REKLAMA

"Deflacja może doprowadzić do spadku marż i zastoju inwestycyjnego"

2015-02-26 13:03
publikacja
2015-02-26 13:03
fot. iStock / Thinkstock / Thinkstock

Niepożądanym efektem przedłużającej się deflacji może być wyraźny spadek marż producentów, skutkujący zastojem inwestycyjnym - ocenił dla PAP główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk. Jego zdaniem, deflacja nie szkodzi jeszcze gospodarce, gdyż nie wpływa negatywnie na konsumpcję.

"Deflacja potrwa do końca lata" (fot. iStock / Thinkstock)

"Nie mamy jeszcze do czynienia z +książkową deflacją+. Nie notujemy spadku popytu, społeczeństwo nie odkłada pieniędzy. Nadal widać dobre nastroje konsumenckie. Spadki cen są wywołane czynnikami podażowymi. To jest importowana deflacja. Koszyk dóbr związany z usługami nadal w cenach rośnie" - powiedział w rozmowie z PAP Pytlarczyk.

Ocenił, że nie jest to "zła" deflacja. Jednak - zdaniem ekonomisty mBanku - jej negatywnym efektem może być wyraźny spadek marż producentów, prowadzący w dalszej kolejności do ograniczenia aktywności inwestycyjnej.

"Negatywną częścią deflacji jest presja na marże dla przedsiębiorców. To zaś może prowadzić do spadku, bądź znacznego ograniczenia aktywności inwestorów. To na razie scenariusz rozpatrywany w sferze ryzyk, ale trzeba to zjawisko obserwować. Jeśli gdzieś miałbym widzieć zagrożenie, to właśnie na tym polu. Sygnałem ostrzegawczym może być np. odczyt PMI poniżej 50 pkt." - powiedział.

"Wskaźniki PMI, czy koniunktury GUS nadal są jednak optymistyczne. Przyspieszenie wzrostu będzie kontynuowane, można oczekiwać wzrostu PKB w tym roku w okolicy 3,5 proc. Sama dynamika nie jest imponująca, ale pozytywna jest struktura tego wzrostu: duży udział popytu konsumpcyjnego oraz popytu inwestycyjnego, który będzie jeszcze wzmacniany inwestycjami infrastrukturalnymi oraz stymulacją fiskalną" - dodał główny ekonomista mBanku.

Z deflacją do końca lata

Pytlarczyk przewiduje, że polska gospodarka będzie funkcjonować w otoczeniu deflacyjnym do przełomu III i IV kwartału.

"W najbliższych miesiącach dynamika spadku cen jeszcze będzie rosła. W ciągu kilku miesięcy osiągniemy dołek na inflacji. Ropa jest prawdopodobnie blisko najniższych poziomów, przestrzeń na spadek cen nie jest już duża. Potem zaczniemy powoli wychodzić z dołka i w okolicach września powinniśmy zanotować odczyt CPI powyżej 0 proc. Całoroczna inflacja ukształtuje się na ujemnym poziomie" - powiedział.

W budżecie na 2015 r. rząd zapisał, że wskaźnik średniorocznej inflacji wyniesie w tym roku 1,2 proc.

"Wyraźnie niższa inflacja nie będzie zagrożeniem dla całorocznego wykonania budżetu. To co najważniejsze, czyli VAT, powinno spływać do budżetu zgodnie z planem, albo i lepiej. CIT ma dla budżetu niewielkie znaczenie" - dodał.

Stopy należy równać do poziomu EBC

Zdaniem Pytlarczyka, na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o obniżce głównej stopy procentowej o 25 lub 50 pb.

"W marcu będzie obniżka o co najmniej 25 pb" - powiedział.

"Część członków RPP może mieć rację, że to nie jest +zła+ deflacja, bo jest napędzana zewnętrznie. Niska inflacja, czy wręcz deflacja jest tematem globalnym, o charakterze strukturalnym. Nie tylko nasza gospodarka funkcjonuje przy niskiej, czy ujemnej dynamice cen. Oceniam, że mamy dużą przestrzeń na cięcia stóp - Polska cieszy się dużą wiarygodnością kredytową, nie ma też ryzyka ucieczki kapitału zagranicznego. Mamy podobny cykl gospodarczy co strefa euro, a także podobną trajektorię inflacji. To pozwala nam myśleć o zrównaniu poziomu stóp w okolice +europejskiego+ poziomu" - dodał.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi w EBC 0,05 proc.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~ADaMO
Może powiem tak. OD jakichś 15 lat minimalna krajowa oscyluje wokół 1000zł na rękę .
Czy to było 800 czy 1200 to praktycznie nic się nie zmienia. OD 15 lat zarabiamy 1000zł.
Teraz tak paczka LM light - pamiętam po 4,10 teraz nie wiem bo nie palę ale coś około 14 zł.
Chleb razy 2 .
Energia i inne opłaty
Może powiem tak. OD jakichś 15 lat minimalna krajowa oscyluje wokół 1000zł na rękę .
Czy to było 800 czy 1200 to praktycznie nic się nie zmienia. OD 15 lat zarabiamy 1000zł.
Teraz tak paczka LM light - pamiętam po 4,10 teraz nie wiem bo nie palę ale coś około 14 zł.
Chleb razy 2 .
Energia i inne opłaty to samo.
Deflacja to normalne zjawisko aby balon naszej "pseudo demokracji polskiej" nie pękł i nie zakończył się Polskim Majdanem.
~bankstery
a kredyt konsumpcyjny nadal na lichwiarskie 20-25% rocznie, banksterska mafijna banda złodziei!! w reklamach perfidnie kłamią że 5! i co na to KNF, MinFin? niiic bo to bractwo we wspólnym dojeniu Polaków.
~ps
Było do przewidzenia, że bankowcy obudzą się w końcu z ręką w nocniku i zaczną przemawiać za niskimi stopami procentowymi czyli odwrotnie niż dotychczas. Wcześniej zabrakło wyobraźni, ale to ich problem. Deflacja raczej się pogłębi bojej przyczyna z całą pewnością nie jest tylko zewnętrzna. Nie jest to zjawisko złe
~Mosze_Rosenkranz
Dawno takich bredni nie słyszałem, ale w ustach człowieka zatrudnionego przez mBank to mnie wcale nie dziwi. Zastanawiam się, jak taki Pytlarczyk robi zakupy - przejeżdża koło stacji benzynowej i myśli sobie "nie kupię benzyny po 4.60, bo za miesiąc pewnie będzie po 4,50" potem wchodzi do sklepu z elektroniką Dawno takich bredni nie słyszałem, ale w ustach człowieka zatrudnionego przez mBank to mnie wcale nie dziwi. Zastanawiam się, jak taki Pytlarczyk robi zakupy - przejeżdża koło stacji benzynowej i myśli sobie "nie kupię benzyny po 4.60, bo za miesiąc pewnie będzie po 4,50" potem wchodzi do sklepu z elektroniką i nie kupuje telewizora, który za rok będzie tańszy. Jak sądzę, centralny mózg mBanku szerokim łukiem omija też wszystkie wyprzedaże w sklepach, bo przecież kupować należy tylko wtedy, kiedy się robi coraz drożej :)) A poza tym mistrz z mBanku używa słowa "deflacja" w niewłaściwym znaczeniu - bo deflacja to NIE JEST spadek cen, tylko KURCZENIE SIĘ BAZY MONETARNEJ, którego to WYNIKIEM jest SPADEK CEN. Radzę wrócić do szkoły!
~antykomuch
no i jak piszesz miszcz ? a może i dobrze...
~TTS
A czemu deflacja jest zla? Bo co bangstrzy nie mogą zarabiać:)


Prosze popierać deklaracje w sprawie usunięcia BTE i innych reliktów niewolnictwa z kredytów hiporecznych!

!

http://www.petycjeonline.com/list_otwarty_osob_okradanych_przez_banki

!
~Term
Bo oprócz inflacji konsumenckiej CPI jest inflacja producentów PPI. Jeżeli producent zakupił półprodukt po cenie x a teraz jego półprodukt za sprawą deflacji kosztuje x-10% i wiedzą o tym konsumenci to w teorii powinni zaczekać aż obniży się cena oferowanego przez niego produktu. Zatem producent zarobi mniej (bo drugi Bo oprócz inflacji konsumenckiej CPI jest inflacja producentów PPI. Jeżeli producent zakupił półprodukt po cenie x a teraz jego półprodukt za sprawą deflacji kosztuje x-10% i wiedzą o tym konsumenci to w teorii powinni zaczekać aż obniży się cena oferowanego przez niego produktu. Zatem producent zarobi mniej (bo drugi producent, który kupił półprodukt taniej może produkt finalny sprzedać taniej). Konsumpcja też powinna spaść konsument czeka na dalsze spadki cen. Producent zarabia mniej = mniej płaci lub mniej inwestuje, konsumenci wydają mniej bo czekają na obniżki cen i to dla gospodarki nie jest dobre. Ale w Polsce problemu nie ma bo ludzie nie myślą i kupują i zadłużają się by kupować więc popyt jest. Nie oszczędzają bo nie potrafią albo nie widzą w tym celu. W Polsce deflacja jest pozytywna póki co ponieważ ludzie nie myślą ekonomicznie a emocjonalnie i to jest na rękę wszelkim producentom i sprzedawcom :)
~Autor odpowiada ~Term
Nie do końca tak jest. Przeciętny obywatel nie przjmuje się inflacją / deflacją dopóki nie odczuwa jej skutków w widoczny sposób np. hiperinflacja. Nikt nie będzie czekał z zakupem bliżej nieokreślony czas żeby zaoszczędzić być może 1% wartości produktu. No chyba, że będzie to coś drogiego czego zakup można Nie do końca tak jest. Przeciętny obywatel nie przjmuje się inflacją / deflacją dopóki nie odczuwa jej skutków w widoczny sposób np. hiperinflacja. Nikt nie będzie czekał z zakupem bliżej nieokreślony czas żeby zaoszczędzić być może 1% wartości produktu. No chyba, że będzie to coś drogiego czego zakup można przełożyć na później ale czy się to opłaca?. Produkty FMCG i tak będą kupować bo nawet krótkotrwały brak jest szkodliwy dla zdrowia / życia. Więc jeśli nie będzie 'spektakularnych' zmian to nikt nie będzie zwracał na to uwagi. Tak samo ludize nie kupują jak szaleni wszystkiego co się da bo inflacja wynosi 3% i za jakiś czas trzeba będzie zapłacić więcej. Poprostu liczą się z tym lub nie zwracają na to uwagi do momentu gdy nie wystąpi znacząca i zauważalna zmiana np. hiperinflacja. PS. Korzystniejsze dla obywateli i kraju będzie jeśli nastąpi podwyżka stóp procentowych.
~jasnowidz
Deflacja jest zła bo „click money” będą dłużej nas uciskać finansowo, aby wyjść na prostą. Obecnie jednak ten schemat też nie zadziała bo świat jest w za dużym długu!
~ef
ja odkładam i kupuje złoto...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki