpowiada antybolszewik
Jakbyś się interesował to byś wiedział, że Niemcy praktycznie nie mają sprawnej armii.
antybolszewik odpowiada Raffmo
Jednak je potencjał jest w dalszym ciągu większy niż polskiej. Patrząc na wiele z ostatnich posunięć to tak jak gdyby wschodni agent mieszał w polskiej armii. (przesunięcie dywizji pancernych pod wschodnią granicę, remont wiekowych T-72)
open_mind odpowiada antybolszewik
A ty się obawiasz że LGBT i Antifa nas tym razem załatwią pod przykrywką „Niemieckiej Makreli” ?
xiven
zabierz niemcom armie to bez użycia ani jednego żołnierza zebrali hordy barbarzyńców ze wschodu i afryki i zalali nimi europę i czekają aż sami ich zacznienie błagać żeby stworzyli armie i zaprowadzili porządek
open_mind odpowiada xiven
pierdoły piszesz.
wektorwg
Baju baju będzie w raju.....
Reparacji nie będzie. Najmocniejszy pasZport maja Japończycy. Czy oni komuś reparacje wypłacili?

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki