Deskur: Nie pamiętam, czy zapoznawałem się z notatką ABW dotyczącą Amber Gold

W maju 2012 r. moim priorytetem było zabezpieczenie Euro2012 - zeznał w środę przed komisją śledczą b. wiceszef MSW Michał Deskur. Dodał, że nie pamięta, że zapoznawał się z notatką ABW dotyczącą Amber Gold.

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Deskur podkreślił, że wiceszefem MSW został w styczniu 2012 r. i tę funkcję pełnił przez 14 miesięcy, a jego podstawowym zadaniem był nadzór nad pracą policji.

Jarosław Krajewski (PiS) pytał świadka o notatkę ABW dotyczącą Amber Gold, która 24 maja 2012 r. trafiła do sześciu najważniejszych osób w Polsce, w tym prezydenta, premiera i kilku ministrów.

Chodzi o notatkę ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka wysłaną m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego, ówczesnego premier Donalda Tuska, czy ministra finansów Jacka Rostowskiego. Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji RP. W piśmie poinformowano, że w ocenie ABW Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

"Czy pan zapoznawał się z treścią tej poufnej wówczas notatki?" - pytał polityk PiS.

"Nie pamiętałem tego faktu, że zapoznałem się z tym dokumentem" - odparł świadek Dodał, że notatka nie była adresowana do niego, ale do ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego, a on co do zasady notatek zaadresowanych do swojego przełożonego nie czytał.

Krajewski przypomniał jednak, że z dokumentów, którymi dysponuje komisja wynika, że Deskur zapoznał się z notatką 25 maja 2012 r. "Kiedy o piśmie poinformował pan Cichockiego" - pytał dalej Krajewski.

"Jeśli zapoznałem się z tym dokumentem, to na pewno dekretowałem go na osobę, która zajmowała się, zarządzała, przygotowywała analizy i przedstawiała odpowiednie notatki ministrowi Cichockiemu jako koordynatorowi służb specjalnych" - odpowiedział świadek. "Fakt, że dekretowałem ten dokument niezwłocznie na osobę, która była wskazana przez ministra Cichockiego, żeby zajmować się korespondencją niejawną dotyczącą służb, oznaczało, że w sposób pośredni poinformowałem".

Pytany, czy w maju 2012 rozmawiał z Jackiem Cichockim, Deskur odpowiedział: "byliśmy w stałym kontakcie". Dodał, że odprawy i rozmowy kierownictwa MSW odbywały się co poniedziałek.

Dopytywany, kiedy rozmawiał z Cichockim o zagrożeniu ze strony Amber Gold, Deskur odpowiedział, że "w grudniu 2017 roku nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie". Tłumaczył to niepamięcią.

Świadek zaznaczył, że "notatka była niejawna, więc w trybie jawnym nie mógł zapoznawać ministra z tą notatką".

"Nie pamiętam, żebyśmy rozmawiali na temat Amber Gold na kierownictwie MSW" - powiedział i dodał, że te spotkania były prowadzone w trybie jawnym. "Jeżeli rozmawialiśmy na ten temat, to rozmawialiśmy w biurze czy w warunkach, które były przewidziane do rozmowy o informacjach niejawnych" - dodał. Dopytywany, jaka była reakcja świadka na notatkę ABW, Deskur odpowiedział, że była "odpowiednia do treści". Przyznał, że wiedział, że sprawą Amber Gold zajmuje się prokuratura na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego, która jest również informowana o działaniach prokuratury.

Dodał, że nie miał informacji od prokuratury, która mogłaby być niezadowolona z działań policji, więc uznał, że wszystko przebiega prawidłowo. "Szanując podział władz między instytucjami rozumiałem, że prokuratura nadzoruje tę sprawę i jest odpowiedzialna za nią" - powiedział.

Deskur dodał, że z notatką ABW zapoznał się tylko dlatego, że Polska organizowała w tym okresie Euro2012, które miało rozpocząć się 8 czerwca 2012 r.

"Jeśli się zapoznałem z tą notatką to tylko dlatego, że nadzorowałem przygotowania policji i innych służb, które były nadzorowane przez MSW (...)" - dodał.

"Czy według pana wiedzy uzasadnieniem dla braku działań choćby podległej panu policji wobec Amber Gold było Euro2012? Takie wnioski można wysnuć z tego, co pan powiedział" - dopytywał Krajewski.

"Uważam, że policja miała obowiązek rzetelnie wypełniać wszystkie swoje obowiązki, tak związane ze sprawą Amber Gold i związane z przygotowaniami do Euro" - odpowiedział świadek.

"Nie ukrywam, że 25 maja dla mnie jako wiceministra spraw wewnętrznych priorytetem numer jeden było zabezpieczenie wszystkich kibiców, którzy chcieli przyjechać na Euro. Mogę przyznać, że dla mnie priorytetem wtedy było zabezpieczenie Euro" - stwierdził Deskur.

Krajewski pytał więc, na którym miejscu było dla świadka zabezpieczenie Polaków przed takim zagrożeniem jak Amber Gold. Świadek odparł, że z notatką ABW zapoznał się już 25 maja 2012, co oznacza, że uznawał "wszystkie informacje, które pochodzą z ABW, za ważne i pilne". "Natomiast w pierwszej kolejności sprawdzałem, czy one dotyczą zagrożenia terrorystycznego, czy zagrożenia bezpieczeństwa" - dodał Deskur.

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil