Deregulacja utknęła u premiera

Deregulacja i usprawnienie pracy sądów miały być priorytetami rządu w tej kadencji. Tymczasem - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - zarówno przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, jak i otwarcia dostępu do 49 zawodów utknęły w kancelarii premiera.

Według infomacji gazety, powody odwlekania prac wcale nie są merytoryczne, ale polityczne. W Sejmie można usłyszeć, że projekty, zwłaszcza deregulację blokuje w KPRM Tomasz Arabski. Ostatnio miał on tłumaczyć, że wciąż nie ma czasu przeczytać projektu. W podobnym tonie wypowiadają się urzędnicy resortu sprawiedliwości. "Premier Tusk boi się, że KPK i deregulacja, okazując się sukcesem Jarosława Gowina, za bardzo go wzmocnią, więc woli go trochę przetrzymać" - opowiada jeden z nich "Rzeczpospolitej".

Według innych źródeł gazety, przeciąganie prac nad projektem to efekt "urzędniczej niefrasobliwości".

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

Deregulacja dopiero jesienią

Deregulacja nie utknęła w miejscu. Nie ma kłopotu z niefrasobliwością. Przetrzymanie ustawy to celowe działanie. Po prostu to nie jest dobry moment na ogłaszanie sukcesu. Sprawę przyćmi afera Amber Gold. Ponadto posłowie dopiero wrócili z urlopów, a Polacy na początku roku szkolnego zajęci są innymi sprawami. Ofensywy ustawowe zawsze mają miejsce wiosną lub jesienią.

Ustawa Gowina to kropla w morzu potrzeb. Nowe regulacje były wielokrotnie krytykowane, szczególnie zlikwidowanie licencji i pozwoleń dla poszczególnych zawodów. Przewidywane skutki wprowadzenia ustawy w życie to ok. 100 tys. nowych miejsc pracy. Jednak to wcale nie jest pewne i niestety nawet jeśli obliczenia są dobre, to nie możemy liczyć na natychmiastowy spadek bezrobocia.IAR/IAR/"Rzeczpospolita"/kry/jj/dydpra

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~stan

Nie ma dnia bez komentarzy poniżej wszelkiego poziomu jak te dwa powyżej !

! Odpowiedz
0 0 ~Kazik

Donald T. jest jak Marcin P.. Nie wiadomo skąd ma władzę, pamiętacie nocną zmianę ? Nie wiadomo kto nim tak naprawdę steruje. To typowa marionetka.

! Odpowiedz
0 0 ~cv

Bo kancelaria każdego dnia wnikliwie studiuje sondaże wyborcze. To główne zajęcie tego rządu od kilku lat. Gdyby to zakazać zupełnie może wreszcie wzięli by się do roboty.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil