Dane z Niemiec znów rozczarowały

2019-04-24 10:07
publikacja
2019-04-24 10:07
FORUM

Po jednej pozytywnej niespodziance sprzed miesiąca nastroje niemieckich menedżerów znów się pogorszyły. Kwietniowy odczyt indeksu Ifo okazał się słabszy od oczekiwań rynku.

Wskaźnik Ifo w kwietniu obniżył się do 99,2 pkt. z 99,7 pkt. (po korekcie) odnotowanych w marcu. Dane rozczarowały, ponieważ rynkowi analitycy spodziewali się wzrostu indeksu Ifo do 99,9 pkt. Tym samym po jednorazowym wzroście w marcu wskaźnik ten znów znalazł się na spadkowej ścieżce.

/ Ifo Institute.

- Marcowy delikatny optymizm dotyczący nadchodzących miesięcy wyparował. Niemiecka gospodarka wciąż traci parę – napisał w komentarzu do kwietniowego raportu Clemens Fuest, prezydent Instytutu Ifo.

W kwietniu pogorszeniu uległy oceny zarówno bieżącej koniunktury jak i subindeks oczekiwań na kolejne sześć miesięcy. W dalszym ciągu szybko pogarszały się nastroje w przemyśle, czemu towarzyszyła tylko marginalna poprawa w sektorze usług. Warta odnotowania jest sytuacja w budownictwie, gdzie po latach boomu subindeks oczekiwań spadł do najniższego poziomu od 4 lat.

Ostatnie miesiące przyniosły wysyp pesymistycznych wiadomości z największej gospodarki Europy. Za sprawą zapaści w przemyśle (a zwłaszcza w branży motoryzacyjnej) Niemcom ledwo udało się uniknąć tzw. technicznej recesji w drugiej połowie 2018 roku. Również pierwszy kwartał najprawdopodobniej nie był zbyt udany, co sugeruje najniższy od 2012 roku odczyt PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego.

Wielu ekonomistów i inwestorów liczyło jednak, że drugi kwartał będzie bardziej udany w wykonaniu gospodarki RFN. Jednak póki co dane tego nie potwierdzają. Kwietniowy Ifo wpisuje się w obraz rysowany przez wskaźniki PMI, które w tym miesiącu odnotowały bardzo słaby wynik, sygnalizując kontynuację recesji w niemieckim przemyśle.

Z kiepską koniunkturą nad Renem kontrastują zadziwiająco wręcz mocne dane z polskiego przemysłu, który jakby zupełnie nie odczuwał, że do Niemiec trafia 28% polskiego eksportu. Ekonomiści głowią się nad wyjaśnieniem fenomenu, iż produkcja w Polsce prawie w ogóle nie zareagowała na tąpnięcie koniunktury przemysłowej w Niemczech.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
open_mind
Natomiast W USA się nie przejmują i bezdomni coraz to nowe rewiry obejmują. Jest siła jest odbicie. Zapraszamy do USA wkrótce nawet nie będzie potrzeba wizy w przepustce do biedy! YouTube gestapo jak szalone kasuje najnowsze video na ten temat. https://www.youtube.com/watch?v=vSs6hbRLe1I
open_mind
A to przykład jak handel „ kwitnie” Oglądajcie zanim nie usuną https://www.youtube.com/watch?v=9q2l5Pd9vBo
marxs
kiedy Niemcy mnie w końcu posłuchają cały czas im radzę zatrudnić u siebie "fahofcóf" z GUS i CBOS i maja święty całkowity spokój ze złymi danymi wszystko będzie rozkwitać i rosnąć w kosmos
kimdzongtusk
Nooo.... to teraz DAX idzie na nowe szczyty w ramach idiotenhossy :-) Giełdy barometrem gospodarki buhahahaha !!!
samsza
Demografia i "rewolucja kulturalna" na uniwersytetach zrobią swoje, za 20 lat mało kto będzie tam zdolny do pracy. Upadające imperia są zdolne do każdego świństwa, aby wydłużyć choćby o dzień swoją "chwałę". Amerykanie robią to samo. "Przyjaźnić" się można tylko ze stabilnym imperium,Demografia i "rewolucja kulturalna" na uniwersytetach zrobią swoje, za 20 lat mało kto będzie tam zdolny do pracy. Upadające imperia są zdolne do każdego świństwa, aby wydłużyć choćby o dzień swoją "chwałę". Amerykanie robią to samo. "Przyjaźnić" się można tylko ze stabilnym imperium, a nasi politycy prowadzą nas na rzeź.
open_mind
„Dane z Niemiec znów rozczarowały” Kogo? Bo Zrobiono z nas komunę i pośrednio to nas też dotyczy (Niemieckie obozy pracy wyzyskowej na terenie Polski)! A Powinniśmy być zadowoleni że nasz odwieczny wróg i oprawca zaczyna cienko piszczeć !
eagleeye
@aleks_ widzę ze w gimnazjum dobrze wpojono Ci "specyfikacje gender". Chłopie ten kraj jest sam sobie winien bo chciał być hegemonem a okazuje się coraz bardziej iz od paru lat był sztucznie pompowany tych ich wskaźnikami IFO ktory to zaklinał rzeczywistość. Czas już powoli myśleć iż ten kraj był i już nie @aleks_ widzę ze w gimnazjum dobrze wpojono Ci "specyfikacje gender". Chłopie ten kraj jest sam sobie winien bo chciał być hegemonem a okazuje się coraz bardziej iz od paru lat był sztucznie pompowany tych ich wskaźnikami IFO ktory to zaklinał rzeczywistość. Czas już powoli myśleć iż ten kraj był i już nie będzie żadnym hegemonem
aleks__
Za to w raju Morawieckiego jest tak cudownie, że nie trzeba wcale pracować tylko trzeba mieć dużo dziecków. A jak się chce pójść do pracy to nawet do czyszczenia sraczy nie potrzebują.
zbyszek_
w polsce za dzieciaka daja 125eur
w niemczech, uk czy nederlandach masz ok 250 + dodatkowa kase zasilku na mieszkanie (ktore sie wynajmuje robotnikom ze wschodeniej EU) + zasilek dla bezrobotnych.

Wiec u nas jeszcze komuna az tak sie nie rozbestwiłæ.
roza_von_schweinkopf
jak jest tak niedobrze to mogę pomóc i jakiegoś Niemca zatrudnić u mnie w firmie do czyszczenia sracza

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki