REKLAMA

Debiuty na GPW w 2021 r. Fotowoltaika, biotechnologia i inne

Adam Hajdamowicz2021-01-27 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-27 06:00
Debiuty na GPW w 2021 r. Fotowoltaika, biotechnologia i inne
Debiuty na GPW w 2021 r. Fotowoltaika, biotechnologia i inne
/ Stilo Energy

Rok 2021 może być najlepszy od lat pod względem liczby debiutów na polskiej giełdzie. Przedstawialiśmy już listę ponad 30 producentów gier, którzy planują debiut na GPW lub NewConnect. Teraz pora na 20 spółek z pozostałych branż.

„Pod względem liczby debiutów, w ostatnich latach na polskiej giełdzie panowała ogromna posucha i więcej spółek "uciekało" z GPW, niż na nią przychodziło. Ten rok może się okazać przełomowy i niewykluczone, że na giełdzie zadebiutuje najwięcej spółek od lat” – pisaliśmy już w tekście pt. „Debiuty na GPW w 2021 r. Ponad 30 producentów gier idzie na giełdę”.

Spółek zapowiadających debiut w tym roku są już dziesiątki. Na liście planujących debiut na GPW królują przede wszystkim producenci gier. Tym razem przyglądamy się pozostałym branżom, w tym bardzo modnej fotowoltaice i spółkom medycznym.

Captor Therapeutics

Na główny rynek GPW w 2021 roku planuje wejść m.in. Captor Therapeutics. Jest to spółka biofarmaceutyczna rozwijająca leki w terapii chorób onkologicznych i autoimmunologicznych opartych o technologię degradacji białek. Captor prowadzi obecnie 6 projektów badawczo-rozwojowych w zakresie odkrycia i opracowania leków na choroby autoimmunologiczne i onkologiczne oraz 3 projekty ukierunkowane na rozwój platformy technologicznej.

„Najbardziej zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe to CT1, ukierunkowany na raka wątrobowokomórkowego oraz CT2, celujący w nowotwory układu krwionośnego i choroby autoimmunologiczne. Rozpoczęcie badań klinicznych obu tych projektów spółka przewiduje na 2023 r.” – informuje spółka.

InventionBio

Ponadto notowana już Boruta-Zachem zakończyła negocjacje dotyczące przejęcia pakietu 60 proc. akcji InventionBio, spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii przemysłowej. Zgodnie z zapowiedziami, InventionBio ma zamiar zadebiutować na rynku głównym GPW równolegle z Borutą-Zachem (o której będzie nieco później).

InventionBio jest właścicielem innowacyjnej technologii opartej na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. W procesie biorafinacji pozyskuje się m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności jak i paszach dla zwierząt.

Spółka pracuje także nad ekologicznym herbicydem – substytutem syntetycznych środków chwastobójczych oraz nanoemulsją o szerokim zastosowaniu na rynku kosmetycznym jak i farmakologicznym.

Vercom

Coraz bliżej giełdy jest również należąca do notowanej na GPW grupy R22 spółka Vercom, która złożyła już prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Vercom jest dostawcą technologii umożliwiającej integrację i automatyzację różnych kanałów komunikacji elektronicznej na polskim rynku. Działa na rynku usług komunikacji oferowanych w modelu CPaaS (Communication Platform as a Service).

W 2020 r. spółka rozpoczęła międzynarodowy rozwój, który chce kontynuować w kolejnych latach w oparciu o działania organiczne oraz akwizycje. Vercom zrealizował już pierwszą zagraniczną akwizycję, przejmując grupę ProfiSMS, działającą na czeskim rynku komunikacji SMS.

Tatuum

O wejściu na GPW myśli także KAN, właściciel odzieżowej marki Tatuum. Spółka będzie w tym roku otwierać sklepy w Europie, tj. kontynuować otwarcia w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, ale chce też dołożyć rynek rumuński. Obecnie sieć Tatuum liczy ok. 100 sklepów o łącznej powierzchni ok. 15 tys. m kw., a sprzedaż marki w 2019 roku wyniosła ok. 200 mln zł.

Tatuum mocno stawia na rozwój online, a także chce wdrożyć nowy koncept sklepu stacjonarnego z większą powierzchnią sprzedaży i rozbudowaną ofertą. W 2015 roku większościowym udziałowcem KAN został fundusz private equity Paan Capital. Wcześniej przejęciem KAN zainteresowane było Monnari.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Przejścia z NewConnect na główny rynek GPW

Nie brakuje ponadto spółek, które są już notowane, ale myślą nad przenosinami z NewConnect na główny rynek GPW. Zdecydowanie najgłośniejszy byłby awans Columbus Energy, czyli największej polskiej spółki fotowoltaicznej (kapitalizacja 1 741 mln zł), która pod względem wyceny niemal dorównuje niektórym podmiotom z WIG20.

Także inne spółki powiązane z szeroko pojętą ekologią mówią o głównym rynku. Wymienić tu chociażby można Letus Capital (173 mln zł), DB Energy (110 mln zł), Geotrans (99 mln zł), czy też Grupę Recykl (67 mln zł).

Spośród również bardzo modnych spółek medycznych przenosiny z NewConnect rozważają z kolei Scope Fluidics (385 mln zł), Boruta-Zachem (384 mln zł), MedApp (264 mln zł), Inno-Gene (180 mln zł) oraz BioMaxima (133 mln zł).

Ponadto warto tu wspomnieć o takich podmiotach jak JR Holding (519 mln zł), Mennica Skarbowa (113 mln zł), Pointpack (79 mln zł) i Ekopol Górnośląski Holding (20 mln zł), dla których NewConnect także może się okazać zbyt mały.

Advanced Protection Systems

Na tak zwaną małą giełdę wybiera się Advanced Protection Systems, założona w 2015 roku firma technologiczna, której działalność koncentruje się na zapobieganiu zagrożeniom ze strony dronów. APS opracowała unikalne technologie sensorów radarowych dla rynku bezpieczeństwa.

Spółka stworzyła na tej bazie i skomercjalizowała system wykrywania i neutralizacji dronów SkyCtrl. System w całości oparty jest na autorskich rozwiązaniach. APS ma już osiągnięcia w sprzedaży do wielu klientów na całym świecie (zarówno komercyjnych, jak i rządowych).

Bioceltix

Także Bioceltix chce w najbliższym czasie zadebiutować na rynku NewConnect. Jest to biotechnologiczna spółka działająca w sektorze medycyny weterynaryjnej, która pracuje obecnie nad lekami biologicznymi stosowanymi w leczeniu powszechnie występujących schorzeń u zwierząt.

Spółka przeszła już audyt Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF), na podstawie którego, po zakończeniu procedur urzędowych, zostanie zarejestrowana jako wytwórca weterynaryjnych leków biologicznych. „Od powstania Bioceltix zebrał już kilka mln USD od inwestorów prywatnych oraz w ramach publicznych grantów" - mówił Paweł Wielgus, jeden z inwestorów i członek zarządu spółki.

fot. / / Bioceltix

Genomtec

Coraz bliżej giełdy jest także działający w obszarze mobilnej diagnostyki molekularnej Genomtec. Spółka zajmuje się opracowaniem i komercjalizacją platformy do diagnostyki genetycznej oraz testów mających zastosowanie między innymi w wykrywaniu chorób zakaźnych, w tym choroby COVID-19.

Wcześniej spółka pozyskała 8 mln zł z emisji akcji. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na przygotowanie do komercjalizacji i masowej produkcji platformy Genomtec ID, który działa w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT.

Healthnomic

W 2021 roku na rynku NewConnect zamierza zadebiutować również Healthnomic, firma z branży medtech specjalizująca się w zdalnej diagnostyce oraz rozwoju autorskiej platformy telemedycznej. Spółka chce przeprowadzać pacjenta przez pełen cykl diagnostyczno-terapeutyczny w zakresie chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), chorób układu krążenia oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

„Celem Healtnomic na 2021 rok jest m.in. wykonanie ponad 20 tysięcy badań diagnostycznych pod kątem OBS. Spółka zamierza pod koniec przyszłego roku współpracować z około 2 tys. lekarzy rodzinnych oraz oferować łącznie 2 tys. urządzeń diagnostycznych. (...) usługę spółki będzie oferowało 30 przedstawicieli medycznych" – czytamy w komunikacie.

Legimi

Być może 2021 roku na giełdzie znajdzie się w końcu Legimi. Spółka ta prowadzi jedną z największych w Polsce platform internetowych z e-bookami i audiobookami, gdzie w zamian za opłatę abonamentową uzyskuje się dostęp do cyfrowej biblioteki. Pandemia okazała się zatem dla spółki okazją do dynamicznego wzrostu biznesu.

Legimi chwali się również redukcją zadłużenia Legimi w stosunku do generowanych zysków i sumy aktywów, które są efektem podejmowanych działań m.in. zamiana części zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. Sposób finansowania działalności wprowadzał w ostatnich latach dużą niepewność, o czym pisaliśmy w poprzednich tekstach.

fot. / / Legimi

Mazurska Manufaktura Alkoholi

Jeszcze w tym roku złożyć niezbędne dokumenty na GPW w celu dopuszczenia akcji do obrotu zorganizowanego planuje złożyć Mazurska Manufaktura. Producent mocnych alkoholi kraftowych oraz środków dezynfekujących 13 listopada (po kilku godzinach od startu) zakończył II etap emisji akcji realizowanej poprzez crowdfunding. W dwóch etapach emisji w spółkę zainwestowało łącznie 326 akcjonariuszy, którzy nabyli akcje o wartości 4 375 000 zł.

Środki pozyskane z emisji zostaną zainwestowane w rewitalizację browaru w Szczytnie, którego spółka jest właścicielem, oraz w uruchomienie produkcji legendarnego na Warmii i Mazurach piwa Jurand – ma to nastąpić na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Minutor Energia

Zadebiutować na rynku NewConnect planuje też Minutor Energia. Spółka rozważa jednak dwie możliwości: klasyczny debiut lub odwrotne połączenie z podmiotem już notowanym na rynku NewConnect.

Minutor Energia realizuje montaże instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Spółka została powołana w 2019 roku przez Minutor Sp. z o.o. - podmiot świadczący usługi techniczne dla przemysłu, głównie wydobywczego.

Stilo Energy

Dwustopniowy proces upubliczniania spółki planuje Stilo Energy. Najpierw chce zadebiutować na NewConnect, co może nastąpić nawet w pierwszym kwartale 2021 roku, a docelowo spółka zamierza przenieść notowania na rynek główny GPW.

Stilo Energy rozpoczęło działalność operacyjną w 2018 roku i funkcjonuje na rynku komercyjnych instalacji fotowoltaicznych realizując w 2020 roku blisko 500 instalacji miesięcznie na obszarze całej Polski. W grudniu spółka zakończyła z sukcesem ofertę publiczną akcji, z której pozyskała 9,2 mln zł.

fot. / / Stilo Energy

Sunday Energy

Kolejną bliską giełdy spółką z rynku fotowoltaiki jest Sunday Energy. Spółka zapowiada pierwsze kontrakty z odbiorcami B2B na Węgrzech i planuje już wejście na kolejne rynki w regionie. W 2020 roku zakończyła się emisja akcji spółki o wartości 4 mln zł. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na wzrost skali sprzedaży paneli i inwerterów oraz rozwój nowych usług dla branży, takich jak zarządzanie komponentami PV na rynku wtórnym i budowa narzędzi poprawiających współpracę między instalatorami i klientami detalicznymi.

Działalność Sunday Energy opiera się na podstawowym filarze fotowoltaicznym i filarze uzupełniającym, związanym z dodatkowymi usługami i produktami dot. OZE, tj. pompy ciepła, magazyny energii itd. Spółka zajmuje się także developmentem farm (aktualnie trwają prace nad projektami o mocy 10 MW, w przygotowaniu inwestycje rzędu 100 MW) oraz rozwija nowe kierunki biznesowe.

TenderHut

Debiut na rynku NewConnect, a następnie przeniesienie na rynek główny GPW planuje także grupa informatyczna TenderHut. W skład grupy wchodzi 10 krajowych spółek zależnych oraz 5 podmiotów zagranicznych, spośród których największą jest SoftwareHut, specjalizujące się w projektowaniu i rozwijaniu systemów informatycznych oraz oferowaniu usług outsourcingu IT. TenderHut ma osiem centrów programistycznych w Polsce oraz dziewięć oddziałów zagranicznych, planuje uruchomienie filii w USA.

Grupa zamknęła 2020 rok przychodami na poziomie 45,9 mln zł, co oznacza wzrost o 21,5 proc. wobec 2019. Spółka tworzy start-upy, które mają funkcjonować w ramach własnego funduszu kapitałowego, tzw. VenturesHut. W 2020 roku dwie spółki zależne - Grow Uperion i Holo4Labs - zamknęły kampanie crowdfundingowe, pozyskując odpowiednio 1 mln zł oraz 1,2 mln zł.

Debiutów może być więcej

Planujących wejście na giełdę spółek jest jednak jeszcze więcej. W najbliższym czasie na rynku pojawić się również mogą m.in. takie podmioty jak: Advanced Graphene Products (produkcja grafenu i rozwój jego zastosowań), Notiluca (emitery OLED nowej generacji),  Polkon (modułowe kontenery specjalnego przeznaczenia), Prometheus (drony) czy też Wealthon (fintech).

Pod względem liczby debiutów, rok 2021 na GPW może być przełomowy. Podsumowując zatem, podobnie jak tekst o producentach gier, miejmy nadzieję, że za ilością pójdzie także jakość.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki