REKLAMA

Dania: miliardowe odszkodowania za wybicie norek w ramach walki z pademią

2021-01-26 18:16
publikacja
2021-01-26 18:16
fot. RITZAU SCANPIX / FORUM/Reuters

Duńska branża futrzarska otrzyma od państwa blisko 19 mld koron (ponad 2,5 mld euro) tytułem zadośćuczynienia za szkody, jakie pociągnęło za sobą wybicie około 17 mln sztuk norek w ramach zapobiegania potencjalnemu szerzeniu się koronawirusa - poinformowało we wtorek duńskie ministerstwo finansów.

Negocjowane od miesięcy porozumienie rządu i większości partii parlamentarnych w tej sprawie zawarto w poniedziałek wieczorem. Przewiduje ono wypłacenie hodowcom od 11,9 do 11,9 mld koron w formie bezpośrednich rekompensat za uśmiercone zwierzęta, utracone zyski ze sprzedaży skór i rozbiórkę budynków.

Pozostałe środki przeznaczy się dla innych czynnych w branży podmiotów jak domy aukcyjne i producenci karmy. Jak zaznaczył resort finansów, wszystkie roszczenia odszkodowawcze zostaną w pełni zaspokojone.

4 listopada duńska premier Mette Frederiksen oświadczyła, że całość hodowanych w Danii norek ma zostać wybita. Uzasadniła to groźbą zmutowania się u nich koronawirusa i zarażania ludzi jego nowym wariantem.

Masowe uśmiercanie zwierząt futerkowych wywołało w Danii intensywne społeczne dyskusje. Wskazywano, że całą akcję prowadzono początkowo bez wystarczających podstaw prawnych. Kierowane pod adresem ministra rolnictwa Mogensa Jensena zarzuty sprawiły, iż podał się on do dymisji.

Pod koniec listopada Frederiksen publiczne przyznała, że "popełniono błędy i należy nad tym zarówno ubolewać, jak też móc za to przeprosić". (PAP)

dmi/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
abcx
Najśmieszniejsze że norki żadnego wirusa nie miały a rząd na podstawie plotki zlikwidował całą branżę. U nas ten sam obłęd, można iść z sąsiadem wspólnie do biedronki na zakupy ale na siłownię albo do knajpy już nie bo "straszny" wirus. Zero logiki w tych wszystkich ograniczeniach.
itso_promocja_pionka
znowu te makabryczne zdjęcie i jeszcze nagradzają brrrrr
zkurcz
Jedna norka kosztuje 147 mln euro?
zkurcz
tylko 147 euro za sztukę
(nie mln euro)
adamii odpowiada zkurcz
drogie dosyc, ale to pewnie przez to ze budynki byly darmowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki