Dera: samoloty F-35 zostaną sfinansowane poza budżetem MON

Koszty zakupu samolotów bojowych piątej generacji F-35 zostaną pokryte z oddzielnej puli, nie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) - wynika z wypowiedzi prezydenckiego ministra Andrzeja Dery w Polsat News.

(fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Minister pytany czy samoloty F-35 zostaną zakupione spoza budżetu MON potwierdził to i powiedział: "z tego co wiem takie są plany".

W środę Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Cena jednego F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln USD.

Po zadeklarowaniu przez Polskę chęci zakupu samolotów F-35 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że ostatnio w ramach programu rządu amerykańskiego Foreign Military Sales, samoloty bojowe F-35 kupiła Belgia.

Belgia w październiku 2018 roku zdecydowała się kupić 34 F-35A, wybierając amerykańskie myśliwce w konkurencji z samolotami Eurofighter Typhoon. O wyborze przez władze Belgii F-35 przesądziła ich konkurencyjna cena. Wartość transakcji zakupu przez Belgię 34 maszyn F-35A wraz z uzbrojeniem, pomocą techniczną i logistyczną oraz szkoleniem pilotów oceniana jest na ok. 4,5 mld USD czyli ok. 132,3 mln USD za jeden myśliwiec.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 10 karbinadel

Cóż, lepiej wydać kasę na porządny sprzęt dla armii, niż rozdać darmozjadom. Pozostaje tylko kwestia, czy F35 to nie jest trochę takie Pendolino. Co z tego, że może jeździć 200 na godzinę, skoro nie mamy takich torów? A dla wykorzystania pełnych możliwości F35 potrzebna jest infrastruktura (m.in. łącznościowa), której nie mamy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 25 open_mind

Po co kupować McLarena w kraju, gdzie limit prędkości to 140 km/h? Po co zadłużać się i wykrwawiać na F35 w kraju, gdzie niebezpieczeństwo ze strony Rosji nam nie zagraża?

! Odpowiedz
62 44 open_mind

Jedyne niebezpieczeństw stojące przed Polską obecnie to nasza własna narodowa głupota.

! Odpowiedz
3 17 joseph_k

Tak z czystej ciekawości. Dlaczego wg. Ciebie obwód Kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowanym rejonem zarówno w Europie jak i całej Rosji i jednym z najbardziej na świecie? Po co wg. Ciebie stoją tam magazyny broni jądrowej?

! Odpowiedz
2 11 andre_van_danswijk

A Rosja ustawia rakiety w Kaliningradzie dla ozdoby? Ukraina z historycznie lepszymi relacjami z Rosją też nie została napadnięta, tylko zielone ludziki i spontanicznych wolontariuszy?

! Odpowiedz
3 7 wektorwg

Open_ to i tak mało a porównaniu ile Trump musi płacić za milczenie

! Odpowiedz
23 18 open_mind

Niech żyje demokracja: W grudniu Donald Tusk zakończy swoją drugą kadencję jako szef Rady Europejskiej. Żegnając się ze stanowiskiem, polityk otrzyma sporą odprawę blisko 1,5 mln zł.. „Cysorz to ma klawe życie”.

! Odpowiedz
11 25 wektorwg

Ty nawet tyle w Rublach nie zarobisz

! Odpowiedz
48 27 talmud

kluby tzw "gazety polin" powinny sfinansowac zakupy f-xx

! Odpowiedz
66 28 marxs

ta "wizyta" w USA dwóch handlarzy polskim mięskiem (armatnim ) będzie kosztować około
1500 zł średnio na obywatela czy obywatelkę III RP a więc rodzina z dwójką dzieci(standard w Polsce) niech szykuje 6000 zł (roczne 500+) na F-35 to penie dlatego planuja (po wyborach) podnieść VAT na 26% czemu czerwińska tak gorąco zaprzecza
ps. niedługo wybory czy chcesz na tego gościa (handlarza mięskiem) głosować?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil