Dania: Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny

Pomysł kupienia Grenlandii przez USA jest absurdalny - oświadczyła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen. To reakcja na słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry Kudlowa, który potwierdził zainteresowanie prezydenta USA Donalda Trumpa zakupem tej największej wyspy świata.

(fot. Snapshot/Florian Boillot / ZUMA Press)

"Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że amerykański pomysł nie jest poważny" - powiedziała Frederiksen dla gazety "Sermitsiaq" podczas wizyty na Grenlandii.

Agencja Reuters pisze, że Trump w przyszłym miesiącu zamierza złożyć wizytę w Kopenhadze i kwestia pomysłu zakupu Grenlandii przez USA z pewnością znajdzie się w agendzie rozmów z duńską szefową rządu oraz z premierem Grenlandii Kimem Kielsenem.

Wcześniej w niedzielę główny doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzia dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem Grenlandii.

"Nie chcę przewidywać zakończenia tej sprawy, chcę tylko powiedzieć, że prezydent, który ma doświadczenie w kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się kwestii możliwości zakupu Grenlandii" - powiedział Kudlow i dodał, że sytuacja "jest rozwojowa". Przypomniał jednocześnie, że były prezydent USA Harry Truman także chciał kupić największą wyspę świata.

"Dania jest właścicielem Grenlandii, Dania jest sojusznikiem a Grenlandia jest strategicznym miejscem. I ma wiele cennych minerałów" - dodał Kudlow.

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się kilka dni temu w "The Wall Street Journal". Dziennik pisał, że amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i, według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami, poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa - element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. 

zm/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 silvio_gesell

Grenlandia faktycznie należy do USA, które w przeciwieństwie do Danii ma na tym terenie bazę wojskową.

! Odpowiedz
0 2 kerad_

Pytanie czy ktoś się będzie Danii pytał? :-)

! Odpowiedz
7 14 _jasko

My, Polacy, obecnie najwierniejsi sojusznicy trumpowskiego USA (poza Izraelem, co oczywiste) możemy wspólnie rozparcelować Danię.
Amerykanie biorą Grenlandię, a my Bornholm.

! Odpowiedz
4 14 msciwy_ogorek

Na miejscu Danii zacząłbym się bać, powiedzią USA stanowcze NIE to USA odpowie że w Danii jest łamana Demokracja i "zabezpieczą" Grenlandie, oczywiście Dania za takie zabezpieczenie będzie musiała jeszcze im zapłacić a Grenlandie odzyskają jak wszystkie surowce zostaną z niej wydobyte ( tak jak miało to miejsce w wszystkich okupacjach USA )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 khh

a jakis konkretny przyklad?

! Odpowiedz
2 26 old_timer

Trump: Nie widza problema - niech w weekend uruchomią dodatkowe wydobycie z naszych dolarowych drukarek, jakieś 10 bln i kupimy od razu arktykę w pakiecie.

! Odpowiedz
6 8 1as

No żem se własnie pomyśloł, że USmani mają tryliony USD długu, ale żem se potem przypomnioł, że oni też majom drukarki i matryce do USD.

! Odpowiedz
0 22 muhh5

Chiny by pewnie chętnie dołączyły do licytacji a i Rosja by nie odpuściła, choć przelicytować Jankesów będzie trudno. Trylion dolarów? Już drukujemy!

! Odpowiedz
2 28 igła

Jak chce się podbić cenę to zawsze się mówi "nie sprzedam".
Co innego jeśli się okaże, że na Grenlandii szwankuje demokracja to wtedy cena idzie w dół.

! Odpowiedz
12 13 1a2b

Grenlandia to wiem, a ta Dania to co za jedni?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil