Darczyńcy zaoferowali 1,15 mld euro na odbudowę Albanii

Darczyńcy unijni i międzynarodowi zobowiązali się w poniedziałek w Brukseli na przekazanie na odbudowę po trzęsieniu ziemi w Albanii 1,15 mld euro - poinformowała Komisja Europejska.

(fot. FLORION GOGA / Reuters)

"Dziś społeczność międzynarodowa okazała solidarność z Albanią. Jedna trzecia ze środków, do przekazania których zobowiązali się darczyńcy, pochodzi z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, w tym Europejskiego Banku Inwestycyjnego" - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Cała UE zmobilizowała się na rzecz kraju, który jest w sercu naszego kontynentu - i mam nadzieję, jestem o tym przekonana, pewnego dnia również będzie częścią naszej Unii" - dodała.

Spośród zadeklarowanej w poniedziałek kwoty 1,15 miliarda euro z UE i jej państw członkowskich ma pochodzić 400 mln euro. Komisja Europejska na odbudowę Albanii obiecała 115 mln euro. Umowę na pierwsze 15 mln euro na odbudowę kluczowych budynków użyteczności publicznej, takich jak np. szkoły, podpisano w poniedziałek.

PE zapowiedziała też przekazanie do akceptacji Radzie UE i Parlamentowi Europejskiemu wniosku o dodatkowe 100 mln euro w budżetu UE na wsparcie odbudowy budynków publicznych i prywatnych, a także odbudowy dotkniętych kataklizmem przedsiębiorstw.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło 2,8-milionową Albanię 26 listopada 2019 roku, powodując znaczne szkody w publicznej i prywatnej infrastrukturze. W jego efekcie ucierpiały tysiące rodzin, 51 osób zginęło, około 1000 zostało rannych, a około 14 tys. musiało opuścić swoje domy.

Kataklizm zniszczył lub poważnie uszkodził tysiące budynków, w tym szkoły, przychodnie i szpitale. Mocno ucierpiały m.in. 400-tysięczne turystyczne miasto Durres nad Adriatykiem oraz Thumane na północ od stolicy kraju, Tirany. Władze Albanii oceniają, że wskutek tej klęski żywiołowej szkody materialne poniosło ok. 222 tys. osób.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 antek10

Wam mozna cały kraj odbudowac za 1 mld euro a w Polsce 2 mld zł pojda w błoto bo pis ma kaprys i da kasiorę na TVPis.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil