Debata na temat reformy emerytalnej w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbywa się właśnie debata na temat reformy emerytalnej. Prezydent Bronisław Komorowski chce wysłuchać opinii ekspertów o podniesieniu wieku emerytalnego i o innych działaniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa.Minister Irena Wójcicka z Kancelarii Prezydenta powiedziała w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że trzeba rozmawiać o reformie emerytalnej. Dodała, że trzeba też ją widzieć jako element całej polityki społecznej, która powinna zostać wzmocniona. Zdaniem Wójcickiej, elementem kompromisu politycznego w sprawie reformy mogłyby być lepsze zabezpieczenia kobiet wychowujących dzieci. Prezydent widzi też potrzebę uelastycznienia zatrudnienia przed przejściem na emeryturę. Osoby, którym pozostaje kilka lat do emerytury, mogłyby na przykład przejść na pół etatu i pobierać część świadczenia.

Grzegorz Marynowicz: O czym się nie mówi przed reformą emerytalną

W czasie dzisiejszej debaty będzie też mowa o miejscach pracy dla starszych ludzi. Zdaniem minister Wójcickiej to, czy znajdą oni pracę, w dużym stopniu zależy od tego, czy będą sami dbali o podnoszenie kwalifikacji. Wpływ na to będzie miała też postawa pracodawców. Wójcicka dodała, że potrzebny jest program poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, aby ludzie nie tylko dłużej żyli, ale byli też w lepszej formie fizycznej.

Minister powiedziała, że Polacy mają bardzo słabą "świadomość demograficzną". Około połowy z nich nie zdaje sobie sprawy, że liczba osób starszych będzie wzrastać. Jej zdaniem potrzebna jest kampania informacyjna na ten temat. Według Wójcickiej sytuacja demograficzna sprawi, iż ludzi do pracy zacznie brakować. Pani minister powiedziała tez, że skutki starzenia się społeczeństwa pogorszy fakt, że około miliona Polaków mieszka za granicą.

IAR

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wafelek

Debata debatą a emerytury jak były niskie tak będą.

! Odpowiedz
0 0 ~leon

nigdy w tym kraju nie braknie ludzi do pracy to mit bezrobocie ma rosnąć

! Odpowiedz
0 0 ~er

niech wyjdzie do tlumu i go wyslucha dzisiaj o 18 sie zacznie...

! Odpowiedz
0 0 ~qwerty

A ja pytam, DLA KOGO MŁODZI MAJĄ PRACOWAĆ ? DLA STETRYCZAŁYCH EMERYTÓW ?? Co będą dla nich produkowac ? Samochody, lodówki - po co ? Dla hospicjów, w których będą kończyć żywot 70-latkowie na raka i Alzheimera ? Ile tego będzie trzeba ? Parę sztuk ?

! Odpowiedz
0 0 ~Janusz

dlatego moja propozycja jest taka podnieść wiek emerytalny do 100lat.
a szczególnie zagwarantować tym po 60-ce okres chroniony, i nasza gospodarka będzie konkurencyjna zostana sami z doswiadzczeniem a młodzi z brakiem doswidczenia poszukaja sobie pracy np. w Niemczech

! Odpowiedz
0 0 ~wiki

Wstyd Polacy!- daliście sobie wmówić, ze trzeba pracować do śmierci,aby cwaniakom żyło sie lepiej. Polska jest rozkradana na wszystkie możliwe sposoby, przez swoja legalną mafie i różne zagraniczne. Najświeższy przykład przydzielenie remi 570tys. zwykły robol musi pracować na to całe życie, żeby później dostać 1000zł emerytury Ja się na to nie godzę!!! Jakim prawem ktoś ma decydować, ze moja praca w fabryce czy w sklepie jest mniej ważna, a jak się kończy to mówią zmień zawód. A 40-letni prokurator nie może zmienić profesi ?tylko dostaie14-17tys.emerytury .To się musi skończyć .STOP Niesprawiedliwości i wyzysku!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~a5

RÓWNE PRAWA- DLA WSZYSTKICH-ZNIEŚĆ PRZYWILEJE EMERYTALNE.

!