Departament Stanu oskarża Rosję o dezinformację w sprawie koronawirusa

Rosja prowadzi w sieci kampanię dezinformacji w sprawie koronawirusa i fałszywie oskarża Stany Zjednoczone o wywołanie epidemii - ostrzegł amerykański Departament Stanu.

(fot. Yuri Kochetkov / Reuters)

Kampania kont powiązanych z Kremlem prowadzona jest m.in. na Twitterze i na Facebooku, a Amerykanie wykryli ją już w połowie stycznia - informuje AFP. Niektóre z profili łączą wybuch epidemii z szefem Microsoftu Billem Gatesem.

Wśród teorii rozpowszechnianych w sieci w kilku językach znajdują się też oskarżenia, że USA wywołały epidemię, by wywrzeć presję gospodarczą na Chinach.

O sprawie poinformował AFP Philip Reeker, zastępca amerykańskiego sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji. "Rozpowszechniając dezinformację o koronawirusie, wrogie rosyjskie podmioty po raz kolejny decydują się narażać publiczne bezpieczeństwo, odwracając uwagę od światowej odpowiedzi w dziedzinie zdrowia" - oświadczył Reeker.

Strona rosyjska zaprzecza zarzutom. Za "celowo fałszywą historię" uznała je rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Nowy koronawirus wywołujący zapalenie płuc zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 81 tys.

W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska. Ogółem odnotowano w Italii 12 zgonów z powodu koronawirusa i ponad 400 zakażeń. W Iranie zakażonych zostało 139 osób; zmarło 19. (PAP)

mobr/ kib/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 zenonn

Choróbsko nie warte medialnego szumu.
Na inne wirusy, choćby zwykłej grypy umarło więcej ludzi.
Komuś bardzo na panice zależy. Jak nie wiadomo o co chodzi,...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.