Dera: samoloty F-35 zostaną sfinansowane poza budżetem MON

2019-06-16 10:35
publikacja
2019-06-16 10:35

Koszty zakupu samolotów bojowych piątej generacji F-35 zostaną pokryte z oddzielnej puli, nie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) - wynika z wypowiedzi prezydenckiego ministra Andrzeja Dery w Polsat News.

/ fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Minister pytany czy samoloty F-35 zostaną zakupione spoza budżetu MON potwierdził to i powiedział: "z tego co wiem takie są plany".

W środę Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 Lightning II. Cena jednego F-35 wynosi obecnie (bez uzbrojenia i pomocy technicznej) ok. 89,2 mln USD.

Po zadeklarowaniu przez Polskę chęci zakupu samolotów F-35 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazał, że ostatnio w ramach programu rządu amerykańskiego Foreign Military Sales, samoloty bojowe F-35 kupiła Belgia.

Belgia w październiku 2018 roku zdecydowała się kupić 34 F-35A, wybierając amerykańskie myśliwce w konkurencji z samolotami Eurofighter Typhoon. O wyborze przez władze Belgii F-35 przesądziła ich konkurencyjna cena. Wartość transakcji zakupu przez Belgię 34 maszyn F-35A wraz z uzbrojeniem, pomocą techniczną i logistyczną oraz szkoleniem pilotów oceniana jest na ok. 4,5 mld USD czyli ok. 132,3 mln USD za jeden myśliwiec.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
karbinadel
Cóż, lepiej wydać kasę na porządny sprzęt dla armii, niż rozdać darmozjadom. Pozostaje tylko kwestia, czy F35 to nie jest trochę takie Pendolino. Co z tego, że może jeździć 200 na godzinę, skoro nie mamy takich torów? A dla wykorzystania pełnych możliwości F35 potrzebna jest infrastruktura (m.in. łącznościowa),Cóż, lepiej wydać kasę na porządny sprzęt dla armii, niż rozdać darmozjadom. Pozostaje tylko kwestia, czy F35 to nie jest trochę takie Pendolino. Co z tego, że może jeździć 200 na godzinę, skoro nie mamy takich torów? A dla wykorzystania pełnych możliwości F35 potrzebna jest infrastruktura (m.in. łącznościowa), której nie mamy
open_mind
Po co kupować McLarena w kraju, gdzie limit prędkości to 140 km/h? Po co zadłużać się i wykrwawiać na F35 w kraju, gdzie niebezpieczeństwo ze strony Rosji nam nie zagraża?
open_mind
Jedyne niebezpieczeństw stojące przed Polską obecnie to nasza własna narodowa głupota.
joseph_k
Tak z czystej ciekawości. Dlaczego wg. Ciebie obwód Kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowanym rejonem zarówno w Europie jak i całej Rosji i jednym z najbardziej na świecie? Po co wg. Ciebie stoją tam magazyny broni jądrowej?
andre_van_danswijk
A Rosja ustawia rakiety w Kaliningradzie dla ozdoby? Ukraina z historycznie lepszymi relacjami z Rosją też nie została napadnięta, tylko zielone ludziki i spontanicznych wolontariuszy?
wektorwg
Open_ to i tak mało a porównaniu ile Trump musi płacić za milczenie
open_mind
Niech żyje demokracja: W grudniu Donald Tusk zakończy swoją drugą kadencję jako szef Rady Europejskiej. Żegnając się ze stanowiskiem, polityk otrzyma sporą odprawę blisko 1,5 mln zł.. „Cysorz to ma klawe życie”.
wektorwg
Ty nawet tyle w Rublach nie zarobisz
talmud
kluby tzw "gazety polin" powinny sfinansowac zakupy f-xx
marxs
ta "wizyta" w USA dwóch handlarzy polskim mięskiem (armatnim ) będzie kosztować około
1500 zł średnio na obywatela czy obywatelkę III RP a więc rodzina z dwójką dzieci(standard w Polsce) niech szykuje 6000 zł (roczne 500+) na F-35 to penie dlatego planuja (po wyborach) podnieść VAT na 26% czemu czerwińska
ta "wizyta" w USA dwóch handlarzy polskim mięskiem (armatnim ) będzie kosztować około
1500 zł średnio na obywatela czy obywatelkę III RP a więc rodzina z dwójką dzieci(standard w Polsce) niech szykuje 6000 zł (roczne 500+) na F-35 to penie dlatego planuja (po wyborach) podnieść VAT na 26% czemu czerwińska tak gorąco zaprzecza
ps. niedługo wybory czy chcesz na tego gościa (handlarza mięskiem) głosować?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki