Deficyt mieszkań w Polsce to około 2,1 mln lokali

W Polsce brakuje obecne około 2,1 mln mieszkań, a do roku 2030 deficyt ten powiększy się do 2,7 mln lokali ze względu na rosnącą liczbę gospodarstw domowych - wynika z raportu przygotowanego przez HRE Think Tank "Ile mieszkań brakuje w Polsce?".

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

"Uważamy, że deficyt mieszkań wynosi 2,1 mln lokali. Szacujemy, że do roku 2030 ze względu na rosnącą liczbę gospodarstw domowych do tej liczby należy jeszcze dodać około 600 tys. mieszkań ze względu na zmianę liczby gospodarstw domowych" - powiedział Maciej Grabowski z HRE Think Tank.

"Mimo, że wszystkie prognozy demograficzne pokazują, że liczba mieszkańców Polski będzie się zmniejszać, to trzeba pamiętać o tym, że liczba gospodarstw domowych będzie rosła" - dodał.

Według szacunków HRE Think Tank liczba gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 12 lat wzrośnie o 1,2 mln.

Prezes HRE Investments Michał Sapota dodał, ze liczba gospodarstw domowych będzie rosła także dlatego, że powoli w Polsce odchodzi się od modelu rodziny wielopokoleniowej.

"Jest coraz więcej singli, a jeżeli dwie osoby żyją w konkubinacie, to na wszelki wypadek każda z nich ma swoje mieszkanie" - stwierdził Sapota.

W raporcie napisano, że ciągle dużym problemem pozostaje zapewnienie mieszkań gospodarstwom domowym o średnich i niskich dochodach, których zarobki uniemożliwiają osiągnięcie zdolności kredytowej i zakup własnego lokum.

"Pomoc publiczna w tym zakresie jest niewystarczająca. Zbyt mało buduje się w systemie społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego przeznaczonego dla takich gospodarstw. Brakuje również mieszkań socjalnych. Deficyt mieszkań w tym segmencie wynosił na koniec ubiegłego roku, co najmniej 150-200 tys. mieszkań" - powiedział Michał Cebula z HRE Think Tank.

Według Sapoty jednym z możliwych rozwiązań problemu słabej dostępności do mieszkań mogłoby być obniżenie wartości wkładu własnego przy zawieraniu umowy kredytu hipotecznego, pod warunkiem, że rodzina kupowałaby mieszkanie, aby zaspokoić własne potrzeby, a nie kolejny lokal pod wynajem.

W raporcie wskazano, że rocznie w Polsce buduje się 120-180 tys. mieszkań. Są one jednak generalnie zlokalizowane w zaledwie czterech czy pięciu województwach, w których są największe polskie aglomeracje.

HRE Think Tank to instytucja non-profit, działająca w ramach fundacji powołanej przez trzech założycieli - Michała Cebulę, Michała Sapotę i Macieja Grabowskiego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 no_comment

Generalnie racja choć trochę śmieszą mnie precyzyjne prognozy co będzie za 12 lat jak ciężko przewidzieć po ile będzie funt za kwartał. Mieszkań w Polsce brakuje to fakt. Ile - nie wiadomo. Moim zdaniem trzeba też mieć na uwadze, a to zostało pominięte w analizie, ich położenie geograficzne. Na pewno będzie brakowało mieszkań w dużych aglomeracjach gdzie jest praca i infrastruktura. Do takich miast będą ściągać zarówno studenci, ludzie w wieku produkcyjnym a także emeryci bo raz do tych miastach wyjechały i mieszkają ich dzieci, dwa jest tu lepsza opieka medyczna itp. a trzy łatwiej i taniej utrzymać mieszkanie niż dom na wsi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 48 zenonka

Taa, brakuje. Zwłaszcza tych za 500-600k w miastach, c'nie deweloperzy?

! Odpowiedz
5 32 tatatam

A co to za eksperci z łapanki??
Kuczyński się rozmnożył?

! Odpowiedz
11 23 zenonn

Bzdurna propaganda. Prawie jak ta o biedzie w kraju. Patologie zawsze były. Biedę widać po braku miejsc do parkowania auta. Każdy szofer ma co najmniej jeden pojazd, zawadzający.
Każdemu komuniście należy się mieszkanie. Ksiądz dobrodziej każdemu w dniu komunii da, ojciec grzyb da.

! Odpowiedz
3 29 piotrde

Dokładnie 22660 ogłoszeń. Ile ich będzie za 5 lat ? 34tys? 50tys? A mieszkań wciąż będzie brakować...

! Odpowiedz
0 7 piotrde

W ciągu 5h przybyło 100 ogłoszeń w całej Polsce !!

! Odpowiedz
5 40 piotrde

Na Olx mamy 22tys ogłoszeń mieszkań na sprzedaż w całym kraju i ciągle ich przybywa. To albo są albo brakuje.... Czyżby deweloperzy dostawali zadyszki i sponsorowali takie bzdury?

! Odpowiedz
12 3 glos_rozsadku

a ile aktualnych dłużej niż miesiąc?

! Odpowiedz
0 8 iwonka50

Ogłoszenia powtarzają się, bo każda agencja daje swoje. Plus sam właściciel nieraz. To samo mieszkanie jest x 2-3. Plus nieaktualne.

! Odpowiedz
7 39 sonmi451

od 2007 gdy brakowało 1 mln mieszkań rocznie budowało się ze 120 000, wyjechało 2 mln Polaków, i po 11 latach deficyt WZRÓSŁ DWUKROTNIE....

GDZIE SĄ CI CO SIĘ WYPOWIADALI W 2007?
GDZIE BĘDĄ CI CO SIE WYPOWIADAJĄ DZIŚ ZA 5 LAT?

GDZIE JEST DR GRZĄBKA?
GDZIE JEST MAWI?

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT