Departament Stanu USA: nie ma harmonogramu wycofywania wojsk z Afganistanu

Stany Zjednoczone nie uzgodniły żadnego harmonogramu wycofywania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu - poinformowało w środę biuro prasowe Departamentu Stanu USA.

W komunikacie resortu dyplomacji wyjaśniono, że możliwe jest "przyjrzenie" się ewentualnym możliwościom wprowadzenia zmian w obecności wojsk USA w Afganistanie "na tyle, na ile warunki pozwolą".

"Nie ustaliliśmy żadnego harmonogramu ewentualnego wycofania naszych oddziałów i nie zamierzamy wdawać się w żadne inne rozmowy dyplomatyczne w tej sprawie" - poinformowano w komunikacie.

Pod koniec stycznia w Katarze odbyły się trwające sześć dni rozmowy pokojowe między przedstawicielami talibów a delegacją amerykańską, której przewodniczył specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad.

Po zakończeniu rozmów przedstawiciele talibów informowali, że uzgodniono projekt porozumienia pokojowego, zakładającego wycofanie wszystkich obcych wojsk z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy. Przedstawiciel władz USA oświadczyli jednak, iż o terminach nie rozmawiano.

Wojska USA weszły do Afganistanu pod koniec 2001 roku, co było odpowiedzią na zamachy terrorystyczne z 11 września. W Afganistanie znajduje się obecnie ok. 14 tys. żołnierzy amerykańskich. Pomimo ich obecności, a także pomimo amerykańskiej pomocy wojskowej, szkoleniowej i finansowej dla afgańskiej armii islamistyczny ruch talibów nadal kontroluje prawie połowę terytorium Afganistanu. (PAP)

zm/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil