REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Daniel Obajtek wybrany prezesem Orlenu na kolejną kadencję

2023-03-30 17:28, akt.2023-03-30 17:48
publikacja
2023-03-30 17:28
aktualizacja
2023-03-30 17:48

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Daniel Obajtek wybrany prezesem Orlenu na kolejną kadencję
Daniel Obajtek wybrany prezesem Orlenu na kolejną kadencję
fot. KACPER PEMPEL /

Jak poinformował PKN Orlen, Minister Aktywów Państwowych działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa, powołał Daniela Obajtka na członka zarządu nowej trzyletniej kadencji rozpoczynającej się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2022.

Następnie rada nadzorcza koncernu powierzyła Obajtkowi funkcję prezesa zarządu PKN Orlen w okresie nowej wspólnej kadencji zarządu - sprecyzowano w czwartkowym komunikacie.

Jak podał PKN Orlen, Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki od 6 lutego 2018 r. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 r., pełnił funkcję prezesa Grupy Energa, a w latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomniano też, że od lipca 2016 do lutego 2018 r. był członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a od czerwca 2016 do lutego 2018 r. był przewodniczącym rady nadzorczej spółki Dalmor.

PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że Obajtek jako prezes spółki "stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej". Dzięki zrealizowanym w 2022 r. przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu czy Polska Press, Grupa Orlen "posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje" - napisano.

W komunikacie podkreślono, że pod kierownictwem Daniela Obajtka powstała "zintegrowana, nowoczesna grupa, która będzie generować około 400 mld zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów".

Orlen przypomniał, że w ramach zaktualizowanej strategii do 2030 r. planuje "rekordowe" inwestycje w energetykę odnawialną, a także wydobycie oraz rozwój projektów dotyczących zielonej energii, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern kontynuuje też rozwój technologii wodorowej, nowoczesnej petrochemii i bezpiecznej energetyki jądrowej. Na realizację strategicznych projektów do końca tej dekady firma przeznaczy około 320 mld zł - podano. Przypomniano również, że PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku.

"Niezwykle istotnym elementem działalności Grupy Orlen jest też wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Jest to możliwe dzięki skutecznej dywersyfikacji dostaw surowców do Polski realizowanej intensywnie po 2015 r." - zaznaczyła spółka w czwartek. (PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (47)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Danielu, życzę Ci wszystkiego najlepszego, ale na emigracji.
trolley
emigracji do pierdla hehe
piopoland
umarł król, niech żyje król!
polonu
albo Maciarewicza , zna się na paliwie lotniczym .
1a2b
a mógł wybrać Sławka Nowaka
apprecition
Zastanawiam się, kiedy Bankier.pl zmieni w końcu to nachalne, obrzydliwe politikierstwo. Pisanie w nagłówku artykułu, że Sasin wybrał prezesa Orlenu, jest raczej dla bezmózgowców. Każdy rozgarnięty wie, że tak nie wybiera się prezesa takiej firmy.
jan_karter
Każdy wie, że tak nie powinno się wybierać, a jak narodowi socjaliści faktycznie wybierają, też każdy wie.
polonu
to naród jest winny temu co się dzieje nie Obajtek , jeszcze się bić będziecie między sobą za swoje własne pieniądze a żyd będzie się śmiał z boku , zapłacą policji z podatków i za te podatki będziecie się między sobą lać polak polaka tak trzeba umieć robić , a co dzieje się w Ukrainie . żydzi rodzą się już w kołysce mają talent to naród jest winny temu co się dzieje nie Obajtek , jeszcze się bić będziecie między sobą za swoje własne pieniądze a żyd będzie się śmiał z boku , zapłacą policji z podatków i za te podatki będziecie się między sobą lać polak polaka tak trzeba umieć robić , a co dzieje się w Ukrainie . żydzi rodzą się już w kołysce mają talent jak takie rzeczy się rozgrywa .To sami między sobą będzie się lać a żydzi na tym zarabiać miliony . nie widać z podatkami kredytami , zadłużeniem kraju kradzieżami , idzie długo wyliczać . kto za tym stoi .
mkk6999
Jak Sasiuna atomówka ?
Turcy odpalaja Akkuyu Reaktoren (Brutto): 4 (4800 MW)
Bialoruscy bracia odpalaja 2 reaktor

Chiny, Indie, Egipt, Bangladesh itd buduja na 4 zmiany
polityka_to_nie_ekonomia
A obok artykuł o miliardowych zyskach skarbu państwa ze sprzedaży paliwa. Dla rządzących Orlen to dojna krowa. Szkoda tylko, że wszyscy się na nią składamy pomimo spadków cen ropy i dolara.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki