Dera: W ciągu dwóch tygodni konferencja Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP ws. frankowców

W ciągu dwóch tygodni odbędzie się wspólna konferencja Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińskiego dotycząca pomocy tzw. frankowcom - zapowiedział w środę prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera powiedział w środę w Radiu Zet, że kwestia pomocy prezydenta Andrzeja Dudy dla "frankowców" nie jest zamknięta. "Pan prezydent złożył projekt ustawy, który jest w tej chwil rozpatrywany. Są toczone rozmowy. W zeszłym tygodniu pan prezydent spotkał się z prezesem NBP m.in. w tej sprawie" - dodał minister.

Zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodniu odbędzie się wspólna konferencja szefa NBP Adama Glapińskiego i Kancelarii Prezydenta na temat pomocy tzw. frankowiczom. "Są w tej chwili przemyślenia, są wytyczne" - dodał.

Dopytywany o te wytyczne Dera zaznaczył, że na banki należy wywrzeć presję, aby dobrowolnie porozumiewały się z frankowcami. Jak podkreślił, "czynności presyjne" są wykonywane w tej chwili przez "odpowiednie instytucje finansowe".

Dera przypomniał, że część osób kieruje w tej sprawie indywidualnie sprawy do sądów i wielu przypadkach je wygrywa.

"Chcemy pomóc tym wszystkim, którzy, bo to jest znaczna masa tych osób, żeby tutaj jednak dostali wsparcie nie tylko indywidualne, ale również ustawowe" - powiedział. Dodał, że jeśli banki będą się od tego uchylały to "będą dalsze czynności". "Ta ustawa jest pierwszym krokiem" - zaznaczył minister.

8 lutego br. na pierwszym merytorycznym posiedzeniu spotkała się sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych. Ma się zajmować trzema projektami - złożonym przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także przez kluby PO i Kukiz'15. Ich pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się jeszcze w październiku ub. roku.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.(PAP)

szz/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Yrena

Mam męża dupka kredyt w chf
I chyba problem alkoholowy, a przecież jedno życie.

! Odpowiedz
0 5 ~Eduardo

"... konferencja dotycząca POMOCY frankowcom..." - jak można pisać o "pomocy" frankowcom, skoro powszechnie wiadomoi, że umowy kredytowe w walutach są wadliwe, zawierają oszukańcze punkty, spready służyły praktycznie do dojenia kredytobiorców.

Taka sytuacja pokazuje jak słabe są instytucje państwowe. Konsekwencją stwierdzenia, że banki pobierały nienależnie pobrane kwoty w związku ze spreadami oraz że umowy zawierają niedozwolone zapisy powinno być nakaz zwrotu tych nienależnie pobranych kwot i unieważnienie umów z konsekwencjami dla tych, którzy z premedytacją wadliwe umowy stosowali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Aro

Banksterek nic ci nie trzeba robic bo pewnie i tak jestes życiowa porażka.A co do tej premi ze ja przejadles to pewnie juz masz problem zeby wyleźć z tej swojej bmki.Takze wez sie do roboty a nie piszesz bzdury

! Odpowiedz
0 8 ~poznanianka

Zycie z frankiem to koszmar.Ile nerwow,ile czasu stracono na debaty,wyliczanki...itd..ile to banki stracą.Co z kredytobiorcami nie wazne???Wkurza mnie jak slyszę"te kredyty dobrze sie splacają".Nikt nie wie jakim kosztem.To,ze sie spłacają,to nie znaczy,że można grabić ile się da.Zadam w imieniu frankowcow aby wreszcie zajęto się tym tematem,aby ukrocono lichwę.Dosc gadania czas dzialac konstruktywnie ,nie bajkowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~mDziad

Spotkania, konferencje, sugestie, naciski ... i NIC! Tak robią żeby nic nie zrobić! Przed wyborami wszystko było oczywiste!

! Odpowiedz
0 10 ~Trollik_Trollów

Bezczelnością jest pisanie o pomocy, jak coś jest w niezgodzie z prawem.
Taki trik pisarczyków: "Oszukanym należy im pomóc, a nie złapać oszusta".

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 0 ~banksterek

A ja premie za kredyty w chf juz dawno przejadlem ale tez mądrze częsc zainwestowalem i jezdze beemką buahahaha..... i co mi zrobicie?

! Odpowiedz
0 2 ~Trollik_Trollów

Konkludując : "Bóg Mnie Wysłuchał" "Będę Miał Wydatki" w moim "Bolidzie Młodzieży Wiejskiej"

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl