Deflacja nie opuszcza Węgier

Deflacja nie opuszcza Węgier - wynika z najnowszych danych tamtejszego urzędu statystycznego. Ceny nad Balatonem spadają jednak wolniej niż w Polsce.

W czerwcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmalały o 0,2% w ujęciu rocznym – tak wynika z raportu Węgierskiego Urzędu Statystycznego (KSH). Jest to już drugi miesiąc z rzędu, w którym utrzymuje się deflacja r/r. Spadek cen nie jest jednak tak stabilny jak w przypadku Polski. W ciągu ostatniego roku na Węgrzech ceny zmieniały swój kierunek kilkukrotnie, podczas gdy w naszym kraju od dwóch lat bezwzględnie utrzymuje się deflacja.

Inflacja CPI na Węgrzech i w Polsce (r/r)
Inflacja CPI na Węgrzech i w Polsce (r/r) (GUS/KSH)

Raport potwierdził przewidywania analityków co do kierunku cen. Spodziewali się oni spadku cen węgierskich towarów i usług, chociaż prognozowali wartość -0,1% r/r.

Z komunikatu KSH wynika, że w ujęciu rocznym ceny żywności na Węgrzech spadły o 0,4%. Największe spadki dotyczyły wieprzowiny (17,2%), na którą obniżono podatek VAT, sera (8,1%) oraz mleka (6,5%). Z drugiej strony aż o 24,1% zwiększyła się cena cukru, a o 7,1% cena sezonowej świeżej żywności (owoce, warzywa).

W przypadku napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych ich cena wzrosła o 1,9%, a usługi podrożały o 1,6%. Węgrzy zapłacą więcej także za odzież i obuwie (0,5%). Nieznaczny spadek dotyczył cen paliw i elektryczności (0,1%).

W poniedziałek NBP przedstawi prezentację na temat najnowszych prognoz dotyczących inflacji oraz PKB w Polsce do roku 2018. Później, o godzinie 14:00 tego samego dnia, poznamy dane na temat wskaźnika CPI, czyli stopy inflacji za miesiąc czerwiec. Przewidywana stopa wynosi -0,8% r/r. Inne ważne wydarzenia przyszłego tygodnia są zawarte w artykule "Tym będą żyły rynki: pobudka BoE, Chiny, rating".

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~Gospodarka_Głupcze

Chyba już czas zadać sobie pytanie: CO Z TEGO ?!?

Co z tego że od 2 lat mamy w Polsce "deflację" - czyli teoretyczny spadek cen towarów i usług.
Ktoś widział ten spadek? Jakieś przykłady?

! Odpowiedz
0 6 ~nieznamsie

Odpowiadam na pytanie. Nic z tego. Jakiś ekonomista wymyślił sobie kilka dekad temu, że inflacja jest super i musi być. Wszyscy w to uwierzyli i teraz panikują kiedy inflacji nie ma. Czy polska gospodarka się załamała przez deflację? Nie. Czy jest w świetnym stanie? Też nie, ale nigdy nie była i deflacja ma tu mały udział

! Odpowiedz
3 6 ~Bywalec

Mają mniejszą deflacje (większą inflację), ale stopy bliskie 0%. U nas stopa jest 1,75% i porównując z Węgrami jest za wysoka.

! Odpowiedz
1 10 ~Bywalec

Mimo że stopy mają niższe to ich waluta - forint - umacnia się, a nasza złotówka jest jedną z najsłabszych śmieciowych walut na świecie. Za dług (obligacje) płacą już tyle co my, a jeszcze rok temu kosztowało ich to 50% drożej.

Mam nadzieje że kiedyś PO i PiS staną przed Trybunałem za niszczenie polskiej gospodarki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~Roman

Ale giełda idzie im wyśmienicIe

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil