REKLAMA

Deutsche Bank zapowiada kolejne zwolnienia

2016-07-28 08:45
publikacja
2016-07-28 08:45
Deutsche Bank zapowiada kolejne zwolnienia
Deutsche Bank zapowiada kolejne zwolnienia
fot. Kai Pfaffenbach / / FORUM

Deutsche Bank poinformował po konferencji wynikowej, że w obliczu olbrzymiego spadku przychodów należy się spodziewać kolejnych cięć zatrudnienia. Niemiecki bank musi zmienić plany i zwolnić więcej niż 30 000 pracowników, jak pierwotnie zakładał.

fot. Kai Pfaffenbac / / FORUM

Zysk netto bankowego giganta za II kwartał 2016 stopniał w relacji rok do roku o 98 proc. – z 796 mln euro do zaledwie 18 mln euro. Na znacznie gorszy wynik złożyły się m.in. odpisy zmniejszające wartość firmy (285 mln euro), koszty restrukturyzacji (207 mln euro) i „koszty prawne” (120 mln) – pisaliśmy w artykule: „Deutsche Bank pokazał zysk. Analitycy spodziewali się straty”.

Będą jeszcze większe zwolnienia?

O masowych zwolnieniach Deutsche Bank poinformował już w 2015 roku – wtedy plan opiewał na 30 000 stanowisk back-office i IT do zamknięcia. Miało to zagwarantować oszczędność 3,8 mld euro przez dwa lata. Coraz gorsze wyniki zwiastują jednak kolejne zwolnienia – donosi serwis Finextra.

– Jeśli utrzyma się obecne osłabienie gospodarcze, będziemy musieli być bardziej ambitni w kwestii organizacji czasu i intensywności naszej restrukturyzacji – powiedział John Cryan, prezes spółki. Póki co, firma jest rzekomo zadowolona z efektów zmian kadrowych. Spora część środków przeznaczana jest na inwestycje w usprawnianie procesów i modernizowanie infrastruktury.

Nie najlepszy czas Deutsche Banku

Choć prezes wydaje się być zadowolony z efektów, to z pewnością nie cieszą się z nich inwestorzy. Przez pół roku cena akcji giganta spadła o 43 proc., a na początku lipca odnotowano jej historycznie najniższą stawkę. Nie pomagają także oszustwa jakich dokonywał bank i jego pracownicy na rynkach finansowych. – Od kilku lat największy niemiecki bank zmaga się z malejącą rentownością biznesu oraz miliardami euro kosztów kar i odszkodowań za oszustwa na rynkach finansowych, nazywanych w sprawozdaniach spółki „kosztami sporów prawnych” (ang. litigation expenses) – pisał Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

O jednym z takich postępowań pisaliśmy w maju. W firmie był przeprowadzany wewnętrzny audyt, mający na celu wyjaśnienie nieprawidłowości finansowych sięgających 2009 roku. Pracownicy zostali oskarżeni o tworzenie struktur, które skutkowały tym, że Deutsche Bank wypłacał zawyżone zyski na poczet funduszu hedgingowego i samych pracowników, uiszczając tym samym stałe opłaty. Sprawa dotyczy również francuskiego ubezpieczyciela AXA oraz firmy Greengate, zajmującej się funduszem hedgingowym.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Dyrektor_skupu
Zatrudnię pracowników z doświadczeniem w DB do skupu makulatury. Uczciwe wynagrodzenie.
~Reporter
Elity muszą dosypać jakąś kolejną plotkę bo w przeciwnym razie stypa DB w następnym tygodniu.
~inter
a kiedy zapowiedzą bankructwo??? 70 BILIONÓW w derywatach na lewarku to nie w kija dmuchał
~dfaggg
wow super a Ty wiesz ze to są pootwierane transakcje w obie strony?:P a nie wiesz co to jest ale wyczytales cos o derywatywach.
~to_ja
zobowiązaia z derywatyw są nie do odrobienia..
albo kontolowane bankructwo albo wojna..
i tu niemcy mają swoją historię..
~aaa
Wystaw ofertę pracy a zwalniany bankster sie odezwie :) :) :)
~Zegar
Tik tak tik tak tik tak tik tak tik tak KaBum. Tratata
~aDaM
"bardziej ambitni w kwestii organizacji czasu i intensywności naszej restrukturyzacji" - piękny opis zwalniania ludzi.
~As
Każdy zwolniony banster to dobra wiadomość :) Społeczeństwo NIE jest z wami ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki