REKLAMA

Demokraci mogą zdobyć większość w obu izbach Kongresu

2020-10-25 08:00
publikacja
2020-10-25 08:00
Demokraci mogą zdobyć większość w obu izbach Kongresu
Demokraci mogą zdobyć większość w obu izbach Kongresu
fot. TOM BRENNER / / Forum

Uwagę świata przykuwają tegoroczne wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale dla USA równie ważne są zaplanowane na ten sam dzień, 3 listopada, wybory do Kongresu. Wygląda na to, że w ich wyniku obie jego izby mogą przejść pod kontrolę Partii Demokratycznej.

W obecnej Izbie Reprezentantów zasiada 232 Demokratów i 197 Republikanów. W Senacie większość – 53 do 47 – mają Republikanie (dla ścisłości: w izbie wyższej Kongresu jest 45 senatorów demokratycznych i dwóch niezależnych, ale z reguły głosują oni razem z Demokratami). Jak w każdych, odbywających się co 2 lata, wyborach, stają do nich wszyscy członkowie Izby Reprezentantów i jedna trzecia senatorów, którzy wybierani są na 6-letnią kadencję.

Prognozy, że Republikanie mogą przegrać wybory do obu izb, opierają się na tym, że większość Amerykanów głosuje zwykle, kierując się partyjnymi preferencjami, to znaczy zakreślając na karcie do głosowania nazwisko kandydata na prezydenta i kandydatów do obu izb federalnej legislatury z tej samej partii. Tymczasem według sondaży na 10 dni przed wyborami, kandydat Demokratów do Białego Domu, były wiceprezydent Joe Biden, ma dość wyraźną przewagę nad urzędującym prezydentem Donaldem Trumpem, w tym również w decydujących zwykle o wyniku stanach „swingujących”. Przewiduje się, że przegrywając walkę o reelekcję, Trump może niejako pociągnąć za sobą także ustawodawców z Partii Republikańskiej (GOP).

Z sondaży przedwyborczych wynika, że Demokraci raczej na pewno nie stracą większości w Izbie Reprezentantów. Renomowana pracownia analityczna FiveThirtyEight daje im na to 96 proc. szans. Jej prognozy mówią też, że jeśli nawet Demokraci stracą tam dwa mandaty, to Republikanie stracą aż o 16 więcej, przy czym przejmą je politycy partii „trzecich”, takich jak Zieloni czy Libertarianie.

Większym zainteresowaniem cieszą się w związku z tym wybory do Senatu. Biden może zostać prezydentem, ale nie będzie w stanie przeprowadzić najważniejszych reform, jeżeli w rękach GOP pozostanie wyższa izba Kongresu. Senat jest w stanie blokować ustawy uchwalone w Izbie Reprezentantów.

Proporcja mandatów w Senacie 53-47 oznacza, że jeśli Trump wygra batalię o drugą kadencję, Demokraci muszą zdobyć dodatkowe cztery mandaty, żeby uzyskać tam większość. Natomiast jeśli wybory wygra Biden, wystarczy im zdobycie tylko trzech miejsc ekstra, ponieważ w sytuacji, gdy w Senacie obie partie mają tę samą liczbę przedstawicieli i wszyscy głosują zgodnie z linią polityczną swego stronnictwa, o losie ustaw rozstrzyga głos wiceprezydenta – którym w takim wypadku będzie Demokratka Kamala Harris.

Wybory do Senatu odbędą się w tym roku w 35 stanach, z czego w 33 senatorom kończy się kadencja, a w dwóch urzędują tymczasowo senatorowie mianowani przez gubernatora wskutek przedterminowego zakończenia kadencji (wybory uzupełniające).

W większości tych stanów wynik wyborów jest raczej przesądzony na korzyść kandydata jednej z partii. W kilkunastu, gdzie mandat sprawują senatorowie republikańscy, siły są wyrównane, co pozwala przewidywać, że demokratyczni rywale mogą z nimi wygrać. Natomiast tylko w dwóch stanach, gdzie urzędują senatorowie z Partii Demokratycznej, ich mandat, jak wynika z sondaży, jest zagrożony.

Największą szansę na pokonanie urzędujących republikańskich senatorów mają ich demokratyczni oponenci w Arizonie i Kolorado. W wyborach uzupełniających w Arizonie swojego stanowiska broni Martha McSally, nominowana po śmierci senatora Johna McCaina. Jej demokratyczny rywal, astronauta Mark Kelly, prowadzi w sondażach różnicą 5-7 punktów procentowych. W Kolorado Republikanin Cory Gardner wydaje się na straconej pozycji w pojedynku z Demokratą Johnem Hickenlooperem – w ostatnim sondażu ustępował mu 50 do 41 proc. Gardnerowi szkodzi niezmienne poparcie okazywane Trumpowi, który jest szczególnie niepopularny w Kolorado.

Podobna sytuacja panuje w Maine, Karolinie Północnej i Iowa - stanach, w których wielu Republikanów podziela opinię krytyków prezydenta i argumenty opozycji. Trump stracił w oczach Amerykanów głównie z powodu pandemii – ostentacyjnego lekceważenia zdrowotnego kryzysu i sugerowania, że restrykcje i dystans społeczny są niepotrzebne lub przesadne.

W liberalnym Maine urzędującej od dawna senator GOP Susan Collins, która należy do grona umiarkowanych polityków republikańskich w Kongresie, wyborcy nie mogą wybaczyć, że poparła zatwierdzenie nominowanego przez prezydenta konserwatywnego sędziego Bretta Kavanaugh. Przewiduje się, że w wyborach może ją pokonać demokratyczna kandydatka Sara Gideon.

Szczególną uwagę obserwatorów przyciągają wybory do Senatu w Karolinie Północnej. Republikański senator Thom Tillis należy do największych sojuszników Trumpa na Kapitolu, co nie przysparza mu popularności, chociaż stan jest raczej konserwatywny. Przez długi czas w sondażach zdecydowanie prowadził jego demokratyczny oponent Cal Cunningham i jego wygraną 3 listopada uważano ze pewną. Wyścig wyrównał się, kiedy media ujawniły, że Demokrata zdradza swoją żonę, co w USA zwykle zmniejsza szanse polityka. Ostatnio jednak Cunningham znowu wysunął się w sondażach na prowadzenie.

W stanie Iowa mocno zagrożony jest mandat republikańskiej senator Joni Ernst. Badania opinii wskazują, że może ją pokonać kandydatka Demokratów, Theresa Greenfield. Zdaniem komentatorów Republikance zaszkodziła lojalna obrona polityki Trumpa w sprawie koronawirusa.

W swej analizie przedwyborczej brytyjski tygodnik „The Economist” ocenił szanse Demokratów na przejęcie większości w Senacie na około 75 proc.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jarek393
Nie tylko Biden przegra wybory, ale Amerykę czeka prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi. W tle ChRL, korupcja wśród najważniejszych polityków i amerykańskich służb, wystawianie własnych agentów itp... Polecam zainteresować się tym tematem, z pominięciem głównych mediów, które dostały od Deep State bana na publikację Nie tylko Biden przegra wybory, ale Amerykę czeka prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi. W tle ChRL, korupcja wśród najważniejszych polityków i amerykańskich służb, wystawianie własnych agentów itp... Polecam zainteresować się tym tematem, z pominięciem głównych mediów, które dostały od Deep State bana na publikację kompromitujących Bidena materiałów.
open_mind
Naiwny jesteś !
Krach dolara i zachodnich walut już się rozpoczął, i teraz pojawia się potrzeba nowego porządku monetarnego. Wierzę, że będzie to wymagało złota. Pytanie, czy będzie to uporządkowany proces wynikający z nowej konferencji monetarnej, czy też chaotyczny. Niestety prawdopodobnie będzie bardzo chaotyczny.
Naiwny jesteś !
Krach dolara i zachodnich walut już się rozpoczął, i teraz pojawia się potrzeba nowego porządku monetarnego. Wierzę, że będzie to wymagało złota. Pytanie, czy będzie to uporządkowany proces wynikający z nowej konferencji monetarnej, czy też chaotyczny. Niestety prawdopodobnie będzie bardzo chaotyczny.
Jedynie co jest pewnikiem to to że FED i centralne banki nigdy nie oddadzą swoich przywilejów dodruku bez rozlewu krwi i ogólnej paniki. Tak Covid 19 zapoczątkował ten proces.

Ps. wyniki wyborów będą miały tylko wpływ na chaotyczne ruchy na giełdach wywołane przez rekiny finansowe żądne zysków za wszelka cenę. Ich kompletnie nie obchodzi sytuacja ekonomiczna świata, liczy się tylko zysk za wszelka cenę. Tak że przestańcie się wreszcie łudzić, jesteście dorosłymi ludźmi.

Obydwaj kandydaci na prezydenta to worki pełne ekskrementów, czasy jako takiej przyzwoitości to historia. Jedynie co oni reprezentują to narastanie chaosu światowego.

Trollnia już może zaczynać swój atak na mnie.
open_mind
Apropos. Naiwny jesteś: Deep state pozwoli tylko na to co mu odpowiada. Pomimo wypływających ścieków - nic się nie dzieje. Tak będzie jak Lewica z Antifą, Sorosem i resztą zarządzą. Zrozumcie to wreszcie !
itso_konstytucja_nie_urzadza
Polska wygrywa w każdym wariancie na trochę inny rezultat.
open_mind
„Uwagę świata przykuwają tegoroczne wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych”

Kongres USA to dziwny, teatr jedyny
gdzie sens, gdzie treść
czort jeden zna
gdzie reprezentanci tego narodu
w szalonym klinczu o socjalizm gra
wyborca mi mówi - niemożliwe
wyborca mi mówi - mnie się zdaje
wyborca
„Uwagę świata przykuwają tegoroczne wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych”

Kongres USA to dziwny, teatr jedyny
gdzie sens, gdzie treść
czort jeden zna
gdzie reprezentanci tego narodu
w szalonym klinczu o socjalizm gra
wyborca mi mówi - niemożliwe
wyborca mi mówi - mnie się zdaje
wyborca mi mówi - niedowiary
wyborca mi mówi - że to żart
co jest możliwe to mozliwe
co mnie się zdaje to się zdaje
wyborca nie wie co ja czuję
gdy kongres śpiewa niech komuna nam trwa
Teatr to dziwny, teatr jedyny
w nim przedstawienie i wieczne kpiny
pogromcy Trumpa i arlekiny
i szał iluzji Anawa.
grzegorzkubik
Zobaczymy. Mnie się wydaje, że demokraci nic nie wygrają. Na wiecach Bidena nigdzie nie widać ludzi. Jest ich bardzo mało. Trump ma pełne sale lub pełne place. Na razie Trump ma analogiczną sytuację jak w roku 2016.
darius19
sami geniusze przewidywan politycznych - i zadnych watpliwosci
endes
Amerykanie musieliby być idiotami żeby wybrać cymbała Bidena
michalshk
Od kilku znajomych z usa mam wieści, że bardzo wiele osób będzie głosować przeciwko trumpowi. Także wszystko może się zdarzyć.
joska
masz rację facet ma 77 lat i początek demencji starczej.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki