REKLAMA

Darmowe „unijne” konta okazały się klapą

Wojciech Boczoń2020-09-03 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-03 06:00
fot. fizkes / Shutterstock

Minęły dwa lata od wprowadzenia do oferty banków bezpłatnych podstawowych rachunków płatniczych (PRP). Jak ustalił Bankier.pl, produkty te nie cieszą się popularnością wśród klientów. W niektórych bankach otworzono zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset takich kont.

Dwa lata temu weszły w życie unijne przepisy, które zobligowały banki i SKOK-i do wprowadzenia podstawowych rachunków płatniczych. Rozszerzenie oferty o ten produkt miało na celu przede wszystkim walkę z wykluczeniem finansowym. Konta te są bezpłatne, ale mają ograniczoną funkcjonalność. Mogą z nich skorzystać osoby, które nie posiadają rachunku bankowego. W darmowym pakiecie udostępniono:

  • 5 pierwszych transakcji płatniczych w miesiącu (zlecenie przelewu, polecenie zapłaty, zlecenie stałe),
  • wypłaty z bankomatów własnych banku,
  • 5 wypłat z bankomatów obcych w miesiącu.

Jak się jednak okazuje, rachunki te nie cieszą się popularnością wśród klientów banków. - Sprzedaż rachunków podstawowych dla osób dorosłych nie stanowi nawet promila bieżącej sprzedaży naszych kont dla klientów indywidualnych – tylko kilkadziesiąt osób faktycznie korzysta z tych kont. W ostatnich miesiącach żaden klient nie otworzył u nas tego rachunku – mówi Agnieszka Gorzkowicz z biura prasowego Credit Agricole.

Mała popularność podstawowych rachunków płatniczych

Bank ten nie jest wyjątkiem. - ING Banku Śląskim podstawowe rachunki płatnicze nie cieszą się dużą popularnością, obserwujemy niewielkie zainteresowanie klientów tym produktem – mówi Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego. W PKO BP, największym banku na rynku, na koniec II kwartału 2020 r. było nieco ponad 2,2 tys. podstawowych rachunków płatniczych. W Banku Pekao takich kont było 601, a w Santanderze ponad 3 tys. Bank Pocztowy otworzył klientom zaledwie 244 takie konta, Alior Bank – 997, a Bank Millennium – 46, Citi Handlowy – 15, a spółdzielczy SGB – 16.

Z czego wynika taki stan rzeczy? - W przypadku polskich banków oferta konta darmowego - zazwyczaj po spełnieniu przez klienta wskazanych przez bank warunków, ale najczęściej bardzo prostych do osiągnięcia dla osób aktywnie korzystających z konta - nie jest taką nowością. Ubankowienie Polaków szacuje się na ponad 80 proc. i od lat ten poziom nie zmienia się. Pozwala to sądzić, że są inne powody, dla których Polacy nie decydują się mieć konta w banku, nawet wprowadzonego rachunku podstawowego – mówi przedstawicielka Credit Agricole.

Polacy wolą standardowe konta bankowe

I rzeczywiście – niemal w każdym banku znajdziemy dziś zwykłe konto, które po spełnieniu prostych warunków może być bezpłatne. Zazwyczaj wystarczy wydać za pomocą karty kilkaset złotych lub zapewnić stałe wpływy na rachunek. W zamian dostajemy produkt z pełną funkcjonalnością, który pozwala obsługiwać finanse za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej.

Warto też przypomnieć, że same banki nie robią podstawowym rachunkom płatniczym dobrego PR-u. Bankowcy zachęcają klientów do zakładania standardowych kont osobistych, a w ramach PRP wprowadzają ograniczenia – na przykład odcinają takie rachunki od bankowości internetowej, lub wyłączają możliwość korzystania z przelewów natychmiastowych.

Czy sytuacja może ulec zmianie i unijne konta znajdą rzesze zwolenników? Raczej trudno zakładać taki scenariusz. Nawet w obliczu zapowiadanych przez banki podwyżek opłat i prowizji w standardowych pakietach. Osoby, które nie zakładają kont w banku mają inne powody, niż wysokość opłat. Można podejrzewać, że chodzi ogólnie o niechęć do instytucji finansowych lub brak zaufania do sektora bankowego.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
"Polacy wolą standardowe konta bankowe"
Podejrzewam że Polacy po prostu nie wiedzą o tych kontach
Już widzę jak sprzedawca w banku wciska na siłę takie konto, jak Open Finance inwestycje w fundusze
wroniec
Cały ten Związek Socjalistycznych Republik Europejskich jest jedną wielką klapą...
marianpazdzioch
To trochę jakby przyjść do warsztatu samochodowego i kazać naprawiać mechanikom tylko mazdy. Absurd, ale perdzistołek bruskselski czy pisowski w ten sposób wykazuje się.
meryt
marianpazdzioch "To trochę jakby przyjść do warsztatu samochodowego i kazać naprawiać mechanikom tylko mazdy"

Za naprawę mazdy 500 zł się należy.
Za rachunek 0 zł
andregru
I za takie światłe pomysły też należy się kasa pomysłodawcy ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki