REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Darczyńcy przeznaczą 5,3 mld euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków

2021-03-30 21:28
publikacja
2021-03-30 21:28
Darczyńcy przeznaczą 5,3 mld euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków
Darczyńcy przeznaczą 5,3 mld euro na pomoc humanitarną dla Syryjczyków
/ Reuters

Na piątej brukselskiej konferencji "Wspieranie przyszłości Syrii i regionu", której współprzewodniczą UE i ONZ, społeczność międzynarodowa zobowiązała się przeznaczyć 5,3 mld euro na 2021 rok i kolejne lata dla Syrii i krajów sąsiednich, gdzie przebywa najwięcej syryjskich uchodźców.

Z tej kwoty około 3,7 mld euro zostało zadeklarowane przez UE, z czego 1,12 mld przez Komisję Europejską z unijnych środków, a 2,6 mld od państw członkowskich UE.

UE pozostaje największym darczyńcą, który jak dotąd przeznaczył 24,9 mld euro pomocy humanitarnej i pomocy stabilizacyjnej dla Syrii od początku kryzysu w tym kraju w 2011 roku.

„Dziesięć lat po tym, jak Syryjczycy pokojowo wyszli na ulice, prosząc o wolność, sprawiedliwość i perspektywy gospodarcze, żądania te są nadal niezaspokojone, a kraj pogrąża się w chaosie. (...) Podczas konferencji w Brukseli UE ponownie zgromadziła społeczność międzynarodową, aby potwierdzić nasze polityczne i finansowe wsparcie dla Syryjczyków i krajów sąsiednich oraz dla politycznego rozwiązania kryzysu" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Niestety, nadal obserwujemy pogarszającą się sytuację humanitarną w Syrii. Dziesięciolecie wyniszczającego konfliktu nadal dotyka miliony Syryjczyków, w tym kobiety i dzieci” - oświadczył z kolei unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Podczas V Konferencji Brukselskiej, która odbyła się 29 i 30 marca, reprezentowanych było ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych. Uczestnicy odnieśli się do bieżącej sytuacji w Syrii i regionie i ponownie wyrazili poparcie dla prowadzonych przez ONZ wysiłków na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki