Deloitte: Polskie firmy koncentrują się na redukcji kosztów

Polskie firmy koncentrują się na redukcji kosztów. Prawie trzy czwarte polskich menedżerów wyższego szczebla uważa, że obniżenie kosztów jest sposobem na uzyskanie przewagi konkurencyjnej - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.

(YAY Foto)

"W ciągu ostatnich dwóch lat 67 proc. dużych firm europejskich odnotowało wzrost przychodów, a 76 proc. przewiduje ich wzrost w ciągu najbliższych dwudziestu czterech miesięcy. W Polsce tak optymistycznie myśli ma aż 86 proc. przedsiębiorców. Jednak gospodarcza niepewność skłania firmy na Starym Kontynencie do koncentrowania się na redukcji kosztów. (...) Jest ona dla polskich i europejskich firm sposobem na osiągnięcie wzrostu i poprawę wydajności" - napisano w raporcie z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte.

Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Norwegii, Danii oraz w Polsce wśród menedżerów wyższego szczebla w dużych firmach, osiągających przychody w wysokości co najmniej 100 mln euro rocznie.

Ankietowani menedżerowie, jako największe zewnętrzne ryzyko postrzegają niepewność gospodarczą, na którą wskazało 34 proc. z nich. Największy odsetek odnotowano w Wielkiej Brytanii (52 proc.), co ma związek z Brexitem oraz w Polsce (71 proc.).

W porównaniu do innych krajów polscy menedżerowie wśród istotnych ryzyk wskazywali także cyfryzację, którą wymieniło 43 proc. badanych, co zdaniem Deloitte może się wiązać z niskim poziomem wdrożenia technologii cyfrowych w polskich firmach i poczuciem braku przygotowania do zmian w tym obszarze.

83 proc. firm europejskich zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rozpocznie proces redukcji kosztów. W Polsce takiej samej odpowiedzi udzieliła przeważająca większość ankietowanych przedsiębiorców.

"W ciągu najbliższych 24 miesięcy aż 71 proc. polskich menedżerów planuje zarządzić redukcję kosztów we wszystkich działach w swojej firmie, a 57 proc. planuje intensyfikację istniejących programów poprawy wydajności" - napisano w raporcie.

Deloitte zauważa, że polscy menedżerowie - częściej niż ich koledzy z innych rynków - twierdzili, że podejmowali w ciągu ostatnich dwóch lat próby w zarządzaniu kosztami. Większość respondentów zadeklarowała, że podjęła próbę implementacji szerokiego programu w celu restrukturyzacji i zarządzania kosztami w całych jednostkach (86 proc.), zmusiła je do redukcji ustalonego procentu ich kosztów (71 proc.) lub zainwestowała w inicjatywy mające na celu poprawę wydajności (71 proc.).

Dla europejskich menedżerów najważniejszym priorytetem na najbliższe dwa lata jest wzrost sprzedaży (30 proc.), rentowność oraz redukcja kosztów (po 28 proc.). W Polsce głosy te rozkładały się nieco inaczej. Jako najważniejszy priorytet polscy respondenci wskazywali rentowność (57 proc.), przed redukcją kosztów (43 proc.) oraz wzrostem sprzedaży (29 proc.)" - napisano.

"Ponad połowa (52 proc.) respondentów w europejskim badaniu deklaruje, że walczy o obniżenie kosztów na poziomie mniej niż 10 proc. W Polsce takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. badanych. Jednak aż 57 proc. firm w Europie, podobnie jak w Polsce, przyznaje jednocześnie, że osiągnięcie wyznaczonego celu nie udaje im się. Prawie połowa (48 proc.) respondentów uważa, że największą barierą jest implementacja przyjętych planów, a dla 32 proc. jest to brak zrozumienia strategii redukcji kosztów. W Polsce ten brak zrozumienia miał ponad dwa razy więcej wskazań (71 proc.)" - podał Deloitte.

Zdaniem autorów badania, najważniejszą przyczyną, dla której firmy decydują się na redukcję kosztów jest uzyskanie przewagi konkurencyjnej (46 proc.) oraz inwestowanie we wzrost przedsiębiorstwa (36 proc.). W Polsce, w której presja cenowa ma większe znaczenie niż na innych rynkach, uzyskanie przewagi konkurencyjnej jest ważne aż dla 71 proc. respondentów.

"W ciągu ostatnich 24 miesięcy badane firmy wdrożyły wiele narzędzi wspierania bardziej efektywnego zarządzania kosztami. Zarówno w Polsce, jak i reszcie badanych krajów są to przede wszystkim ulepszone procesy do prognozowania, budżetowania i raportowania (odpowiednio 86 i 47 proc.). Na drugim miejscu znalazła się konfiguracja systemów IT (odpowiednio 57 i 42 proc.). Wyższe odsetki odpowiedzi w Polsce niż w innych badanych krajach, mogą wskazywać na to, że polskie firmy miały w tym obszarze większe opóźnienia i zaniedbania" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

mbl/ jtt/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~plebs

Zatrudniaja Banderowcow i hindusow. O taka Polske walczylem

! Odpowiedz
0 1 ~nowy

zwolnia gore to zaoszczedza. Płace ludzi w gore . Roboty zastapia ludzi w pracy wiec kto bedzie kupował czy to nie błedne koło.

! Odpowiedz
0 6 ~Last_Cut

Pozostaje już tylko zwolnić Polaków i zatrudnić Ukraińców przez pośrednika.

! Odpowiedz
0 5 ~PrzedsiebiorcazWwy

A dlaczego tak jest? Bo Polskie firmy Państwowe wybierają w przetargach najtańsze oferty, a Polscy konsumenci zanim zdecydują się na zakup czegokolwiek towaru / usługi w większości kierują się najniższą ceną. Tego nie ma w Zachodniej Starej Unii, tam się kupuje w "sklepiku za rogiem" a nie jezdzi po 30 kilometrów żeby zaoszczędzić 20 zł. Dopóki konsumenci i Państwo będą robic jak robią to prywatne firmy beda konkurować redukcją kosztów a nie jakością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~domel

A dlaczego polscy konsumenci tak robia? Bo maja niskie pensje. Zobacz jak sie zachowuja ci sami ludzie 2-3 lata po wyjezdzie na zachod. Problem lezy w Polsce. Potzrebne sa elity takie jak w Irlandii, ktore zaczely od tego, ze daly ludziom najpierw porzadnie zarobic. W Polsce masz socjalistow z PO nazywajacych siebie liberalami (pewnie w amerykanskim znaczeniu tego slowa, hehe) i socjalistow z PIS nazywajacych siebie narodowa prawica. Jedni i drudzy ani mysla obnizyc podatki, uproscic prawo i usprawnic sady gospodarcze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~23l

Z wynagrodzeń już nie ma jak obniżać.

! Odpowiedz
3 18 ~Obserwator

Przeuroczym jest, że minęło kilkaset lat a w Polsce nic się nie zmienia.

Jak dziedzic nie zarabiał tyle ile chciał na zbożu - tu dodatkowo cisnął chłopów pańszczyźnianych, żeby pracowali jeszcze więcej i jeszcze więcej. Nie wpadł na pomysł, by zarobić pieniądze na wartości dodanej np. piekąc wyroby piekarnicze i je sprzedawać z większą 'marżą'. Jedyny pomysł na zwiększenie zysku - dokręcić śrubę chłopom pańszczyźnianym.
XXI wiek - identycznie. Główny pomysł polskich firm i przedsiębiorstw na zwiększenie dochodów? Dokręcić śrubę pracownikom ! Niech jeszcze więcej robią, jak XVII wieczni chłopi pańszczyźniani ! Zwolnić 1/5 a reszcie podnieść normy aż fikną! Złotówki i euro muszą się zgadzać w zarządach. Ale wpaść na pomysł, by produkować bardziej dochodowe i 'marżowe' produkty - to już nie ...
Lepiej dla Niemca drut stalowy za grosze sprzedawać z którego to drutu sprytny Helmut gwoździe zrobi i za 3 x większa kasę dalej sprzeda. Ale samemu robić gwoździe? Nie! Dokręćmy śrubę pracownikom !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Adamek630

Musiałbyś płacić ludziom zamyślenie, a na to nie ma czasu i szkoda pieniędzy, bo Helmutowi trzeba się pokazać z dobrej strony to może bonusa rzuci.

! Odpowiedz
2 1 ~tt

Fajnie jest opisywać ;) a może odkup sam ten drut i rób gwoździe ? kto ci broni ?
u nas typowe to dużo mówić narzekać a mało robić ...

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl