Davos: szefowa CDU krytykuje administrację USA za utrudnianie współpracy na świecie

Przywódczyni współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer skrytykowała w czwartek w Davos styl rządzenia administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, zarzucając jej, że utrudnia międzynarodową współpracę.

W rozmowie z Bloomberg TV szefowa chadeków została zapytana o wysuwane przez władze USA groźby nałożenia sankcji na niemieckie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2.

"Myślę, że sposób uprawiania polityki przez amerykańską administrację - za pomocą licznych sankcji, z wychodzeniem z międzynarodowych porozumień - nie jest dobrym sposobem na współpracę z innymi" - powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Polityk, która w grudniu zastąpiła Angelę Merkel na czele CDU, pochwaliła też niemiecką kanclerz za jej środowe wystąpienie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w którym zdecydowanie broniła multilateralizmu i zawierania kompromisów w międzynarodowych relacjach.

Na czwartkowym spotkaniu z udziałem Merkel oraz przywódczyń świata polityki i biznesu Kramp-Karrenbauer podkreśliła, że negocjacje, kompromisy i przestrzeganie międzynarodowych zasad w przeszłości pozwoliły wiele osiągnąć światowym mocarstwom.

"To bardzo trudne, gdy jeden z partnerów nagle mówi, że te zasady przestały obowiązywać, a on sam wycofuje się z tych porozumień" - powiedziała niemiecka polityk według tłumaczenia jej wypowiedzi na angielski. "To sprawia, że współpracowanie na świecie staje się trudne" - dodała.

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos potrwa do piątku. Jego hasło przewodnie w tym roku brzmi: "Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w epoce czwartej rewolucji przemysłowej". (PAP)

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil