Decyzja o środowiskowych warunkach dla Kopalni nadal ważna

2009-03-27 08:24
publikacja
2009-03-27 08:24
27.3.Konin (PAP) - Decyzja środowiskowa wójta gminy Wierzbinek (Wielkopolska), zezwalająca Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" SA (KWB) w Kleczewie na budowę nowej odkrywki ze złoża Tomisławice, jest ważna.

Taką decyzję podjęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Koninie, które odmówiło stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji wójta. Wnosiła o to dziewięcioosobowa grupa mieszkańców, której pomagał Greenpeace. Wcześniej to samo Kolegium, ale w innym składzie, uznało racje wnioskodawców i wstrzymało wykonanie decyzji wójta. KWB złożyła wkrótce po tym wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Już po pierwszej, negatywnej decyzji SKO, Kopalnia zapewniała, że nie przerwie prac, które mogłyby opóźnić oddanie do użytku nowej odkrywki. W połowie marca ponad 1000 górników protestowało na ulicach Konina przeciwko działaniom ekologów i decyzji SKO.

Rzecznik prasowy KWB Andrzej Dusza poinformował PAP, że decyzja wójta była szeroko konsultowana z mieszkańcami, a proces koncesyjny był zgodny z Prawem geologicznym i górniczym oraz licznymi przepisami z zakresu ochrony środowiska. "Na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki Tomisławice jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku (...)" - powiedział.

W uzasadnieniu ponownego postanowienia SKO przypomniało, że w czasie wydawania decyzji wójta "żadna ze stron nie wniosła odwołania". Zdaniem SKO, wójt przeprowadził postępowanie administracyjne zgodnie z "obowiązującym prawem i dokonał oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym na obszar Natura 2000".

Kolegium uznało też, iż kopalnia postępowała zgodnie z prawem krajowym oraz dyrektywami unijnymi. Orzekło, że zarzut niedokonania przez wójta i kopalnię dostatecznej oceny wpływu nowej odkrywki na środowisko jest nieuprawniony. "Decyzja SKO oznacza, że KWB prowadzi prace w Tomisławicach zgodnie z prawem"- podkreślił Dusza.

Przeciwko budowie odkrywki protestują ekolodzy z Greenpeace. Jak mówią, bronią klimatu przed ociepleniem i Jeziora Gopło przed zgubnym wpływem przyszłej odkrywki. Według ekologów, przyszła odkrywka może doprowadzić do opadania wód i wyschnięcia tego jeziora. Ich zdaniem, po uruchomieniu "Tomisławic" ucierpi przyroda, woda z Gopła zniknie, zmniejszy się atrakcyjność tych terenów i tym samym dochody gmin z turystyki.

"Nie zaprzestaniemy walki o Jezioro Gopło (...). Lokalna społeczność może liczyć na nasze wsparcie podczas procedury odwoływania się" - twierdzi w piśmie przesłanym PAP Magdalena Zowsik, koordynatorka z Greenpeace Polska.

Na rozstrzygnięcie SKO przysługuje teraz ekologom prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. (PAP)

zak/ pad/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki