Deutsche Bank: kryptowaluty to ryzyko całkowitej utraty kapitału

Wiele instytucji finansowych na świecie ostrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty. Do tego grona dołączył oddział zarządzania majątkiem Deutsche Banku. W wypowiedzi dla Bloomberga przedstawiciel firmy podkreślił, że inwestorzy narażają się na ryzyko całkowitej utraty kapitału.

Wysoka zmienność, prawdopodobne manipulacje na platformach wymiany oraz ryzyko utraty lub kradzieży danych – to niebezpieczeństwa związane z kryptowalutami, które wskazał w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Markus Mueller, kierujący pionem zarządzania majątkiem w Deutsche Banku.

(fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach / FORUM)

„Nie rekomendujemy takiego działania. To zajęcie wyłącznie dla inwestorów, którzy chcą zaangażować się spekulacyjnie. Na tym rynku pojawia się realne niebezpieczeństwo całkowitej utraty kapitału” – powiedział Mueller. Przedstawiciel instytucji podkreślił, że obrót kryptowalutami jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju, brakuje regulacji dotyczących m.in. dokumentowania transakcji i zasad odpowiedzialności stron.

Marcus Mueller podkreślił, że regulacja rynku, traktowana przez wielbicieli wirtualnych walut jako zagrożenie, może być narzędziem chroniącym przed nadużyciami i oszustwami. Dopiero wprowadzenie mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo i zaufanie pomiędzy uczestnikami obrotu sprawi, że kryptowaluty będą mogły być traktowane na równi z innymi klasami aktywów. Niewykluczone, że w ciągu 5-10 lat rynek ten osiągnie odpowiedni poziom dojrzałości.

Podobnie jak wielu krytyków kryptowalut, przedstawiciel Deutsche Banku zwrócił uwagę na kwestię technologii blockchain. Zdaniem Muellera wynalazek ten ma rewolucyjny potencjał, porównywalny z internetem.

Sceptycyzm wobec przeżywającego skok popularności fenomenu kryptowalut przewija się w stanowiskach nie tylko regulatorów i banków centralnych, ale także wielu instytucji finansowych. 22 stycznia 2018 r. największy skandynawski bank, Nordea Bank, rozesłał do swoich pracowników informację, w której ogłosił, że zakazuje handlu bitcoinem i innymi „kryptomonetami”. Wskazano w niej na zbyt wysokie ryzyko „zarówno dla współpracowników, jak i samego banku”. Posiadacze takich aktywów nie zostali zmuszeni do ich sprzedaży, ale notatka wysłana do 31 tys. zatrudnionych w korporacji zachęcała do tego kroku.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 nijakibp

Aby jeden człowiek zarobił, ktoś drugi musi stracić. Pieniądz jest tylko ważny wtedy, kiedy ma zabezpieczenie z złocie lub przez instytucję finansową wielkiego mocarstwa. W tej chwili nawet Euro nie ma zabezpieczenia, ale amerykański dolar tak.

! Odpowiedz
2 2 danny_fizz

Herr mueller straszy kryptowalutami a sam pewnie juz zaklada konto na bitfinex. Jak leszcze sprzedadza to db kupi za bezcen.

! Odpowiedz
1 8 londonern

Alez oczywiscie, juz lece wpakowac kase do jednego z funduszy DB albo na lokate. Tylko zerkne iel do tej pory zarobilem na krypto, a ile moge max zarobic w DB. Aha... to moze jednak Herr Mueller jeszcze nie teraz.
Zabawne jak instytucje finansowe, ktore notorycznie co pare lat laduja cala gospodarke w kryzysy, teraz ostrzegaja. Oczywiscie w nosie maja ludzi, tylko chca kase, ktora ludzie zamiast u nich, inwestuja w krypto. To jedyny powod banksterskiej troski.
Ja podziekuje w kazdym razie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 sel

Przecież jest oczywiste ,że jak zostaną z bezwartościowym śmieciem to będą domagać się od banków zwrotu wpłaconego kapitału ,a tego nie będzie wcale..

! Odpowiedz
5 12 cyklonb

W Deutsche Banku też istnieje możliwość utraty 100% kapitału zwłaszcza gdy pracownicy DB nie do końca legalnie oferują produkty zamienne wobec lokaty w DB nie będące produktem DB. Znam takie przypadki.

! Odpowiedz
5 12 tbielik

Bank klasy AAA odezwał się!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,59% 4,0639
2020-03-27 21:59:00
EUR/PLN 0,34% 4,5212
2020-03-27 21:59:00
EUR/USD 0,88% 1,1135
2020-03-27 21:59:00
CHF/PLN 0,37% 4,2616
2020-03-27 21:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil