Debata w europarlamencie na temat praworządności w Polsce

We wtorek przed godz. 17 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpoczęła się debata na temat sytuacji w Polsce w kontekście funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego oraz zmian w mediach publicznych.

"To bezprecedensowa, po raz pierwszy odbywająca się debata w PE. Tego typu debaty jak dotąd nie odnotowano" - mówił szef PE Martin Schulz. Przypominał w tym kontekście, że po raz pierwszy wobec kraju członkowskiego wykorzystano też procedurę KE na rzecz ochrony państwa prawa.

W imieniu Komisji w debacie bierze udział trójka komisarzy. Wiceprzewodniczący Frans Timmermans, komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova, a także odpowiedzialny za kwestie medialne Guenther Oettinger. Polski rząd reprezentuje premier Beata Szydło. Dyskusji, jednak nie w sali plenarnej, przysłuchuje się szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który miał wystąpienie na forum PE w poprzednim punkcie.

Przed budynkiem Parlamentu Europejskiego demonstrowali wcześniej członkowie klubów Gazety Polskiej, którzy zapewniali na swoich transparentach, że demokracja w naszym kraju jest w doskonałym stanie.

Do Strasburga przyjechali też przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Jego lider Mateusz Kijowski spotykał się z przedstawicielami frakcji politycznych, by przekazać im, że "antydemokratyczne decyzje podejmowane przez większość parlamentarną oraz stworzony przez nią rząd nie są wyrazem woli Polaków".

Premier Beata Szydło mówiła na wcześniejszym spotkaniu z polskimi europosłami, że ma nadzieję na rzeczową, merytoryczną dyskusję w trakcie debaty w PE.

W ubiegłym tygodniu KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jak uzasadniała, powodem jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów, a także wątpliwości co do reformy TK uchwalonej 23 grudnia ub. roku. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Procedura ta została zastosowana po raz pierwszy.

Koenders: Niezawisłość sądów i wolność mediów są kluczowe

Niezawisłość sądów i wolność mediów stanowią kluczowe zasady zapewnienia praworządności - powiedział we wtorek w PE szef MSZ Holandii Bert Koenders występujący w imieniu prezydencji podczas debaty nt. sytuacji w Polsce.

Podczas wystąpienia otwierającego debatę podkreślił, że UE to także wspólne wartości, nie tylko wspólny rynek. Mówił o odpowiedzialności w poszanowaniu demokracji, praworządności i praw podstawowych. Ani praworządność, ani inne wartości nie mogą być zagwarantowane raz na zawsze" powiedział.

Zarówno niezawisłość sądów, jak i wolność i pluralistyczny charakter mediów stanowią kluczowe zasady zapewnienia praworządności w społeczeństwach. Wolność mediów i pluralizm stanowią podstawę demokracji" - ocenił.

"To nie prezydencja powinna w tej chwili dokonywać osądu. Na pewno nie na tym etapie. Rada UE nie debatowała na ten temat - zaznaczył szef MSZ, mówiąc o sytuacji w Polsce.

Mówił też o historii Polski, m.in. o walce polskich żołnierzy w Holandii. Zaznaczył, że w 2016 Polska "jest siłą gospodarczą, która pokazała swój sukces, ma silne instytucje, jest krajem demokratycznym.

Timmermans: Widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia praworządności

Biorąc pod uwagę kluczową pozycję Trybunału Konstytucyjnego w polskim systemie prawnym, widzimy ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności - mówił w czasie debaty w PE na temat sytuacji w Polsce wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans zapewniał, że KE chce prowadzić z Polską konstruktywny i oparty na faktach dialog, by zapobiec niebezpieczeństwu systemowego łamania praworządności. Jak tłumaczył, główny powód rozpoczęcia tej oceny przez KE w ramach procedury ochrony państwa prawa to wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego i mianowania niektórych jego sędziów.

"W zasadzie powinna to być sprawa, której decyzje podlegają (ocenie) samego Trybunału Konstytucyjnego, ale sytuacja w tej chwili jest taka, że inne instytucje państwa polskiego nie przełożyły na praktykę wyroków TK w tej sprawie" - tłumaczył wiceszef KE.

Jak podkreślił, było to powodem braku pewności Komisji co do funkcjonowania TK w Polsce. Dodał, że Sejm dokonał zmian w ustawie o TK, które czynią jego orzecznictwo znacznie bardziej skomplikowanym.

"Biorąc pod uwagę kluczową pozycję Trybunału w polskim systemie prawnym, widzimy tutaj ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności" - skonkludował.

- Komisja Europejska będzie w sposób bezstronny, oparty na dowodach i w duchu współpracy prowadzić dialog z rządem Polski na temat rządów prawa - zapewnił w wtorek podczas debaty w PE wiceszef KE Frans Timmermans.

Jak zaznaczył, procedura ochrony praworządności, którą KE uruchomiła wobec Polski kilka dni temu, pozwala Komisji na wszczęcie usystematyzowanego dialogu z władzami Polski. "Skorzystamy z tego w sposób konstruktywny, w duchu współpracy nie w duchu konfrontacji" - podkreślił Timmermans.

Jak zaznaczył, obecnie mamy do czynienia z pierwszą fazą procesu przewidzianego w tej procedurze. Podkreślił, że ma ona charakter prewencyjny. "Ocena prawna w żaden sposób nie przewiduje automatyzmu kroków czy decyzji w kolejnych fazach; to wszystko będzie zależało wyłącznie od stanu faktycznego" - powiedział wiceszef KE.

"Będziemy w sposób bezstronny, oparty na dowodach, w duchu współpracy angażowali się w ten dialog" - zapewnił Timmermans.

Premier Szydło na debacie w europarlamencie - czytaj dalej

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~sedziwy

Szydlo tak ale i prof. R.Legutko tez im dosypal a raczej osmieszyl. Te jego 6.5 minuty byly bezbledne. Ale nie dlatego , ze go popieram.

! Odpowiedz
0 1 ~żart

2016-01-19 17:53
Nie przyszedł Mahomet (Niemiec) do góry, to przyszła góra (Polska) do Mahometa.

! Odpowiedz
1 9 ~gazda1

"bezideowa masa kałowa" - genialne określenie PO, nowoczesnej, !!!Po debacie w PE... Dr Kuź bezlitosny dla PO: Byliśmy prawdopodobnie świadkami partii kładącej się do grobu.

-A swetru , który chciał nowych wyborów na aut.

! Odpowiedz
2 10 ~miro

żaden kabaret nie przebije aarona langmana vel lewandowskiego który " narzekał na praworządność w Polsce

! Odpowiedz
2 5 ~kat

Jego lider Mateusz Kijowski spotykał się z przedstawicielami frakcji politycznych, by przekazać im, że "antydemokratyczne decyzje podejmowane przez większość parlamentarną oraz stworzony przez nią rząd nie są wyrazem woli Polaków".
Proponuję przeprowadzić referendum narodowe o wotum zaufania dla rządu. To powinno rozwiązać wiele problemów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~Nr

Ciekawe jak czuja sie takie postacie PiS-u jak Macierewicz, Klempa, czy Ziobro lub nawet Czarnecki zarzucając komuś donosicielstwo i pamiętając, ze samemu jeszcze kilka miesięcy temu latali za skargami na Polskę i USA . Mozna sprawdzić w necie. Jeszcze PiS go nie zablokował :)

! Odpowiedz
2 7 ~miro

to sobie przypomnij jak ryży "krul" z gajową przybłędą biegały skarżyc do OBWE

! Odpowiedz
0 0 ~myśląca

Głupiś, człeku niedoinformowany, bo chyba nie ten, co razem z pełno Polskę okradał.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~Nr

Ciekawe czy PiS obniży VAT z 23 na 22. Tak jechał po platformie po podwyżce to chyba obniży .... Hahahshshahahahaha..,,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil