REKLAMA

Dawniej i teraz

2005-06-21 11:27
publikacja
2005-06-21 11:27
Dawni poszukiwacze wydobywali złoto jedynie ze skał, które wychodziły na powierzchnię. Prawie wszystkie skały mogące zawierać złoto, są przykryte sięgającą niekiedy ponad 100 m grubości warstwą piasku, gliny i innych produktów wietrzenia. Poszukiwacze z początku wieku nie mieli więc żadnych szans na znalezienie głęboko ukrytych złóż.
Współczesne spółki poszukujące złóż metali przeznaczają na prace eksploracyjne wiele milionów dolarów. Poszukiwania są prowadzone przy pomocy nowoczesnych technik, opierających się na prowadzonych za pomocą samolotu metodach geofizycznych, a także opierających się na metodach geochemicznych polegających na pobraniu próbek gleby albo innego materiału przykrywającego złoże złota. Dzięki naturalnym procesom zachodzącym w skorupie ziemskiej, znajdujące się nawet na paruset metrowej głębokości złoże złota prawie zawsze zostawia na powierzchni ziemi jakiś minimalny ślad swej obecności. Wychwycony i zlokalizowany wspomnianymi wyżej metodami jest wskazówką, gdzie należy szukać złota. Jeśli okaże się, że w danym miejscu złota jest wystarczająco dużo, to powstaje odkrywkowa kopalnia.
Metody poszukiwania i wydobycia złota zmieniły się całkowicie. Zmienił się też sposób w jaki żyją sami poszukiwacze, czyli dzisiejsi geolodzy. Pionierzy wszystko co do życia i poszukiwania złota na pustyni było potrzebne zmieścili na koniu, ośle lub na pchanej przed sobą taczce. Dzisiejsi poszukiwacze mają do dyspozycji komfortowo urządzone obozy, w których śpi się w klimatyzowanych pomieszczeniach, można obejrzeć satelitarną telewizję, przeczytać dowożoną samolotem świeżą prasę, a w czasie weekendu zagrać w tenisa, zatelefonować, wykąpać się w basenie, czy też napić się chłodnego piwa w barze. Nie zmienił się klimat i dzień pracy geologa na pustyni. Jest tak samo mozolny, jak na początku wieku.
Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki