Decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS po wyborach

Decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS zapadnie po wyborach, kwestię ujęliśmy w projekcie ustawy przyszłorocznego budżetu, Sejm zdecyduje o jej kształcie – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

O to, kiedy zapadnie decyzja ws. 30-krotności szef rządu został zapytany w wywiadzie dla Interii.

"Ta decyzja dokładnie zapadnie po wyborach. My ujęliśmy tę kwestię w ustawie budżetowej zaproponowanej Sejmowi, ale oczywiście Sejm ostatecznie zadecyduje, jaki będzie kształt tej ustawy" – powiedział Morawiecki.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany w poniedziałek przez PAP, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, powiedział, propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. „To nie jest takie proste, że rząd czy minister finansów może wycofać się z tej pozycji, z racji tego, że jest to pozycja budżetowa, która była przedstawiona Komisji Europejskiej. Ostateczne decyzje będzie podejmował parlament” – zaznaczył.

Kwieciński przyznał, że jako efekt zniesienia limitu do budżetu wpłynie dodatkowe 5,1 mld zł. Nie zgodził się z sugestiami niektórych ekonomistów, którzy twierdzą, że decyzja ta negatywnie odbije się na kasie państwa za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ponieważ będzie ono musiało wypłacać osobom najlepiej dziś zarabiającym bardzo wysokie emerytury. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 8 marxs

"Decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS zapadnie po wyborach, kwestię ujęliśmy w projekcie ustawy przyszłorocznego budżetu, Sejm zdecyduje o jej kształcie – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki"-ten twój nochal morawenbaum to juz chyba przebił granice wszechświata

! Odpowiedz
16 13 karbinadel

30-krotność to mały pikuś. Po wyborach zobaczymy takie cuda ekonomii (i nie tylko), jakie się filozofom nie śniły

! Odpowiedz
32 27 jes

Po wyborach wiadomo, że już nie będą się liczyć z gorszym sortem. Tylko samobójca, zarabiający na tyle że go to dotyczy, zagłosuje na PiS. Ma ludzi za idiotów, tak jak Kurski.

! Odpowiedz
24 5 marxs

"Ma ludzi za idiotów, tak jak Kurski" -a wiesz że najgorsze jest to że PISty mają rację

! Odpowiedz
1 2 jes odpowiada marxs

Tak, wiem. Niestety. Dlatego jesteśmy takim słabym narodem. I pokazuje to historia i teraźniejszość. Za pińcset sprzeda się honor i całą resztę.

! Odpowiedz
29 32 kzabor

Zapisali w budżecie i przegłosowali, a teraz ściemnia, że ustawy znoszącą limit nie przegłosują? Kłamie i dureń tego nie widzi.

! Odpowiedz
12 6 shadow_xx

Jest prawda, g**no prawda i prawda Morawieckiego.

! Odpowiedz
45 61 zenonn

Jak partia mówi, że bierze to bierze, jak mówi, że daje to mówi.
Partia zabierze więcej na ZUS i nie wypłaci wyższych emerytur.
Płaceniem będą martwić się inni w czasach emerytur minimalnych, socjalnych

! Odpowiedz
16 57 damamad

"Nie zgodził się z sugestiami niektórych ekonomistów, którzy twierdzą, że decyzja ta negatywnie odbije się na kasie państwa za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ponieważ będzie ono musiało wypłacać osobom najlepiej dziś zarabiającym bardzo wysokie emerytury."

To jest jasne. Za 5 lat wprowdzą emeryturę obywatelską w wysokości minimum krajowego albo i nie. Parafrazując klasyka - "Te pieniądze się nam należały".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil