REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Decyzją papieża Sekretariat Stanu pozbawiony prawa do zarządzania swoimi funduszami

2020-11-05 15:02
publikacja
2020-11-05 15:02
Decyzją papieża Sekretariat Stanu pozbawiony prawa do zarządzania swoimi funduszami
Decyzją papieża Sekretariat Stanu pozbawiony prawa do zarządzania swoimi funduszami
fot. GYG Studio / / Shutterstock

Papież Franciszek w bezprecedensowym kroku i w wyniku skandalu zdecydował, że watykański Sekretariat Stanu stracił prawo do zarządzania swoimi finansami i kontroli nad nimi. Odpowiedzialność za to powierzył dwóm kluczowym urzędom finansowym Stolicy Apostolskiej.

O decyzji papieża poinformowało w czwartek biuro prasowe Watykanu. Finansami i nieruchomościami Sekretariatu Stanu będzie zarządzać urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), a kontrolować je będzie Sekretariat ds. Ekonomii. Wcześniej Franciszek zawiadomił o swojej decyzji w liście sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.

To konsekwencja skandalu finansowego sprzed roku, gdy na jaw wyszły nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami w Sekretariacie Stanu, który w okolicznościach będących obecnie przedmiotem śledztwa za Spiżową Bramą kupił kilka lat temu kamienicę w Londynie za 200 milionów euro. Było to w czasach, gdy zastępcą sekretarza stanu był kardynał Angelo Becciu. Ten włoski dostojnik został niedawno zdymisjonowany przez papieża ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i pozbawiony praw wynikających z godności kardynalskiej, także z powodu innych nieprawidłowości, jakich Becciu miał dopuścić się w zarządzaniu pieniędzmi.

Włoskie media podały, że część środków na zakup londyńskiej nieruchomości pochodziła ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża.

Jednocześnie Watykan poinformował w czwartek, że działalność rozpoczyna tam natychmiast powołana przez Franciszka komisja, która czuwać będzie nad realizacją jego postanowień w sprawie finansów Sekretariatu Stanu.

W opublikowanym liście do kardynała Parolina Franciszek położył nacisk na konieczność zwrócenia "szczególnej uwagi" na kwestię inwestycji w Londynie, by - jak dodał - "wyeliminować wszystkie zagrożenia dla reputacji" Watykanu.

Papież dodał, że Sekretariat Stanu "w kwestiach gospodarczych i finansowych nie będzie miał żadnego obowiązku czuwania i kontroli nad żadnym urzędem Stolicy Apostolskiej".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
tindala
Hierarchowie muszą mieć zaciszne miejsca, by móc kontemplować urodę kleryków.
Upadły Teby, zapomniano Delfy, zmurszeje do reszty Watykan. Przyjdą Nowi Bogowie, a nam pozostanie czytanie mitów i smakowanie zabytków sztuki. Będziemy odwiedzać Watykan, tak jak dzisiaj Santorini czy Piramidy.
demeryt_69

Instytut Dzieł Religijnych (Istituto per le Opere di Religione) czyli Bank Watykański to jedna z największych pralni szmalu na świecie!
jes
Obiło mi się o uszy, że jest takie przykazanie - nie kradnij.
mikh
Ale nie ma przykazania: nie inwestuj. Gdyby nie obsuwa na rynku nieruchomości, nikt by nie dostał po uszach. Niech ten, kto miał same udane inwestycje, pierwszy rzuci kamieniem.
alberto2020
Jak księża potarmoszą chłopców to stolica apostolska pomoże to zamieść pod dywan ale jak chodzi o okradanie watykanu to nie ma zmiłuj:)
mkx
Przecież to na biednych poszło. Już teraz nie są biedni.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki